Centrum Geriatrii na Pomorzu. Z fachowej opieki pomorscy seniorzy będą mogli korzystać i w Sopocie, i w Gdańsku

Ewa AndruszkiewiczZaktualizowano 
Archiwum Pomorskiego Centrum Reumatologii
To przedsięwzięcie unikatowe w skali całego kraju. Dzięki współpracy samorządów zrzeszonych w Obszarze Metropolitalnym Gdańsk-Gdynia-Sopot już wkrótce pomorskim seniorom udostępnione zostanie nowoczesne Centrum Geriatrii, składające się z dwóch placówek. Jedna będzie funkcjonować w obrębie Wojewódzkiego Zespołu Reumatologicznego w Sopocie, druga na terenie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego w Gdańsku.

Intensywne prace na placu budowy przy ul. 23 Marca w Sopocie trwają już od roku. Pierwszą łopatę wbito symbolicznie 22 września 2017 roku, a jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsi pacjenci w Centrum Opieki Geriatrycznej zostaną przyjęci w październiku przyszłego roku.

Wiecha już wisi

Pierwszy etap budowy Centrum Opieki Geriatrycznej w Sopocie dobiegł końca wraz z początkiem września br. Nad stojącymi w stanie surowym budynkami zawisła symboliczna wiecha.

- Niezwykle potrzebujemy tego szpitala w Sopocie, budujemy go jednak nie tylko dla sopocian, ale także dla innych pacjentów z naszego regionu. Prezydentowi Sopotu oraz radnym gratuluję odwagi i determinacji, by tę inwestycję w mieście realizować. Mam nadzieję, że będzie to nie tylko ważny ośrodek diagnostyczny, ale również miejsce nauki dla personelu medycznego zajmującego się geriatrią - mówił podczas uroczystości wieszania wiechy marszałek województwa pomorskiego, Mieczysław Struk.

Zgodnie z projektem inwestycji istniejący obecnie oddział rehabilitacji dziecięcej, mieszczący się przy ul. 23 Marca, został rozbudowany o dwa nowe skrzydła.

- Budynek dawnej rehabilitacji dziecięcej został praktycznie w całości rozebrany, wykorzystano zaledwie jego część, która zostanie połączona przejściem z obecnym budynkiem reumatologii dziecięcej, a całość obudowują dwa nowe ogromne budynki geriatrii - opowiada dr Barbara Gierak-Pilarczyk, prezes Pomorskiego Centrum Reumatologii. - Ich wyposażenie rozpocznie się na początku przyszłego roku - dodaje.

Trudne początki

Archiwum Pomorskiego Centrum Reumatologii

O budowę szpitala geriatrycznego władze Sopotu zabiegały od dawna. Pomysł zrodził się ponad sześć lat temu i już wtedy rozpoczęły się intensywne starania o środki potrzebne na budowę i wyposażenie placówki.

Po długich staraniach na realizację planowanej inwestycji władzom Sopotu udało się zdobyć środki z Unii Europejskiej w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych. Umowę w sprawie dofinansowania projektu prezydent Sopotu Jacek Karnowski podpisał z marszałkiem Strukiem w połowie kwietnia zeszłego roku.

- Za nami długa droga przez mękę. Inwestycje służby zdrowia zawsze są pod szczególnym nadzorem. Na szczęście udało nam się zdobyć poparcie całej Metropolii - prezydentów Gdańska, Gdyni, Wejherowa oraz wielu burmistrzów i wójtów okolicznych gmin, a także pana marszałka. Co ważne, Oddział Geriatryczny wejdzie w struktury Szpitala Reumatologicznego, więc będzie to Ośrodek Wojewódzko-Miejski. To zdecydowanie najważniejsza inwestycja w ostatnich latach w Sopocie - mówił w trakcie podpisywania umowy na dofinansowanie projektu prezydent Karnowski.

Realizacja całej inwestycji, służącej mieszkańcom całej metropolii pochłonie w sumie ponad 28 mln zł. Wartość dofinansowania unijnego to ok. 19 mln zł, a 7,6 mln zł dokłada miasto.

Fachowa opieka dla seniorów

W swoim założeniu Centrum Opieki Geriatrycznej w Sopocie ma być ośrodkiem kompleksowej, zintegrowanej opieki nad starszymi pacjentami. Znajdzie się w nim stacjonarny oddział geriatryczny z ok. 40 łóżkami, oddziały dzienne: geriatryczne, psychogeriatryczne, rehabilitacyjne, baza ambulatoryjna, w tym m.in. poradnie przyszpitalne: geriatryczna, rehabilitacyjna i psychologiczno-psychiatryczna oraz baza diagnostyczna.

Cały obiekt zostanie też wyposażony w specjalistyczny sprzęt medyczny, w tym m.in. tomograf komputerowy, cyfrowy aparat rentgenowski, densytometr, aparaty EKG i USG oraz urządzenia do światłolecznictwa, elektroterapii, magnetorerapii, krioterapii, terapii ultradźwiękami i promieniami laserowymi.

- Ponieważ pacjenci w wieku 60+ cierpią na wiele chorób, wymagają specjalnego podejścia do problemów zdrowotnych, a także wsparcia w ich funkcjonowaniu w społeczności - wyjaśnia dr Barbara Gierak-Pilarczyk. - Dlatego właśnie w sopockim Centrum Opieki Geriatrycznej prowadzone będą dodatkowo m.in. świadczenia z zakresu teleopieki dla osób starszych i szkolenia dla rodzin pacjentów. Inwestycja pozwoli też na wykorzystanie potencjału kadry specjalistów-geriatrów, rozwijając bazę szkoleniową dla lekarzy tej niezwykle potrzebnej specjalności - dodaje.

Druga placówka w Gdańsku

Dopełnienie nowoczesnego Centrum Geriatrii na Pomorzu będzie stanowił ośrodek geriatryczno-rehabilitacyjny, powstający przy Uniwersyteckim Centrum Klinicznym w Gdańsku. Jego budowa rozpoczęła się również we wrześniu ubiegłego roku.

Zgodnie z projektem przygotowanym przez lekarzy z Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego placówka dla seniorów zajmie budynek zmodernizowanego Szpitala Studenckiego przy al. Zwycięstwa 30. Znajdzie się w nim oddział stacjonarny z około 25 łóżkami, baza ambulatoryjna i rehabilitacyjna.

W ramach projektu zakupiony zostanie sprzęt do rehabilitacji ruchowej, kardiologicznej i pneumonologicznej, do diagnostyki i terapii w zakresie funkcji poznawczych, a także systemów do teleopieki nad pacjentem, telerehabilitacji domowej oraz monitoringu pacjentów.

Na jakim etapie jest projekt?

- Aktualnie finalizowane są prace nad specyfikacją sprzętu planowanego do zakupienia dla potrzeb Centrum Geriatrii. Rozpoczęto również przygotowania do wszczęcia procedur związanych z wyłonieniem dostawcy. W ramach pierwszego etapu doposażenia Centrum Geriatrii planowany jest zakup sprzętu, mającego służyć rehabilitacji osób w wieku podeszłym, w tym prewencji upadków i poprawy wydolności - informują przedstawiciele GUM-ed.

Zaraz po nowym roku ruszyć ma kolejny już cykl szkoleń, skierowanych m.in. do lekarzy, pielęgniarek, opiekunów, psychologów, osób, które w związku z wykonywaną pracą mają bezpośredni kontakt z pacjentami w podeszłym wieku lub chciałyby taką pracę podjąć w projekcie „Centrum Geriatrii”.

Całkowita wartość tego projektu to ponad 11,9 mln zł. Decyzją Zarządu Województwa Pomorskiego otrzymał on prawie 10,2 mln zł dofinansowania ze środków Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020.

Zobacz także:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Już chyba nie doczekam tego szpitala w Gdańsku. PIS spec ustawą zajmie za chwilę wszystkie placówki i zostaniemy na lodzie.

Dodaj ogłoszenie