Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny świń spadają. W Polsce już prawie 100 ognisk ASF od początku 2020 roku

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com/Hans
3324 przypadki ASF u dzików i 98 ognisk u świń - to stan w Polsce o poranku 5 października. Afrykański pomór świń wymyka się spod jakiejkolwiek kontroli, piszą hodowcy trzody chlewnej. Ceny skupu spadły po tym, jak szereg przypadków potwierdzono w Niemczech. "Czy może być jeszcze gorzej?" Pytają rolnicy.

Wyniki badań z 30 września potwierdziły 98. ognisko ASF w Polsce. W gospodarstwie w miejscowości Wola Buchowska utrzymywano 27 świń, gmina Jarosław, powiat jarosławski, województwo podkarpackie.

Ceny tuczników i macior spadają

Po pojawieniu się przypadków ASF w Niemczech, ceny tuczników na niemieckiej giełdzie znacznie spadły. Z 1,47 euro za kg do 1,27 euro za kg. W Polsce średnia cena netto świń rzeźnych za wagę żywą 20 września wynosiła 4,59 zł/kg, tydzień wcześniej 4,84 zł. Kolejny tydzień przyniósł następny spadek - 27 września ZSRIR MRiRW notował średnio w Polsce cenę 4,49 zł/kg (ceny zakupu świń rzeźnych wg wagi żywej).

"Na krajowym rynku cena w stosunku do ubiegłego tygodnia spadła o 5-10 groszy /kilogram (wbc). Brak zakładu bijącego świnie ze strefy niebieskiej na zachodzie kraju utrzymuje niskie ceny tuczników w stosunku do strefy białej", pisze Aleksander Dargiewicz na stronie Krajowego Związku Pracodawców - Producentów Trzody Chlewnej,

Ceny świń na początku października (1-2.10.2020) w Kujawsko-Pomorskiem (dane KPODR):

  • tuczniki kl. 1 - 3,70-4,50 zł/kg
  • tuczniki kl.2 - 3,20-4,30 zł/kg
  • maciory - 2,10-2,70 zł/kg

Rok temu w pierwszej połowie października za tuczniki kl. I płacono w regionie 5,30-5,40, a czasem nawet więcej. Te klasy II były również były wyceniane na ponad 5 zł/kg, maciory - ponad 4 zł/kg.

ASF i sytuacja wieprzowiny w Europie i na świecie

"Popyt na europejską wieprzowinę dostarczaną na rynek chiński utrzymuje się na wysokim poziomie. Jest to korzystna sytuacja dla krajów takich jak Hiszpania, Dania, czy Niderlandy, które mogą zwiększać eksport do Państwa Środka, komentuje prezes KZP-PTCh. Wskazuje, że obostrzenia Covid-19 ograniczają zdolności przetwórcze zakładów. Nadpodaż żywca w Niemczech rośnie. "Po okresie spadków spowodowanych zamknięciem wielu rynków azjatyckich dla niemieckiej wieprzowiny, cena żywca wieprzowego pozostaje stabilna w wielu krajach unijnych".

Rolnicy i eksperci komentują to, co dzieje się na rynku trzody chlewnej. O nowych przypadkach ASF w Niemczech pisał m.in. ekonomista: "Nawet jeśli Niemcom uda się zatrzymać wirusa na małym obszarze i zlikwidować (wariant belgijski/czeski), to liczne przypadki ASF po polskiej stronie granicy istotnie zwiększają ryzyko jego powrotu. Wniosek: Niemcy szybko nie wrócą na rynki trzecie", komentował 24 września na Twitterze Jakub Olipra, ekonomista Banku Credit Agricole. Tydzień później: "Realizuje się nasz scenariusz. Kolejny przypadek ASF w Niemczech. Nadal przy granicy z Polską ale tym razem aż 80 km od dotychczas potwierdzonych przypadków. Uwzględniając liczbę przypadków po polskiej stronie granicy Niemcom ciężko będzie walczyć z ASF".

Źródła: KPODR, ZSRIR MRiRW, Twitter, KZP-PTCh

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

9 ulubionych miejsc kleszczy w ciele

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Ceny świń spadają. W Polsce już prawie 100 ognisk ASF od początku 2020 roku - Gazeta Pomorska

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki