CES 2021: Technologia pomaga i bawi w czasach pandemii. I nieustannie pcha świat do przodu

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
CES
Tegoroczne największe targi elektroniki odbyły się nie w Las Vegas, ale w ... Internecie. Wystawcy i publika nie zawiedli, było co posłuchać i na co popatrzeć. Technologie mają się dobrze.

Tym razem nie było tłumów w Las Vegas, nie zapełniły się hotele w światowej stolicy hazardu, to jednak stawiło się dwa tysiące wystawców, tyle że w … Internecie. W lepszych czasach do „miasta grzechu” zjeżdżały cztery tysiące wystawców.

Reprezentowali wszystkie branże technologiczne, a podczas stu sesji prezentowanych przez liderów wielu dziedzin, mówiono o wizjach lepszej przyszłości. Pandemia zmusiła nas do odejścia od tradycyjnych targów i zmiany sposobu, w jaki zjednoczyliśmy społeczność technologiczną – mówił Gary Shapiro, prezes i dyrektor generalny Consumer Technology Association (CTA), organizatora imprezy.

Cyfrowy świat łączy
CES wyglądał w tym roku inaczej, ale fundament targów - innowacje, połączenie i współpraca - pozostają mocne. Transformacja cyfrowa będzie trwała, nawet gdy wrócimy do Las Vegas w 2022 roku. Dostrzegliśmy wartość połączenia cyfrowego, dzięki czemu gościliśmy jeszcze więcej osób z całego świata, dodał Shapiro.

Tegoroczne innowacje objęły całą branżę technologiczną, od motoryzacji po „cyfrowe” zdrowie, 5G i nie tylko. Pojawiły się nowe trendy, jak inteligentne domy, które tworzą nie tylko przestrzeń do mieszkania, ale i pracy, ćwiczeń oraz innowacje w transporcie i mobilności.

Prezes Verizon Hans Vestberg mówił o ogromnej roli, jaką ma do odegrania technologia 5G. Wyjaśniał, w jaki sposób ożyły podstawowe cechy sieci Verizon 5G Ultra Wideband. Obejmują niezrównane prędkości wysyłania i pobierania, ogromną pojemność i bardzo niskie opóźnienia, obsługę większej liczby podłączonych urządzeń oraz zapewnianie szybszego wdrażania usług i nowego standardu wydajności energetycznej i niezawodności.

O 5G mówiono podczas spotkań w sieci dużo. Dyskusja koncentrowała się w dużej mierze na długoterminowych zastosowaniach technologii, takich jak sposób, w jaki ją wykorzystujemy, aby rozwiązać problemy ujawnione przez koronawirusa. Dyskusja dotyczyła też wykorzystania 5G do likwidacji przepaści cyfrowej, a także poprawę doświadczeń związanych z telemedycyną, zdalną nauką i pracą.

Nadzieja w sztucznej inteligencji
Wraz ze sztuczną inteligencją, 5G wzmocni wszystko, co robimy w tej dekadzie – mówił Steve Koenig, wiceprezes ds. Badań w Consumer Technology Association. I dodał: 5G będzie podstawą całej gospodarki. Będzie stworzyć wiele miejsc pracy. Wskazał na badanie zlecone przez Qualcomm, które ocenia, że do 2035 roku powstanie 22,8 miliona miejsc pracy związanych z 5G a globalna sprzedaż produktów dzięki niej wzrośnie do 13,1 bilionów.
Podczas gdy wdrażanie sieci 5G z Verizon, T-Mobile i AT&T będzie postępować w szybkim tempie, rozprzestrzenianie się sieci do zastosowań przemysłowych - zwłaszcza 5G MMWave - będzie miało ostatecznie większy wpływ na całą gospodarkę. 5G wkracza do magazynów, dronów i autonomicznych samochodów. Jesteśmy w fazie wychodzenia poza ulepszone mobilne łącza szerokopasmowe dla konsumentów – kończy Koenig.


Inteligenty jak … Mercedes

Skoro przy motoryzacji jesteśmy warto wspomnieć o firmie Mercedes-Benz, która zaprezentowała MBUX (Mercedes-Benz User Experience).Jest to najbardziej zaawansowany system multimedialny stosowany w samochodach. Za pośrednictwem głosu sztuczna inteligencja ustawi cel jazdy w nawigacji, wyreguluje klimatyzację, sprawdzi nam pogodę, a nawet powie dowcip. System uczy się, poznaje nawyki kierowcy, zapamiętuje je i we właściwym czasie reaguje. Nawigacja wybiera tor jazdy, podpowiada, kiedy skręcić lub zjechać z pasa jezdni. To wszystko dzieje se jak za dotknięciem czarodziejskiej różdżki, w tym wypadku chodzi, rzecz jasna, o odpowiednie hasło, które uruchamia komputer.

Producenci aut wykorzystują CES jako platformę do rozmów o tym, co nazywają „digitalizacją i elektryfikacją” pojazdów od dekady. Problem polega na tym, że rozmawiali o tym głównie najwięksi producenci, którzy tworzą piękne prototypy, ale ociągali się z robieniem prawdziwych postępów. Dynamika nabrała tempa i ten rok, jak się oczekuje, będzie przełomowym dla pojazdów elektrycznych.

Przekształcają więc niektóre z najbardziej znanych marek na elektryki (EV), w tym Mustang, Ford F-150 i Hummer. Tesla właśnie osiągnęła od dawna przewidywaną liczbę pół miliona sprzedanych w 2020 pojazdów, z których wielu kpiło i wątpiło. Dyrektor generalna GM, Mary Barra, w przemówieniu otwierającym CES, a Chevy już obiecał, że nadchodzą dobre czasy dla pojazdów elektrycznych. Kiedy mówimy o większych gabarytach, to traktor John Deere napędzany sztuczną inteligencją i był jednym ze zwycięzców nagrody CES Innovation Award.
Było coś dla ducha, a OMRON Healthcare pomyślał o naszym zdrowiu, obiecując VitalSight. To pierwsza usługa zdalnego monitorowania pacjenta zaprojektowana specjalnie do leczenia ludzi z nadciśnieniem.

Telewizory i sundbary
Firma TCL przedstawiła gamę telewizorów z najnowocześniejszymi technologiami i sundbary, które spełnia oczekiwania największych miłośników muzyki.

W ramach strategii AI x IoT firma TCL zaprezentowała najnowszą ofertę telewizorów: Mini-LED, QLED i 4K HDR, urządzeń audio i sprzętu AGD. Jest to o tyle ważne, że w dobie izolacji ludzie szukają rozrywki i nowych doświadczeń w swoim domu.
W tym roku TCL wprowadzi kilka nowych modeli telewizorów, obejmujących serie Mini-LED, QLED i 4K HDR. Poza wysoką jakością obrazu, oferują one również szeroką gamę funkcji lifestyle'owych. Pod koniec 1. kwartału TCL zaoferuje rynkowi europejskiemu najnowszy telewizor 4K Mini-LED. Nowy model TV będzie ważnym dodatkiem do poszerzanej gamy produktów firmy wykonanych w technologii Mini-LED .
Pojawi się też nowy model TV 4K QLED, wnoszący technologię Quantum Dot Display na nowy poziom. Telewizor trafi w gusta tych, którzy oczekują wysokiej jakości obrazu oraz interaktywnej rozrywki, Jeśli chodzi o telewizor 4K HDR to w pierwszej połowie roku

Maseczka ochronna jak z bajki
Nie zabrakło szalonych pomysłów, jak ten firmy Razer, czyli inteligentną maskę ochronną na twarz klasy N95. Wykonana z materiałów z recyklingu i dla zmniejszenia ilości odpadów, jakimi są jednorazowe maski, wykorzystano wymienne i ładowalne wentylatory dyskowe. Futerał działa jako ładowarka i ma dezynfekujące światło UV, które błyskawicznie zabija bakterie. Zaletą jest to, iż maska jest wodoodporna i odporna na zarysowania. Silikonowa wyściółka zapewnia ścisłe dopasowanie maseczki do twarzy, dzięki czemu jest szczelna, zatrzymuje zanieczyszczenia i nie daje uciec gorącemu powietrzu, przez co nie pokrywają się kłopotliwą mgłą okulary użytkownika.

Było coś dla wielbicieli czworonogów, którzy chcieliby wiedzieć, co ich pupile czują. Pomoże w tym inteligentna obroża Petpuls. Analizuje ona emocje czworonoga dzięki sztucznej inteligencji naszpikowane technologiami rozpoznawania głosu. Petpuls korzysta z ogromnej bazy szczeknięć pięćdziesięciu różnych ras psów w różnym wieku. Sztuczna inteligencja i wbudowane mikrofony śledzą szczekanie i pomagają ustalić, czy pies zrelaksowany, wystraszony, zły, smutny czy szczęśliwy. Obroża może też monitorować aktywności psa, z wbudowanym akcelerometrem, który zlicza kalorie spalone przez niego. Jeszcze latem tego roku, jeśli tylko pandemia nie pokrzyżuje producentowi planów, wysyłka tego sympatycznego i pożytecznego gadżetu ruszy w cały świat. Za jedne 75 dolarów sprawimy sobie i naszemu czworonożnemu pupilowi wielką frajdę.

Robot, opiekun starszych osób
Wydawało się, że zapomnieliśmy już o robotach. Może dlatego, że nie tak dawno prezentowane na na targach CES były tylko niewinnymi zabawkami albo wykonywały proste czynności. Koniec z tym, dziś to skomplikowane urządzenia, które pomagają nam na każdym kroku. Szczególnie teraz, w trudnych czasach pandemii mogą się naprawdę wykazać. Jak choćby do opieki nad ludźmi starszymi, samotnymi, odizolowanymi przez zarazę od bliskich i znajomych..
Taki jest CareClever Cutii, jeden z pierwszych robotów towarzyszących, który czeka na swoją premierę. Jego zaletą jest mobilność, co sprawdza się przy nawiązywaniu kontaktów i wspieraniu ludzi starszych i pomaganiu im w wielu codziennych czynnościach. Co ważne, nie trzeba go szukać w domowych zakamarkach czy przywoływać głosem. Wyobraźmy sobie , że starsza osoba zasłabła i upadła na podłogę. Ten robot wyczuwa niebezpieczeństwo i dzwoni po pomoc, bo ma zakodowany numer alarmowy. Prawda, że genialne! A do tego przypomni starszej pani czy panu w sile wieku, że musi wziąć już lekarstwa, że zapomniał wyłączyć światło, czy wreszcie odprowadzi go do drzwi i pomacha mu na pożegnanie rękoma.
Jest też kolejny robot pomocnik, wyprodukowany przez LG. To CLOi UV-C, idealny na obecne czasy, które zdominowała zaraza. Jego zadanie polega na kontrolowaniu miejsc, w których przebywa dużo ludzi, mowa między innymi o salach lekcyjnych, biurach, czy hotelowych pomieszczeniach. Nie tylko je patroluje, ale też likwiduje skutecznie zarazki mając do dyspozycji lampy UV o dużym natężeniu. Dezynfekcja pokoju nie zajmie mu więcej niż kilkanaście minut, a ponieważ jest to autonomiczny robot, z gracją porusza się koło biurek i innych mebli, czyszcząc idealnie ich powierzchnie z bakterii i zarazków.

Skoro przy robotach jesteśmy, przedstawmy Bot Handy firmy Samsung. Nie tylko załaduje zmywarkę i pranie, ale naleje nam z butelki…. wina do kieliszka i postawi je przed nami, w czym pomaga mu jego ogromne ramię. Na razie robot jest w fazie testów i prób, ale ma szansę stać się ruchomym przedłużeniem naszej kuchni. Roboty nabrały coraz większego znaczenia jako sposoby automatyzacji wielu procesów: utrzymywania dystansu społecznego, w szpitalach mierzą temperaturę i parametry życiowe pacjentów, a także dezynfekują pomieszczenia za pomocą lamp UV.

Steve Koenig wskazał na interesujące zjawisko w swoim mieście: Tam, gdzie mieszkam w Fairfax City w Wirginii, mamy roboty [technologie statków kosmicznych] i możemy zamawiać w wielu okolicznych restauracjach jedzenie, a roboty je dostarczają. Można je śledzić, gdy jadą chodnikiem. Nie muszę z nikim się kontaktować, nie muszę dawać napiwków, mogę po prostu zamówić i pojawia się robot. Wychodzę, wciskam przycisk w aplikacji, pokrywa się otwiera i mam jedzenie - zupa gotowa.

Pokazano technologie, które pomagają nam radzić sobie z lękami w dobie COVID-19, gdy zablokowane jest życie, praca i nauka odbywa się na odległość. W zdrowych i inteligentnych domach pojawiły się zaawansowane technologicznie maski, inteligentne oczyszczacze powietrza, więcej jest urządzeń, z których korzystamy bez używania rąk, światła UV-C do zabijania zarazków.

CES był największym wyzwaniem dla mniejszych firm, które za wszelka cenę starały się się wyróżnić. Ponieważ program był w całości wirtualny, nie mogły przyciągnąć do swoich stoisk zwiedzających, bo ruch był wirtualny.

Mimo trudności Gary Shapiro przypomina, że jedną z lekcji na temat amerykańskich innowacji, która wyróżniała w 2020 roku, jest to, że w obliczu przeciwności nie ma rzeczy niemożliwych dzięki naszemu grupie umysłów z całego świata, które w niecałe 12 miesięcy po wyniszczającej pandemii, która ogarnęła świat, połączyli siły, aby stworzyć skuteczne szczepionki.

Czy technologie niszczą psychikę dzieci?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: CES 2021: Technologia pomaga i bawi w czasach pandemii. I nieustannie pcha świat do przodu - Portal i.pl

Komentarze 1

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

B
Blazej

technologia idzie do przodu, rozwijamy sie w dobrym kierunku i ulatwiamy zycie.. sam nie bylem fanem nowoczesnych technologii ale jak kupilem pierwsze gniazdka i zarowki z lanberga a pozniej caly monitoring do domu to zrozumialem ze warto

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie