MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Ceny mieszkań i domów z rynku wtórnego się stabilizują, za to działki bez przerwy drożeją. Tak wyglądał III kwartał

Przemysław Zańko-Gulczyński
Przemysław Zańko-Gulczyński
Ofertowe ceny mieszkań i domów używanych raczej już nie rosną, choć wciąż są wysokie.
Ofertowe ceny mieszkań i domów używanych raczej już nie rosną, choć wciąż są wysokie. Wojciech Matusik / Polska Press / ZDJĘCIE ILUSTRACYJNE
Ceny mieszkań i domów używanych w III kwartale 2022 r. praktycznie stały w miejscu – wynika z raportu Nieruchomosci-online.pl. To dobra wiadomość dla kupujących, a być może nawet zapowiedź obniżek. Powodów do radości nie mają z kolei klienci polujący na działkę pod budowę domu.

Spis treści

Ceny mieszkań stabilne. Tak wygląda sytuacja na rynku wtórnym

III kwarał 2022 r. był bardzo spokojny, jeśli chodzi o ofertowe średnie ceny mieszkań na rynku wtórnym w największych miastach Polski. Jak pokazuje najnowszy raport, w porównaniu z II kwartałem koszt zakupu M praktycznie stał w miejscu.

– W III kwartale przeważała względna stabilizacja, bo za taką należy uznać korekty średnich cen – w górę lub w dół – wynoszące mniej niż 2 proc., porównując kwartał do kwartału. Wprawdzie nie widzimy jeszcze wyraźnych spadków, ale ceny coraz częściej utrzymują się na dotychczasowym poziomie – wskazuje Alicja Palińska z działu analiz Nieruchomosci-online.pl.

Jedyne wyjątki – i to wyłącznie w segmencie kawalerek – można wskazać w takich miastach jak:

 • Zielona Góra – wzrost cen o 7,9 proc.,
 • Rzeszów – wzrost o 6,8 proc.,
 • Olsztyn – wzrost o 6,7 proc.
Średnie ceny mieszkań w III kw. 2022 r.
Średnie ceny mieszkań w III kw. 2022 r. Nieruchomosci-online.pl

Sprawdź, czy masz wszystko, czego potrzebujesz

Materiały promocyjne partnera

Dane te pokazują wyraźną stagnację na rynku, wynikającą m.in. ze spadającego popytu na mieszkania. Tylko w obrębie portalu Nieruchomosci-online.pl III kwartał przyniósł spadek zainteresowania lokalami o 15 proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i aż o 36 proc. w skali roku. Podobnie jest zresztą na rynku pierwotnym, gdzie według danych GetHome.pl sprzedaż mieszkań w 7 największych miastach była w sierpniu o 45 proc. niższa niż rok wcześniej.

Spowolnienie na rynku wtórnym pokazuje też wydłużający się czas potrzebny na sprzedaż M. Jak pokazała w sierpniu ankieta przeprowadzona przez Nieruchomosci-online.pl wśród pośredników nieruchomości, na zbycie kawalerki potrzeba dziś nawet 3 miesiące, a w przypadku większego lokum nawet pół roku. To o kilka miesięcy dłużej niż w 2021 r.

Na rynku domów też spokój. Tylko 5 miast ze znaczącymi zmianami cen

O zastoju cenowym można też mówić w przypadku rynku domów na sprzedaż. Spośród wszystkich miast wojewódzkich tylko w 5 odnotowano zmianę cen przekraczającą 2 proc. (od +2,4 proc. do +10,2 proc.). Były to:

 • Gorzów Wielkopolski,
 • Kielce,
 • Opole,
 • Szczecin,
 • Warszawa.

Warto dodać, że w kilku miastach ceny lekko spadły. Było tak w Białymstoku, Bydgoszczy i Wrocławiu, a szczegóły można znaleźć w tabeli.

Średnie ceny domów w III kw. 2022 r.
Średnie ceny domów w III kw. 2022 r. Nieruchomosci-online.pl

Za przyczynę stabilizacji cenowej tu również należy uznać przede wszystkim malejący popyt. Jak wskazują eksperci, wynika on głównie z utrudnionego dostępu do kredytów hipotecznych, ale także z obaw nabywców o rosnące koszty utrzymania domu (m.in. podatki, opłaty za wywóz odpadów, rachunki za prąd). W ramach portalu Nieruchomosci-online.pl popyt na domy spadł o 13 proc. między II a III kwartałem i o 48 proc. w skali roku.

Wysokie ceny działek nadal pną się w górę

Dobrych wieści nie ma za to dla osób, które szukają działki budowlanej (lub jakiejkolwiek innej) w obrębie któregoś z największych miast Polski. Jak się okazuje, za taką lokalizację trzeba dziś słono zapłacić, a w dodatku ceny wciąż rosną. Według najnowszego raportu w III kwartale br. wzrosty odnotowano w Białymstoku, Katowicach, Kielcach, Łodzi, Poznaniu, Szczecinie, Toruniu, Warszawie i Zielonej Górze.

Średnie ceny działek w III kw. 2022 r.
Średnie ceny działek w III kw. 2022 r. Nieruchomosci-online.pl

W tej sytuacji trudno dziwić się malejącemu popytowi, który spadł o 22 proc. z kwartału na kwartał i o 56 proc. z roku na rok. Tu odpowiedzialne są nie tylko rosnące koszty budowy domu, ale też kurczący się zasób atrakcyjnych gruntów w granicach administracyjnych miast.

Sprawdź: Już 20 minut obcowania z naturą przynosi ogromne korzyści dla zdrowia

W efekcie popyt na działki coraz częściej przenosi się do gmin sąsiadujących z głównymi ośrodkami miejskimi, gdzie wybór jest większy, a ceny potrafią być sporo niższe. Dobrze obrazują to okolice stolicy:

 • Warszawa – 726 zł/mkw.,
 • Grodzisk Mazowiecki – 248 zł/mkw.,
 • Piaseczno – 356 zł/mkw.,
 • Nadarzyn – 321 zł/mkw.,
 • Łomianki – 509 zł/mkw.

Warto dodać, że gruntami w miastach oraz pod nimi zainteresowani są nie tylko prywatni inwestorzy myślący o budowie domu, ale także deweloperzy, stale rozglądający się za okazją do rozbudowania posiadanego banku ziemi.

Dodaj firmę
Logo firmy Główny Urząd Nadzoru Budowlanego
Warszawa, ul. Krucza 38/42
Autopromocja
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Tomasz Adamek na gorąco komentuje swój pierwszy występ we freakach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Ceny mieszkań i domów z rynku wtórnego się stabilizują, za to działki bez przerwy drożeją. Tak wyglądał III kwartał - RegioDom.pl

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki