Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny żywca wieprzowego i wołowego lekko w górę. Większy popyt podniósł ceny w skupie

OPRAC.:
Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com/TheDigitalArtist
Maj przyniósł poprawę cen na rynku wieprzowiny, wołowiny oraz drobiu, na co wskazuje z najnowszym raporcie Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. Cena zakupu kurcząt w połowie miesiąca była o 35% wyższa niż przed rokiem

"W końcu pojawiły się spodziewane wzrosty cen skupu żywca wieprzowego. Powodem podwyżek była stosunkowa niska podaż żywca na rynku oraz wzrost popytu związany z otwarciem gastronomii i rozpoczęciem sezonu grillowego w wielu krajach unijnych", komentuje Aleksander Dargiewicz, prezes Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej na stronie związku.

Na Dużej Giełdzie Niemieckiej 19.05.2021 r. ustalono cenę za tucznika za WBC klasy E na poziomie 1,54 Euro/kg. To stawka, jakiej nie widziano tu niemal od roku (wyższa ostatnio była latem 2020 r. - 1,60 euro).

To też może Cię zainteresować

"Niemcy, jak zwykle, dały impuls wzrostowy w całej Europie. W ubiegłym tygodniu cena skupu tuczników wzrosła o 4 centy. W kolejnym notowaniu w dniu 19/05/2021 VEZG podniosło ceny o kolejne 8 centów do wysokości 1,54 €/kg (wbc). W Niemczech podaż żywca jest niska, co wynika z ograniczenia lub likwidacji produkcji w niektórych gospodarstwach", wskazuje prezes KZP-PTCh.

Aleksander Dargiewicz uważa, że podobnie w Polsce podaż żywca wieprzowego nie nadąża za potrzebami przetwórstwa. "Ubojnie muszą intensywnie szukać brakującego surowca. Obecna cena średnia skupu tuczników w wadze żywej wynosi 5,25 zł/kg (+0,40 t/t), a w Kl. E 7,05 zł/kg (+0,55 t/t)".

Ceny mięsa w Polsce: wieprzowina, wołowina, drób w raporcie KOWR

W drugim tygodniu maja 2021 roku na rynku krajowym podrożały wszystkie rodzaje żywca monitorowane w ramach Zintegrowanego Systemu Rolniczej Informacji Rynkowej MRiRW, odnotowuje Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa. "Wzrosty cen odnotowano również w zbycie mięsa, z wyjątkiem ceny tuszek kurcząt, która uległa obniżeniu".

Ceny żywca 10-16 maja 2021 średnio w Polsce:

  • Ceny zakupu żywca wieprzowego 10-16 maja 2021 - w ciągu tygodnia wzrosła o 2%, do 5,09 zł/kg. Była ona o 4% niższa niż przed miesiącem oraz o 1% niższa niż przed rokiem.
  • Ceny zbytu mięsa wieprzowego -cen półtusz wieprzowych - sprzedawano średnio po 7,29 zł/kg wobec 7,27 zł/kg tydzień wcześniej, o 5% mniej niż przed miesiącem oraz o 6,5% cena była niższa niż przed rokiem.
  • Ceny zakupu żywca wołowego - dostawcy uzyskiwali przeciętnie 7,04 zł/kg, o 1% więcej niż w poprzednim tygodniu. Był to poziom cen zbliżony do uzyskanego przed miesiącem, ale o 22% wyższy niż w analogicznym tygodniu 2020 r.
  • Ceny zbytu mięsa wołowego -cena kompensowanych ćwierćtusz wołowych wyniosła średnio 13,81 zł/kg i była o 2% wyższa niż tydzień wcześniej oraz o 1% wyższa niż przed miesiącem. W odniesieniu do notowań sprzed roku ćwierci wołowe podrożały o 10%.

Ceny zakupu i zbytu żywca drobiowego

Jak podaje KOWR na podstawie informacji ZSRIR, od grudnia 2020 r. utrzymuje się wzrostowa tendencja cen zakupu kurcząt brojlerów. Od stycznia 2021 r. rosną również ceny zakupu indyków.

  • W dniach 10–16.05.2021 r. kurczęta brojlery kupowano przeciętnie po 3,99 zł/kg, o 2% drożej niż w pierwszym tygodniu maja br. oraz o 7% drożej niż przed miesiącem.
  • Cena kurcząt była o 35% wyższa niż przed rokiem.
  • Za żywiec indyczy dostawcom płacono 6,28 zł/kg, o 4% więcej niż w poprzednim tygodniu, o 10% więcej niż miesiąc wcześniej oraz o 37% więcej niż analogicznym okresie 2020 r.
  • Cena zakupu kaczek brojlerów ukształtowała się na poziomie 4,76 zł/kg, wobec 4,74 zł/kg tydzień wcześniej.
  • Kaczki brojlery były droższe niż przed miesiącem i rokiem odpowiednio o 2% i 11%.

Między 10 a 16 maja zakłady drobiarskie sprzedawały tuszki kurcząt patroszonych średnio po 6,69 zł/kg, o 2% taniej niż tydzień wcześniej, ale o 12% drożej niż przed miesiącem. Cena tuszek indyków wyniosła średnio 11,17 zł/kg i była o 16% wyższa niż w poprzednim tygodniu, ale o 1% niższa niż w połowie kwietnia br. W porównaniu z cenami notowanymi przed rokiem tuszki kurcząt były droższe o 67%, a indyków – o 30%, podaje KOWR.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ceny żywca wieprzowego i wołowego lekko w górę. Większy popyt podniósł ceny w skupie - Gazeta Pomorska

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki