Ceny wódki i papierosów od nowego roku pójdą w górę. Przedsiębiorcy oburzeni

Agnieszka Kamińska
Agnieszka Kamińska
Cena półlitrowej wódki ma wzrosnąć o 1,4 zł, a butelka wina o pojemności 0,75 litra o 15 groszy – wynika z analiz rządowych. Z kolei ceny papierosów pójdą w górę średnio o 1,02 zł, a paczka tytoniu (50 g) ma być droższa o 1,69 zł. Podwyżki są podyktowane tym, że od nowego roku rząd zamierza podwyższyć akcyzę na te produkty i to o 10 proc, a nie o 3 proc., jak to było wcześniej planowane.

Kilka dni temu na podwyżkę akcyzy nie zgodził się Senat. Senatorowie opozycyjni twierdzili m.in., że projekt ustawy nie był konsultowany z branżą i rząd zmianę wysokości podwyżki wprowadza pośpiesznie. W piątek, 20 grudnia, projekt ponownie trafił do Sejmu, gdzie sprzeciw senacki najprawdopodobniej zostanie odrzucony, a podwyżki zaproponowane przez rząd – przyjęte.

Sytuacją są zbulwersowane organizacje przedsiębiorców

„Pracodawcy RP stanowczo sprzeciwiają się tak rażącemu naruszaniu standardów legislacji, jak miało to miejsce w tym przypadku. Taki sposób procedowania zmian mających zasadniczy wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstw narusza zasadę pewności prawa i działa negatywnie na pewność obrotu oraz rozwój przedsiębiorczości. Skokowa podwyżka stawek akcyzy odbije się ponadto na cenach towarów, a to z kolei może przyczynić się do zwiększenia udziału szarej strefy w rynku wyrobów akcyzowych” – piszą Pracodawcy RP.

Twierdzą, że dziesięcioprocentowy wzrost akcyzy jest zaskakujący. W projekcie ustawy budżetowej na 2020 rok zakładano podwyżkę wynoszącą zaledwie 3 proc. Wskazują też, że każda zmiana na niekorzyść podatników powinna być uchwalona przez ustawodawcę co najmniej 30 dni przed rozpoczęciem roku podatkowego.

Projekt został przedstawiony w ostatniej chwili, tuż przed zakończeniem roku. Nowe regulacje mają wejść w życie już z dniem 1 stycznia 2020 r., więc producentom nie dano odpowiedniego czasu na przygotowanie się do zmian. Rząd przyjął projekt w trybie obiegowym, bez przeprowadzenia konsultacji społecznych. Głos przedsiębiorców z branż, których bezpośrednio dotyczą zmiany został zatem całkowicie zignorowany

– informuje organizacja.

W budżecie na 2020 roku dzięki zwiększeniu akcyzy na alkohol i papierosy przybędzie dodatkowe 1,7 mld zł. Rząd oszacował, że półlitrowa butelka wódki mogłaby podrożeć o ok. 1,4 zł, cena półlitrowej puszki piwa podrożałaby o ok. 0,05 zł (z VAT-em ok. 0,06 zł). Wina o pojemności 0,75 l mogą podrożeć o ok. 0,12 zł (z VAT-em ok. 0,15 zł), a napoje fermentowane, np. wina owocowe o poj. 0,75 l - o ok. 0,12 zł (z VAT-em ok. 0,15 zł). Natomiast tzw. wyroby pośrednie, np. wina porto o poj. 0,5 l, mogą zdrożeć o ok. 0,16 zł (z VAT-em ok. 0,20 zł). Ceny paczki papierosów (20 szt.) mogą iść w górę przeciętnie o ok. 1,02 zł, a paczka tytoniu do palenia (50 g) będzie droższa o 1,69 zł. Cena cygar może wzrosnąć o ok. 0,40 zł za sztukę, a kilogram suszu tytoniowego o ok. 22,93 zł.

Wyłączenie obejmuje akcyzę na papierosy elektroniczne, na które do końca czerwca 2020 r. obowiązuje zerowa stawka akcyzy. Według resortu finansów zmiana stawek akcyzy na używki wynika przede wszystkim z rosnących kosztów przeciwdziałania skutkom społecznym i zdrowotnym konsumpcji napojów alkoholowych i wyrobów tytoniowych. W ciągu roku z powodu chorób związanych z paleniem tytoniu umiera blisko 70 tys. Polaków, a alkohol powoduje 12 tys. zgonów rocznie.

TOP 100 POMORSKICH FIRM - RAPORT:

POLECAMY NA STREFIE BIZNESU:

W tym roku czekają nas dynamiczne zmiany na rynku pracy

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 4

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

k
katarynka

chcesz się nadal cieszyć mentolowym smakiem w 2020 r.?

https://api.iqosfriends.pl/polecam?a=IFXXWYQ

urządzenie za 150 zł plus 10 paczek

G
Gość

Dzieki ci Tusku za te podwyzki. Jestes jak Gomulka w grudniu 1970 roku.

p
pal i chlej dalej

palisz i chlejesz? to dobrze! pal i chlej dalej, jak najwięcej!Szybko zdechniesz, Morawiecki nie będzie musiał płacić ci emerytury z naszych podatków!

p
próba kompromisu

Proponuję następujące reformy. 1.Obciąć próg dopuszczający nawet 1mg nikotyny w 1 papierosie wypalonym do 0,5mg nikotyny w 1 papierosie wypalonym 2. Filtry w papierosach powinny być skuteczniejsze, tzn. po wypaleniu papierosa taki filtr ma być czarny, koloru smoły nie zaś brązowy czy lekko brązowy - to wówczas będzie dowód na efektywne zatrzymywanie ciał smołowatych i kancerogenów z tego wynikających by nie wniknęły do płuc wraz z dymem. 3. Powinno się znieść wymóg drastycznych zdjęć na paczkach papierosów i powrócić jedynie do ostrzeżeń tekstowych, z tymże pokrycie przodu i tyłu opakowania tekstem ostrzegawczym wynosiłoby 50% awersu i rewersu paczki, pozostałe 50% jest dopuszczone na umieszczenie logo producenta i wariantu( czerwone czyli mocne, niebieskie czyli słabsze, srebrne - najsłabsze itp.) 4. Nie zabraniać dodatków typu zioła, goździki jeśli nie ma to udowodnionego wpływu na potencjał uzależniający tytoniu. 5. Zakazać papierosów mentolowych - one są złudne, dają palaczowi złudne poczucie lekkości i głębiej się on zaciąga przez co absorbuje większą ilość dymu do płuc, istnieją dowody, że mentol potęguje właściwość uzależniającą nikotyny - a więc papierosy mentolowe są szczególnie niebezpieczne dla ludzi młodych. Niejeden palacz zaczynał właśnie od mentoli w nastoletnim wieku i szybko wpadł w sidła nałogu. 5. Papierosy powinny być możliwie wolne od jak największej ilości dodatków chemicznych i polepszaczy. 6. Należy dopuścić do sprzedaży tzw. papierosy ziołowe - jest to pomocne dla opanowania odruchów rytualnych osoby rzucającej palenie a także pomagają ograniczyć czy nawet rzucić palenie - nie da się ich palić zbyt dużo, są na ogół nieprzyjemnie śmierdzące i bez dokładnie określonego smaku. One także powinny mieć ostrzeżenia zdrowotne - dym jest dymem bez względu z czego by on nie powstawał. 7. Poprawić widoczność alternatyw do palenia w kioskach - czyli e-papierosów i tzw. nowatorskich wyrobów tytoniowych - IQOS, GLO i w przyszłości wiele innych. 8. Zaostrzyć kary za sprzedaż nieletnim produktów dymiących. 9. Edukować młodzież aby nie dała się wciągnąć w ten zgubny w skutkach zdrowotnych nałóg, jednakże jeśli młody człowiek ukończy pełnoletność i pomimo tego będzie chciał zapalić - jego wybór, jest dorosły. 10. Ceny papierosów powinny wynosić: od 12zł(najtańsze) do 16zł(najdroższe) i nie rosnąć wyżej, ceny papierosów ziołowych byłby niższe, choćby ze względu na to, że na nie niema akcyzy - ceny ich wyniosłyby od 7zł(najtańsze) do 11zł(najdroższe). Dokonując reform tytoniowych trzeba o zrobić na zasadzie konsensusu by nie ucierpieli ani klienci ani przemysł tytoniowy ani rykoszetem także nie oberwali plantatorzy/farmerzy. Słowem by i wilk był syty i owca cała.

Dodaj ogłoszenie