Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny tlenu nawet trzy razy wyższe niż na początku ubiegłego roku! "Są niedobory w szpitalach w całej Polsce"

Dorota Abramowicz
Dorota Abramowicz
Czy powtórzy się sytuacja z jesieni ub. roku, kiedy alarmowano o częstych brakach tlenu dla pacjentów zakażonych koronawirusem oraz o przeciążonych instalacjach w szpitalach? Lekarze potwierdzają, że prawie wszyscy pacjenci zakażeni brytyjskim wariantem Covid-19 wymagają tlenoterapii. W tym tygodniu już szpital tymczasowy w halach AmberExpo w Gdańsku zgłaszał problemy z tlenem, wskazując także, że ceny są o 300 proc. wyższe niż przed rokiem.

- Większość pacjentów trafiających z Covid-19 kwalifikuje się obecnie do podawania tlenu. Niewydolność oddechowa jest głównym wskazaniem do hospitalizacji. Część chorych - do 10 proc. - wymaga intensywnych, wysokich przepływów tlenoterapii - podkreśla dr Tadeusz Jędrzejczyk, dyrektor Departamentu Zdrowia Urzędu Marszałkowskiego.

Automatycznie wzrasta więc zapotrzebowanie na tlen.

- Wcześniej pacjent pobierał 6-8 litrów na minutę, teraz chorzy na wysokoprzepływowej terapii potrzebują 60-80 litrów na minutę - mówi dr Jerzy Karpiński, dyrektor Wydziału Zdrowia Urzędu Wojewódzkiego.

Jak działa respirator? Jest mocno inwazyjny, powoduje odleży...

W szpitalach zużywa się coraz więcej tlenu

Tylko w szpitalu zakaźnym w ciągu doby zużycie sięga półtorej tony, a w szpitalu tymczasowym w halach AmberExpo nawet 4,5 tony. - Bardzo często napełniamy zbiorniki z tlenem. O ile wcześniej wystarczało nam napełnianie ich dwa razy w tygodniu, to teraz robimy to praktycznie codziennie - dodaje Małgorzata Pisarewicz ze Szpitali Pomorskich.

Dr Jędrzejczyk tłumaczy, że dla szpitali jest to wyzwanie dwojakiego rodzaju. Po pierwsze - przygotowanie zespołu, prowadzącego tlenoterapię, a po drugie wymagania natury technologicznej.

- Istotna jest kwestia wydolności instalacji - mówi dr Jędrzejczyk. -  Większość szpitali, doświadczona kolejną falą pandemii, dokonała jesienią ubiegłego roku niezbędnych modernizacji. I na razie to działa, oczywiście na granicy pewnej wydolności. Warto też wspomnieć o ryzyku pożarów. W miejscach, gdzie jest duża podaż tlenu, jego stężenie rośnie i wymaga intensywnego monitorowania.

W kościerskim szpitalu w poprzednim szczycie pandemii obok pięciotonowego zbiornika zamontowano kolejny - na 12 ton tlenu. - Dzięki temu tlen w ścianach jest - deklaruje dr Arkadiusz Błaszczyk ze Szpitala Specjalistycznego w Kościerzynie.

Niedobory tlenu w szpitalach. Problem dotyczy całego kraju

Jednak od dr. Jerzego Karpińskiego słyszę, że dochodzą do niego sygnały o niedoborach tlenu w całej Polsce. W środę pojawiła się informacja, że problemy może mieć także spółka Copernicus, prowadząca dwa gdańskie szpitale specjalistyczne i szpital tymczasowy w Gdańsku. Wskazywano również na drastyczny wzrost cen tlenu.

- Cena, jaką obecnie musi zapłacić szpital tymczasowy w Gdańsku za tlen jest obecnie trzykrotnie wyższa, niż na początku ubiegłego roku - potwierdza dr Jędrzejczyk. - Szpital ten musiał zawrzeć nową umowę. Oczywiście mówimy o jednej umowie, zawartej na wyjątkowym poziomie. Niezależnie, podobnie jak w przypadkach innych usług dla podmiotów leczniczych, będziemy kwestie cen monitorować i w przypadku, gdyby zostały przekroczone granice racjonalności - interweniować. Jednak tak czy inaczej, ciągłość dostaw do szpitala tymczasowego jest zapewniona. Zapasy wystarczą także na bezpieczne leczenie dodatkowych kilkudziesięciu pacjentów.

Jeszcze w piątek szpital tymczasowy powiększy się o kolejny moduł na 28 łóżek. Jeśli pojawi się więcej nowych pacjentów, uruchomionych zostanie następnych 28 łóżek. Kierownictwo placówki nadal szuka pracowników - anestezjologów, pielęgniarek i ratowników medycznych.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki