Centrum Gdańska po duńsku

  Centrum Gdańska po duńsku

  Paweł Rydzyński

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Nie ma chyba drugiego miasta w Polsce, jak Gdańsk, w którym kilkadziesiąt hektarów w centrum leżałoby odłogiem. Ale tereny postoczniowe w ciągu kilku najbliższych lat ożyją. Gwarantuje to umowa, którą podpisali wczoraj Paweł Adamowicz, prezydent Gdańska, i Torben Schoen, przewodniczący rady nadzorczej duńskiego koncernu Baltic Property Trust.
  BPT chce wybudować na terenach postoczniowych tzw. Młode Miasto - wielki kompleks mieszkalno-rozrywkowo-handlowy.

  - Podpisane porozumienie pozwoli na stworzenie 750 tys. metrów kwadratowych powierzchni użytkowej - powiedział Torben Schoen.

  Paweł Adamowicz ma nadzieję, że w przyszłości, kiedy Młode Miasto zacznie się rozrastać, będzie to nawet kilka milionów kwadratowych powierzchni.


  W kompleksie ulokowane będzie m.in. Centrum Handlowe Stocznia (większe o połowę od Galerii Bałtyckiej). W CH Stocznia mieścić się będzie m.in. multipleks.
  12 tys. - tyle miejsc pracy, według planów władz Gdańska, będzie w Młodym Mieście
  Obok powstaną trzy co najmniej stumetrowe wysokościowce. Dwa będą miały funkcję mieszkalną, trzeci będzie biurowcem, podobnie zresztą jak niektóre dawne budynki stoczniowe, które przejdą kapitalny remont.

  W Młodym Mieście ma powstać 3,5 tys. mieszkań. - Pytają nas o nie wielkie firmy deweloperskie z całego świata - zdradził Terry Selzer, dyrektor zarządzający BPT Gdańsk Development.

  Duńczykom tak bardzo zależy na tej inwestycji, że sami zaproponowali władzom Gdańska, iż dołożą się do budowy fragmentu ul. Nowa Wałowa, która ma prowadzić do Młodego Miasta.
  Pierwszy etap Nowej Wałowej, od Bramy Oliwskiej do ul. Nowe Rybaki, powstanie do końca 2011 r. Kosztować będzie 104,8 mln zł (plus VAT). BPT wyłoży na to 60,9 mln zł; Duńczycy są też odpowiedzialni za przygotowanie dokumentacji.

  - To jeden z najlepszych przykładów współpracy w ramach partnerstwa publiczno-prywatnego przy inwestycjach transportowych w Polsce - ocenia prezydent Adamowicz.
  1 »

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo