Chcą zobaczyć Gdynię z lotu ptaka

Szymon SzadurskiZaktualizowano 
Przetworzone zdjęcia lotnicze, zestawione ze sobą przez pracowników specjalistycznej firmy, umożliwią szczegółową inwentaryzację terenów i nieruchomości w Gdyni. Władze miasta zamówiły już sporządzenie dokumentu, nazywanego ortofotomapą. Gotowy ma być w ciągu najbliższych tygodni.

- Szczegółowa inwentaryzacja, a właściwie jej uaktualnienie, jest niezbędne - uzasadnia Bogusław Stasiak, wiceprezydent Gdyni. - Krajobraz miasta ze względu na liczne, nowe inwestycje, ciągle przecież się zmienia.

Wykonanie ortofotomapy jest zadaniem dość skomplikowanym. Posłużyć się trzeba zaawansowaną matematyką, a także pozyskać numeryczny model terenu.

Tym ostatnim gdyński samorząd już dysponuje, został on bowiem opracowany na potrzeby innego, nietypowego przedsięwzięcia, realizowanego w zeszłym roku - mapy hałasu. Na podstawie takiej właśnie mapy powstał także program ochrony przed hałasem, zatwierdzony niedawno przez Radę Miasta Gdyni.

Jak się jednak okazuje, podobne dokumenty, zamawiane przez samorządowców, służą nie tylko urzędnikom do wewnętrznych potrzeb magistratu, ale mogą stać się także bardzo pomocne dla samych mieszkańców. Ortofotomapą dysponują m.in. takie miasta jak Warszawa i Wrocław, drugie z nich publikuje ją na swojej witrynie internetowej. Dzięki temu każdy może obejrzeć sobie dokładnie na mapie z lotu ptaka nie tylko rozkład nieruchomości, ale także wszystkich linii komunikacyjnych.

Mapa ma ponadto kilka różnych warstw. Dzięki wciśnięciu odpowiedniego odnośnika możemy więc dokładnie sprawdzić, jak przebiegają granice administracyjne w mieście, a także w jaki sposób użytkowane są grunty. Gdyńscy samorządowcy nie wykluczają, że także i swoją mapę, gdy będzie już gotowa, upublicznią na miejskiej witrynie.

Tym bardziej że na stronie internetowej www.gdynia.pl umieszczona została już mapa hałasu, a Gdynia dokonała tego jako jedno z pierwszych miast w Polsce. Dzięki temu specjalistycznemu dokumentowi każdy gdynianin, wpisując w przeglądarkę swój adres, sprawdzi natężenie hałasu w okolicach domu.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie