Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Chcą odtworzyć las zniszczony przez nawałnicę pięć lat temu. Ponad tysiąc osób sadziło drzewka na terenie Nadleśnictwa Lipusz

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Na terenie Nadleśnictwa Lipusz blisko tysiąc osób sadziło las. To już kolejny raz, kiedy mieszkańcy działają wspólnie, aby odtworzyć las zniszczony przez nawałnicę w 2017 roku.

Na terenie Nadleśnictwa Lipusz blisko tysiąc osób sadziło las. To finał akcji "Do nasadzenia" zainicjowanej kilka lat temu przez firmę Torus z Gdańska celem wsparcia odtworzenia lasu po nawałnicy z 2017 roku. Partnerem Strategicznym wydarzenia była Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Gdańsku. W tegorocznej edycji udział wzięły również rodziny uchodźców z Ukrainy.

- Ta akcja jest nie tylko bardzo potrzebna, ale też wyjątkowo trafiona i wyzwalająca niesamowicie pozytywne emocje. Mi osobiście pokazała, jak olbrzymie pokłady energii drzemią w firmach, a przede wszystkim w ludziach - mówi Sławomir Gajewski, prezes spółki Torus będącej pomysłodawcą i organizatorem akcji. - Stworzyliśmy możliwość zaangażowania się w projekt sadzenia drzew i od samego początku jesteśmy zaskoczeni odzewem, zaangażowaniem, także efektami, które przerosły nasze oczekiwania. Jeden z leśników powiedział mi podczas ostatniej edycji, że te „nasze” sadzonki lepiej się przyjmują, niż przy tradycyjnych tego typu nasadzeniach. Uwolniliśmy siły tkwiące w ludziach, wyzwoliliśmy energię i to jest fantastyczne.

Chcą odtworzyć las zniszczony przez nawałnicę pięć lat temu....

Siła natury

Nawałnica, która przetoczyła się przez kraj w 2017 roku w ciągu zaledwie kilku godzin wyrządziła ogromne szkody w lasach, największe na terenach Nadleśnictwa Lipusz. Rok 2022 to finisz prac odnowieniowych prowadzonych przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych, co zgodnie z zapisami Ustawy o lasach musi nastąpić w ciągu 5 lat od usunięcia drzew. Z 4200 ha zniszczonych całkowicie odnowionych zostało już ok.3600 ha, w tym ponad 600 ha w sposób naturalny, przez obsiew nasion z drzew, które przetrwały kataklizm.

W tym roku, na obszarze blisko 10 ha uczestnicy akcji "Do nasadzenia" sadzili sosnę zwyczajną i brzozę. Dodatkowo, jako wzbogacenie siedliska posadzono gatunki biocenotyczne: jarząb, śliwa ałycza, głóg. Akcja, jak zawsze wzbudza wiele emocji nie tylko wśród uczestników, ale także leśników.

- Dla leśników akcje sadzenia drzew mają wymiar przede wszystkim społeczny i edukacyjny. Już na początku współpracy z firmą Torus okazało się jednak, że oprócz tego akcja "Do nasadzenia’" wnosi ogromną wartość w budowaniu relacji - możliwość wzajemnego poznania się leśników i uczestników. Organizacja, atmosfera i pozytywne zaangażowanie „ludzi z miasta”, to jest coś, co zdecydowanie wyróżnia ją spośród innych i nie jest przypadkiem, że wspólnie organizujemy kolejną edycję - mówi Jan Kowalke specjalista Służby Leśnej, Nadleśnictwo Lipusz.

Oprócz odtworzenia lasów kolejnym wyzwaniem jakie stoi przed leśnikami to zabezpieczenie pożarowe terenów leśnych. Katastrofalnie niskie opady w marcu br. powodują olbrzymie zagrożenie pożarami.

- To jedno z największych naszych zmartwień w chwili obecnej. Dodatkowym problemem jaki generują niskie sumy opadów jest trudniejszy start młodych drzewek. Na szkółce leśnej mogliśmy zapewnić im odpowiednie nawodnienie, a przenosząc je na tereny leśne pozostawiamy je same sobie. Tylko od warunków atmosferycznych i ich własnej siły zależy czy przetrwają ten trudny czas - dodaje Jan Kowalke.

Mobilizacja i dodatkowe atrakcje

W dotychczasowych edycjach akcji "Do nasadzenia" udało nasadzić łącznie ponad 200 000 nowych, młodych drzew na terenie blisko 20 ha, angażując do tego kilka tysięcy osób z kilkudziesięciu firm. W trakcie sobotniej akcji posadzono ok. 100 000 sadzonek, na powierzchni blisko 10 ha! Sadzenie rozpoczęło się tradycyjnie od instruktażu sadzenia i posługiwania się kosturem. W trakcie sadzenia, nad wszystkim czuwali gdańscy leśnicy, którzy oprócz instruktarzu, również czynnie pomagali sadzić drzewka - zwłaszcza najmłodszym uczestnikom. Wśród przybyłych osób duży udział stanowiły dzieci, które pomagając sadzić drzewka, uczą się obcować z przyrodą i odkrywają jak ważny dla człowieka jest las. Lasy Państwowe przygotowały szereg atrakcji dla najmłodszych, m.in. stoiska edukacyjne i zabawy z wykorzystaniem drewnianych elementów.

Ze względu na kończące się prace przywracające las zniszczonych w czasie nawałnicy z 2017 r. powierzchniach, tegoroczna akcja "Do nasadzenia" kończy swoją kilkuletnią odsłonę w lipuskich lasach.

od 7 lat
Wideo

Uwaga na Instagram - nowe oszustwo

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki