Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Centrum Gdańska po duńsku

Paweł Rydzyński
Promenada w Młodym Mieście. Jego częścią będzie Europejskie Centrum Solidarności
Promenada w Młodym Mieście. Jego częścią będzie Europejskie Centrum Solidarności Reprodukcja Przemek Świderski
Nie ma chyba drugiego miasta w Polsce, jak Gdańsk, w którym kilkadziesiąt hektarów w centrum leżałoby odłogiem. Ale tereny postoczniowe w ciągu kilku najbliższych lat ożyją. Gwarantuje to umowa, którą podpisali wczoraj Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, i Torben Schoen, przewodniczący rady nadzorczej duńskiego koncernu Baltic Property Trust.

BPT chce wybudować na terenach postoczniowych tzw. Młode Miasto - wielki kompleks mieszkalno-rozrywkowo-handlowy.

- Podpisane porozumienie pozwoli na stworzenie 750 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej - powiedział Torben Schoen.

Paweł Adamowicz ma nadzieję, że w przyszłości, kiedy Młode Miasto zacznie się rozrastać, będzie to nawet kilka milionów kwadratowych powierzchni.

W kompleksie ulokowane będzie m.in. Centrum Handlowe Stocznia (większe o połowę od Galerii Bałtyckiej). W CH Stocznia mieścić się będzie m.in. multipleks.

12 tys. - tyle miejsc pracy, według planów władz Gdańska, będzie w Młodym Mieście

Obok powstaną trzy co najmniej stumetrowe wysokościowce. Dwa będą miały funkcję mieszkalną, trzeci będzie biurowcem, podobnie zresztą jak niektóre dawne budynki stoczniowe, które przejdą kapitalny remont.

W Młodym Mieście ma powstać 3,5 tys. mieszkań. - Pytają nas o nie wielkie firmy deweloperskie z całego świata - zdradził Terry Selzer, dyrektor zarządzający BPT Gdańsk Development.

Duńczykom tak bardzo zależy na tej inwestycji, że sami zaproponowali władzom Gdańska, iż dołożą się do budowy fragmentu ul. Nowa Wałowa, która ma prowadzić do Młodego Miasta.
Pierwszy etap Nowej Wałowej, od Bramy Oliwskiej do ul. Nowe Rybaki, powstanie do końca 2011 r. Kosztować będzie 104,8 mln zł (plus VAT). BPT wyłoży na to 60,9 mln zł; Duńczycy są też odpowiedzialni za przygotowanie dokumentacji.

- To jeden z najlepszych przykładów współpracy w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego przy inwestycjach transportowych w Polsce - ocenia prezydent Adamowicz.
W przyszłości Nowa Wałowa ma być poprowadzona dalej - mostem na drugą stronę Motławy i dalej do "wylotu" na krajową "siódemkę". Pozwoli to na ominięcie zakorkowanego centrum Gdańska.
Plany na przyszłość to przebudowa ul. Jana z Kolna, z której będzie można wjechać w Nową Wałową (tymczasowy objazd Jana z Kolna będzie poprowadzony przez tereny stoczni), a także budowa linii tramwajowej przez Młode Miasto.

Pierwsze budynki w Młodym Mieście zostaną oddane do użytku za 3, najpóźniej 4 lata. Kiedy zakończy się cała inwestycja?
- Może za 10, może za 12 lat, zobaczymy. Dużo zależeć będzie od kondycji gospodarki. Mam nadzieję, że światowy kryzys nie odbije się na naszej inwestycji - podsumował Paweł Adamowicz.

Oaza spokoju w czasach kryzysu gospodarczego

Torben Schoen, szef rady nadzorczej funduszu BPT:
- Nasze inwestycje w Gdańsku rozpoczęły się w 2006 r., kiedy kupiliśmy pierwsze 4,4 ha terenów postoczniowych. Rok później weszliśmy w posiadanie kolejnych 23 hektarów.
W momencie, gdy na światowych rynkach jest kryzys, Młode Miasto jawi się jako oaza spokoju, w której można spokojnie inwestować. Pierwsze obiekty będą otwarte jesienią 2011 r. lub na początku 2012 r. Wzdłuż brzegu Motławy planujemy stworzyć promenadę, restauracje, mieszkania. Możemy w Młodym Mieście otworzyć centrum konferencyjne, terminal portowy.
Młode Miasto będzie w najbliższych kilku latach prawdopodobnie największym placem budowy w tej części Europy. Bez wątpienia będzie to jeden z najbardziej atrakcyjnych terenów do inwestowania na Starym Kontynencie.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki