Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Ceny paliw na Pomorzu spadają. Będą tańsze artykuły spożywcze i transport?

Paweł Durkiewicz
- Teraz ceny paliwa są przyjazne, a więc lejemy do pełna - mówią pracownicy stacji benzynowych
- Teraz ceny paliwa są przyjazne, a więc lejemy do pełna - mówią pracownicy stacji benzynowych Archiwum DB
Przez ostatnie miesiące ceny paliw spadły do poziomu, jakiego nie było od kilku lat. Jeszcze w styczniu 2014 r. za litr bezołowiowej benzyny 95 płaciliśmy średnio 5 zł i 34 gr. Dziś jest to prawie o złotówkę mniej! Pojawiły się opinie, że teraz powinny stanieć artykuły spożywcze oraz bilety autobusowe i lotnicze.

- Nikt nie jest w stanie stwierdzić, ile jeszcze ta tendencja się utrzyma ani do jakiego poziomu spadną ceny paliw - ocenia prof. Henryk Ćwikliński, ekonomista z Uniwersytetu Gdańskiego. - Zależy to od całego ogromu różnych zmiennych. Pozostaje tylko mieć nadzieję, że taki stan utrzyma się jak najdłużej.

Zdaniem profesora Ćwiklińskiego, niższe wpływy do budżetu z tytułu akcyz paliwowych nie wpłyną znacząco na finanse państwa: - Tańsze paliwo na pewno nie odbije się także na zmniejszeniu popytu, a co za tym idzie, nie wpłynie na nasz wzrost gospodarczy.

Po obniżkach cen paliw pojawiły się opinie, że teraz powinny stanieć artykuły spożywcze. Rozwożone są przecież samochodami, chleb jest tu najlepszym przykładem, ale... - Ceny paliwa nie mają dla nas aż tak wielkiego znaczenia - mówi Grzegorz Pellowski, znany gdański piekarz. - Udział kosztów oleju napędowego w całkowitej cenie gotowego produktu to w naszym przypadku znikoma część, promile. Spadek kosztów dystrybucji nie daje jeszcze podstaw do obniżenia cen pieczywa. Działa to też w drugą stronę - nie zmieniamy cen, gdy skaczą koszty pozyskania mąki, które mają dużo większy udział w ogólnej cenie. A w skali roku potrafi podrożeć o 10 procent.

Kto więc będzie obniżać ceny w związku ze spadkami cen paliw? - Ci, którzy będą się bali zostać z niesprzedanym towarem - odpowiada prof. Henryk Ćwikliński. - Przypuszczalnie dystrybutorzy warzyw i owoców, być może produktów mięsnych. Sądzę, że w styczniu będziemy mieć do czynienia z delikatnymi, być może nawet niezauważalnymi, tendencjami do sprzedawania części artykułów żywnościowych po niższych cenach.

Tak więc w budżecie przeciętnego gospodarstwa domowego spadające ceny paliwa rewolucji nie zrobią. Nie pójdą w dół także ceny biletów - zarówno w komunikacji miejskiej, jak i w połączeniach wojewódzkich i ogólnopolskich. Niższe ceny mają też małe przełożenie na ruch lotniczy. W wakacje nie należy się spodziewać tańszych lotów i wycieczek.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić! REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI

Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki