Ceny zbóż będą niższe niż w ubiegłym roku

  Ceny zbóż będą niższe niż w ubiegłym roku

  Tomasz Chudzyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Rozpoczęły się żniwa. Kilkanaście ostatnich dni słonecznej pogody sprawiło, że ciężki sprzęt mógł ruszyć w pola. Z szacunków rolników, a także oficjalnych danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że tegoroczne zbiory będą słabsze od tych w 2007 r.
  W tej chwili zbiory trwają na plantacjach rzepaku, wcześniej wymłócony został groszek. - Przypuszczam, że w ciągu najbliższego tygodnia większość rzepaku w rejonie Żuław zostanie zebrana - mówi Mieczysław Ścibek, ekspert z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Nowym Dworze Gd. - W tym roku jest spora rozbieżność w wydajności tej rośliny.

  Są areały, gdzie na dobrych jakościowo glebach rolnicy uzyskali nawet ponad 4 tony z hektara. Są jednak i takie miejsca, na których wydajność wynosi tylko tonę. Łuszczyny są bardzo małe, a ziarno ma wielkość maku.

  W tej chwili cena za tonę rzepaku w pięciu firmach skupujących tę roślinę wynosi 1250 zł plus VAT. To o ponad 8 proc. więcej od kwoty, którą osiągnęła ta roślina w ubiegłym roku.

  Przyczyną niższych plonów jest majowa susza. - Nawet w częściach Żuław położonych na bardzo dobrych, ciężkich i wilgotnych glebach, około 30 proc. wszystkich upraw zostało utraconych - dodaje Ścibek.

  W przyszłym tygodniu natomiast rozpocznie się młócenie zbóż. Również uprawy tych roślin nadszarpnęła susza. Przewidywania GUS mówią o blisko 8-procentowej różnicy w wynikach żniw w całej Polsce, w stosunku do ubiegłego roku. Rolniczy eksperci przewidują także niższe ceny ziarna. Mają kształtować się w granicach od 680 do 750 zł za tonę.

  Żniwa kojarzą się z kolejkami przyczep przed punktami skupów. Obrazki te należą do przeszłości. Obecnie większość rolników dysponuje własnymi magazynami. Większa jest również liczba skupów oferujących dobre ceny.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo