Centrum Medycyny Nieinwazyjnej w Gdańsku. Na wrzesień planowana jest przeprowadzka klinik UCK do ostatniego budynku

Dorota Abramowicz
Dorota Abramowicz
Na wrzesień planowana jest przeprowadzka klinik UCK do ostatniego budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej w Gdańsku. Jak wygląda wnętrze najnowocześniejszego szpitala w Polsce?
Na wrzesień planowana jest przeprowadzka klinik UCK do ostatniego budynku Centrum Medycyny Nieinwazyjnej w Gdańsku. Jak wygląda wnętrze najnowocześniejszego szpitala w Polsce? Karolina Misztal
Udostępnij:
Dopiero od września 2021 roku pierwsi pacjenci trafią do gotowego już budynku A Centrum Medycyny Nieinwazyjnej Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego . "Obecnie trwają prace przy usuwaniu usterek wykrytych podczas odbiorów. Jest ich sporo, ale żadne nie limitują przeprowadzek" - mówi Arkadiusz Lendzion, zastępca dyrektora naczelnego ds. administracyjno-technicznych UCK.

W ostatnim już, oddawanym do użytku budynku znajdzie siedzibę siedem klinik oraz Zespół pracowni elektrofizjologicznych i Centrum Medycyny Snu i Dział Obrazowania. A Gdańsk będzie mógł się pochwalić jednym z najnowocześniejszych szpitali w Europie.

Teren gdańskiego szpitala uniwersyteckiego po kilku latach przestanie być wielkim placem budowy. Właśnie zakończono prace przy ostatnim budynku nowoczesnego kompleksu Centrum Medycyny Nieinwazyjnej.

Przed trzema laty oddano do użytku budynki B, C i D, w których mieści się ponad dwa tysiące pomieszczeń. Obiekty CMN specjalnie zaprojektowanymi łącznikami połączono z otwartym przed dekadą Centrum Medycyny Inwazyjnej. Jak mówił podczas rozpoczęcia prac przy budynku A rektor GUMed, prof. dr hab. Marcin Gruchała połączone budynki Centrum Medycyny Inwazyjnej i Nieinwazyjnej stanowią jedną najnowocześniejszych placówek medycznych w Europie, przyjazną pacjentom i personelowi szpitalnemu.

Mimo pandemii, planowane na pierwszy kwartał 2021 roku otwarcie nowego obiektu niewiele się opóźniło. Arkadiusz Lendzion, zastępca dyrektora naczelnego ds. administracyjno-technicznych UCK przekazał nam, że obecnie trwa usuwanie przez wykonawców usterek, które zostały wykryte podczas odbiorów. Przewiduje się w związku z tym, że dopiero po wakacjach - w ciągu dwóch tygodni września - zostanie zorganizowana przeprowadzka jedenastu jednostek (w tym siedmiu klinik) do nowoczesnego obiektu.

Równocześnie montowany jest niezbędny do pracy klinik sprzęt medyczny (m.in. tomograf komputerowy, rezonanse magnetyczne, angiografy), na salach pojawia się aparatura medyczna i łóżka.

Nowy budynek ma ponad 15 tys. m kw. powierzchni użytkowej. Pomieści on 270 łóżek szpitalnych, a po jego oddaniu w Centrum Medycyny Nieinwazyjnej będzie można leczyć łącznie 688 pacjentów.

Do budynku A wprowadzą się:

 • Klinika Chorób Psychicznych i Zaburzeń Nerwowych
 • Kliniczne Centrum Kardiologii
 • Klinika Nefrologii, Transplantacji i Chorób Wewnętrznych,
 • Klinika Chorób Wewnętrznych i Chorób Tkanki Łącznej,
 • Klinika Neurologii Dorosłych , w tym Centrum Udarowe
 • Klinika Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych,
 • Klinika Geriatrii
 • Zespół pracowni elektrofizjologicznych i kardionaczyniowych
 • Centrum Medycyny Snu
 • Dział Obrazowania
 • Archiwum
 • Administracja szpitala.

Zaraz po przeprowadzce rozpocznie się burzenie części budynków opuszczonych przez kliniki.

- Planujemy od razu wyburzyć budynki 25 i 25a, gdzie mieści się Klinika Psychiatrii Dorosłych - mówi dyrektor Arkadiusz Lendzion.

W ciągu najbliższego roku z powierzchni ziemi znikną kolejne budynki (nr 7 i 8), w których jeszcze działają I Klinika Kardiologii, II Klinika Kardiologii i Elektroterapii Serca, Klinika Endokrynologii i Chorób Wewnętrznych. Zdecydowano o pozostawieniu budynku nr 4 (Klinika Neurologii Dorosłych), gdzie wprowadzi się Centrum Wsparcia Badań Klinicznych.

Dzień Dziecka. Animatorzy ze szkoły Just Dance - Studio Tańca i Animacji 1.06.2020 r. zaprezentowali specjalny program na parkingu UCK w Gdańsku

Dzień Dziecka przed Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdań...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Toksyczne warzywa, gdzie jest ich najwięcej?

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie