reklama

Centrum Opieki Geriatrycznej w Sopocie rośnie jak na drożdżach. 6 września odbędzie się symboliczne zawieszenie wiechy [zdjęcia]

Ewa Andruszkiewicz
Ewa Andruszkiewicz
Zaktualizowano 
Centrum Opieki Geriatrycznej w Sopocie rośnie jak na drożdżach. 6 września odbędzie się symboliczne zawieszenie wiechy Edward Dunst, Darek Franków, Łukasz Danilewicz
To inwestycja, na którą mieszkańcy nie tylko Sopotu, ale całego województwa czekali od lat. Pierwszy etap budowy Centrum Opieki Geriatrycznej przy ul. 23 Marca 93 właśnie dobiega końca. W przyszły czwartek, 6 września, o godz. 14 zaplanowano symboliczne zawieszenie wiechy.

- Budynki w stanie surowym już stoją. Do zrobienia została część dachów. W kolejnych etapach będą też wstawiane okna. Na początku przyszłego roku rozpocznie się wyposażanie budynków, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, przyjęcie pierwszych pacjentów nastąpi w październiku przyszłego roku – mówi „Dziennikowi Bałtyckiemu” dr Barbara Gierak-Pilarczyk, prezes Pomorskiego Centrum Reumatologicznego im. dr Jadwigi Titz-Kosko w Sopocie. - Cieszymy się bardzo, bo w budownictwie zakończenie dużych prac ziemnych i postawienie budynków to ważny krok do przodu – dodaje.

Zgodnie z projektem inwestycji, istniejący oddział rehabilitacji dziecięcej przy ul. 23 Marca został rozbudowany o dwa nowe skrzydła.

- Budynek dawnej rehabilitacji dziecięcej został praktycznie w całości rozebrany, wykorzystano zaledwie jego część, która zostanie połączona przejściem z obecnym budynkiem reumatologii dziecięcej, a całość obudowują dwa nowe ogromne budynki geriatrii – mówi dalej dr Barbara Gierak-Pilarczyk.

W Sopocie rozpoczęła się budowa Centrum Opieki Geriatrycznej

W swoim zamierzeniu powstające Centrum Opieki Geriatrycznej w Sopocie ma być ośrodkiem kompleksowej, zintegrowanej opieki nad starszymi pacjentami. Znajdzie się w nim stacjonarny oddział geriatryczny z ok. 40 łóżkami, oddziały dzienne: geriatryczne, psychogeriatryczne, rehabilitacyjne oraz poradnie przyszpitalne: geriatryczna, rehabilitacyjna i psychologiczno-psychiatryczna.

Cały obiekt zostanie też wyposażony w specjalistyczny sprzęt medyczny, w tym m.in. tomograf komputerowy, cyfrowy aparat rentgenowskiego, densytometr, aparaty EKG i USG oraz urządzenia do światłolecznictwa, elektroterapii, magnetorerapii, krioterapii, terapii ultradźwiękami i promieniami laserowymi.

- W związku ze zjawiskiem wielochorobowości, pacjenci w wieku 60+ wymagają specjalnego podejścia do problemów zdrowotnych oraz ich funkcjonowania w społeczności - wyjaśnia dr Barbara Gierak-Pilarczyk. - Dlatego właśnie w sopockim Centrum Opieki Geriatrycznej prowadzone będą dodatkowo m.in. świadczenia z zakresu teleopieki dla osób starszych i szkolenia dla rodzin pacjentów. Inwestycja pozwoli też na wykorzystanie potencjału kadry specjalistów - geriatrów, rozwijając bazę szkoleniową dla lekarzy tej niezwykle potrzebnej specjalności – dodaje.

W związku ze zjawiskiem wielochorobowości, pacjenci w wieku 60+ wymagają specjalnego podejścia do problemów zdrowotnych oraz ich funkcjonowania w społeczności. Dlatego właśnie w sopockim Centrum Opieki Geriatrycznej prowadzone będą dodatkowo m.in. świadczenia z zakresu teleopieki dla osób starszych i szkolenia dla rodzin pacjentów.

Realizacja całej inwestycji pochłonie w sumie ponad 28 mln zł. Wartość dofinansowania unijnego to ok. 19 mln zł, a 7,6 mln zł dokłada miasto.

Szpitale geriatryczne na Pomorzu

Ale sopocki szpital geriatryczny to nie jedyny nowy ośrodek zdrowia powstający w naszym regionie. Już w najbliższy piątek, o godz. 13.30 nastąpi uroczyste otwarcie długo oczekiwanego przez pomorskich pacjentów Centrum Medycyny Nieinwazyjnej przy ul. Smoluchowskiego 17 w Gdańsku.

Zgodnie z projektem, powstał kompleks czterech połączonych ze sobą budynków, które pomieszczą maksimum 688 łóżek. To tutaj pod koniec tego roku przeniesione zostanie także Centralne Laboratorium oraz kliniki: położnictwo, neonatologia, ginekologia, dermatologia, a także hematologia, kardiochirurgia, kardiologia i psychiatria.

Budowa drugiej - po Centrum Medycyny Inwazyjnej, nowej części UCK rozpoczęła się w połowie 2015 roku. Wtedy też Rada Ministrów zdecydowała o przyznaniu dofinansowania do inwestycji w kwocie 592 mln 381 tys. zł.

Zobacz też: Parada seniorów w Gdańsku

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie