Centrum badawcze Intela w Gdańsku. Big Data, autonomiczne maszyny, sztuczna inteligencja w zgodzie z naturą i otoczeniem

Jacek Klein
Jacek Klein
Zaawansowane technologie wielkich mocy obliczeniowych pozwalają nam na rozszerzenie naszych badań i prac rozwojowych na nowych kierunkach – mówi Irina Ledyaeva, public affairs manager w Intel Corporation dla Polski i Niemiec.

Rozmowa z Iriną Ledyaevą, public affairs manager w Intel Corporation dla Polski i Niemiec.

Centrum badawczo-rozwojowe Intela w Gdańsku jest największym w Europie i jednym z największych poza USA. W dodatku jeszcze się rozrośnie o szósty budynek biurowy. Do jakich zadań zostanie dedykowany, jakie projekty będą w nim rozwijane?

Gdański kampus obejmuje obecnie pięć budynków biurowych, a niedawno rozpoczęła się budowa szóstego. Teraz powierzchnia samych laboratoriów badawczych wynosi 4 tys. m kw., ale dzięki nowemu biurowcowi zwiększymy tę powierzchnię o dodatkowe 800 m kw. W gdańskich laboratoriach mieszczą się serwery służące do prac badawczo-rozwojowych, wspierania obliczeń, symulacji, badania sieci neuronowych. Posiadamy także laboratoria audio opracowujące technologie związane z użyciem dźwięków, mowy, rozpoznawania mowy. To m.in. technologia “wake up voice” służąca do werbalnej komunikacji z urządzeniami cyfrowymi. To długofalowe projekty, których efekt na rynku można namacalnie zaobserwować po kilku latach, dlatego szczegóły objęte są tajemnicą handlową.

Jakie technologie rozwijane także w Gdańsku mamy już na rynku i na co dzień możemy z nich korzystać?

Na co dzień można korzystać z wielu rozwiązań, które częściowo wypracowywane były w Gdańsku. To m.in. USB 3.0, czyli rewolucja w zakresie transferu danych przez interfejs dla urządzeń peryferyjnych. To także Intel Wireless Display, która za pośrednictwem sieci bezprzewodowej pozwala przesyłać obraz full HD i dźwięk z komputera na np. telewizor lub inny projektor obsługujący technologię DLNA. Kolejną jest technologia Thunderbolt, czyli przewodowa łączność do transmisji danych z prędkością do 10 GB na sekundę, co oznacza, że zaledwie w sekundę można przesłać dwa filmy full HD. W przyszłości rozwiązanie może być rozbudowane do 100 GB/s. Intel Optane to z kolei technologia pozwalająca na przyspieszenie pracy dysków HDD i zwiększenie wydajności komputera bez konieczności wymiany dysku. Ciekawym projektem jest też Neural Network Processor – akcelerator do uczenia Sztucznych Sieci Neuronowych. Procesor jest zbudowany od podstaw do jednego zastosowania – szybkiego treningu sieci neuronowych. Oferuje bardzo dobrą skalowalność (tj. łączenie wielu jednostek ze sobą). Procesor ten, dzięki temu, że jest zoptymalizowany pod jedno zastosowanie jest bardzo wydajny – jest w stanie wykonać ponad 100 bilionów operacji na sekundę (to tak jakby połączyć ze sobą ok. 1000 desktopów). Projektem, który może przyciągnąć wielu entuzjastów sportu do najnowocześniejszej technologii jest również projekt rozwijany w Polskim Centrum R&D Intela – 3D Athlete Tracking. Dedykowany gdański zespół inżynierów pracuje nad algorytmami wyodrębniających charakterystyki motoryczne lekkoatletów (takie jak prędkość czy długość kroku) z obrazu. Algorytmy te, oparte są o śledzenie ruchu poszczególnych elementów sylwetki (kończyn, stawów) wielu sportowców i z wielu kamer wysokiej rozdzielczość.

Czyli są to rozwiązania, które wykorzystujemy w wielu domach czy pracy, ale nie zdajemy sobie sprawy, że narodziły się w laboratoriach Intela. Koncern bowiem przeciętnemu użytkownikowi internetu czy laptopa kojarzy się z mikroprocesorami.

Tak, rozwój i produkcja procesorów nadal stanowi naszą podstawową działalność. Ale jak już wspomniałam w ostatnich latach, równolegle pracujemy nad technologiami związanymi z danymi, ich przesyłem, komunikacją, sztuczną inteligencją, uczeniem maszynowym oraz big data.

Te 800 m kw. w nowym budynku będzie przeznaczone na serwerownię o dużej mocy obliczeniowej. Będą służyć konkretnym projektom?

W Gdańsku koncentrujemy się m.in na sztucznej inteligencji i pojazdach autonomicznych. Rozwijamy zarówno zupełnie nowe pomysły w tym zakresie, jak i doskonalimy już istniejące technologie. Jednak dopiero w momencie, kiedy te rozwiązania zostaną wprowadzone na rynek, będziemy mogli o nich szerzej opowiedzieć.

Nie jest tajemnicą, że Intel to nie tylko budynki, serwery i kadra, ale też udogodnienia i rozwiązania mające ograniczyć wpływ na środowisko naturalne. Nowy budynek zaoferuje np. bardzo dużo stanowisk do ładowania samochodów elektrycznych.

Niskoemisyjna gospodarka jest dla nas bardzo ważna. W strategii Intela mocno akcentowane jest ograniczanie śladu środowiskowego. Mamy stałe i cykliczne programy pozwalające naszym pracownikom na bycie bardziej eko. Jedną z kampanii jest zachęcanie pracowników do dojazdów do pracy na rowerach. By to ułatwić, zbudowaliśmy całą infrastrukturę dla rowerzystów, tj. ścieżki, kilka dużych zadaszonych parkingów rowerowych, prysznice, szatnie, suszarki do ubrań.

To dość spore wyzwanie dojechać do pracy w gdańskim Intelu, zwłaszcza z centrum, w niepogodę, kilka kilometrów pod górę lub przez las.

Wielu pracowników z przyjemnością podejmuje ten wysiłek, sama również jeździłam przez las na rowerze do pracy. W ramach corocznego konkursu, pracownik, który nakręci najwięcej kilometrów otrzymuje zestaw eko gadżetów. Innym przykładem ekokampanii jest “Switch off”. W salach konferencyjnych, gdzie jeszcze działa tradycyjny system włączania i wyłączania światła, powieszone zostały kartki zwracające uwagę, aby gasić światło, kiedy opuszczamy pomieszczenie. Celem było uświadamianie i przypominanie, że małe rzeczy, ale robione przez wiele osób, często przynoszą duży efekt. Od tego roku docelowo wszystkie pomieszczenia, korytarze i klatki schodowe w starszych budynkach wyposażane będą w czujniki ruchu. Światło włącza się tylko wtedy, kiedy jest potrzebne. Kolejny przykład działań dla środowiska jest moim ulubionym. Na każdym piętrze w budynkach są kąciki kawowe, czy aneksy kuchenne. Wszystkie kubki i sztućce jednorazowe zostały wymienione na porcelanowe lub biodegradowalne. Nie ograniczyliśmy się jednak do prostej wymiany. Kubek biodegradowalny wysłaliśmy do zakładu utylizacji, aby sprawdzić w jakim stopniu ulega on rozkładowi i jak szybko, czyli do którego kosza wrzucamy takie kubki. Ten przykład pokazuje, że ważna jest dla nas współpraca z dostawcami zapewniającymi ekologiczne rozwiązania. W standardzie firmy jest wykorzystywanie energii pozyskanej ze źródeł odnawialnych. Również w Polsce kupujemy w 100% „zielony prąd”. Uważamy, że w ten sposób możemy w istotny sposób przyczynić się do ochrony środowiska.

Jak technologie powstające w Intelu mogą przyczynić się do ograniczania wpływu na środowisko?

Możemy tutaj mówić o dwóch obszarach. Pierwszym są nasze produkty, które dzięki coraz większej wydajności i efektywności mają mniejsze potrzeby energetyczne. W zakresie rozwijanej przez nas technologii to np. transport autonomiczny, który według szacunków pozwoli na nawet 90 procentową, redukcję negatywnych skutków dla środowiska. Warto również podkreślić fakt, iż jako lider branży IT bierzemy również na swoje barki odpowiedzialność za środowisko. W ubiegłym roku opublikowaliśmy raport 2030, który traktuje właśnie o tym, co udało się już osiągnąć, a co jeszcze stanowi dla nas wyzwanie – między innymi ekologiczne – w najbliższych latach. Drugim obszarem jest nasza działalność operacyjna. W naszych fabrykach i centrach badawczych stosujemy inteligentne rozwiązania ograniczające zużycie zasobów i energii. Przykładowo w systemach ogrzewania budynków wykorzystujemy ciepło wydzielane przez serwerownie. Bedzie on zainstalowany także w najnowszym biurowcu w naszym gdańskim kampusie. W momencie kiedy data center będzie działać na najwyższych obrotach, ciepło wydzielane przez komputery zaspokoi całkowite zapotrzebowanie w budynku na ogrzewanie.

Firma stawia także nie tylko na zrównoważony rozwój w zakresie środowiska naturalnego, ale także środowiska pracy i budowy zespołu. Przykładem takich działań jest program "IT for She". Na czym polega i jakie cele chce Intel osiągnąć dzięki takim inicjatywom?

Na całym świecie brakuje specjalistów z zakresu IT i programowania. Problem dotyczy nie tylko Polski, ale wszystkich krajów. Większość studentów kierunków informatycznych to mężczyźni, a my chcemy wykorzystać potencjał, jaki w tej dziedzinie drzemie w kobietach i przebić się przez wciąż jeszcze obowiązujący stereotyp, że informatyk, programista, inżynier IT to mężczyzna. Zachęcamy, pokazujemy, wspieramy dziewczyny w zgłębianiu wiedzy informatycznej. W trakcie ostatniej edycji "IT for She", w obozie i warsztatach przygotowawczych wzięło udział 2 tys. osób. Mówimy tu tylko o jednej edycji. Skala zainteresowania jest ogromna. Część tych dziewczyn pójdzie na studia informatyczne i liczymy, że zostaną członkiniami naszego zespołu. W Intelu cenimy różnorodność, bo wiemy, że wielość osobowości, płci, pochodzenia czy światopoglądu owocują kreatywnym podejściem do wyzwań.

W samym Gdańsku pracuje ponad 2 tys. specjalistów i inżynierów. Stały dopływ kadr jest niezbędny. W jakim zakresie Intel współpracuje z uczelniami wyższymi czy szkołami średnimi w kształceniu.

Oczywiście współpracujemy z uczelniami w całej Polsce. Są to politechniki w Gdańsku, Poznaniu, Wrocławiu, uniwersytet w Warszawie i wiele innych. Ta współpraca ma różny charakter. Począwszy od wsparcia technologicznego, przez mentoring, skończywszy na udziale w zajęciach dydaktycznych. Nawiązując do wcześniej wymienionego programu "IT for She", co roku ponad 20 studentek współpracuje z mentorem z Intela, który pomaga im w rozwoju umiejętności. Oferujemy także studentkom stypendia na sfinansowanie kosztów studiów. W ostatnich etapach sześciu edycji programu wzięło udział 145 uczestniczek z 32 uczelni. Prawie 70 osób znalazło pracę w naszym zespole, co jest naszym zdaniem bardzo dobrym wynikiem. Współpracujemy także z fundacją Perspektywy. Co roku pomagamy w zorganizowaniu konferencji “Women in tech” w Warszawie, w której uczestniczą dziewczyny zarówno z Polski, jak i wielu innych krajów m.in. Ukrainy, Kazachstanu, czy Białorusi.

Intel współpracuje nie tylko z uczelniami, ale nawiązuje kontakty już ze szkołami średnimi?

Chcemy angażować dzieci w naukę przedmiotów ścisłych od najmłodszych lat, dlatego wspieramy edukację dzieci już w szkołach podstawowych. Nasi pracownicy w ramach wolontariatu pomagają szkołom w nauczaniu informatyki, tajników programowania czy matematyki. Opracowali np. konkurs programistyczny – "Pomorski czarodziej". Co roku razem z kuratorium oświaty w Gdańsku przygotowują zadania dla uczniów klas 1-8. Dzieci te zadania rozwiązują, na podstawie wyników przechodzą do kolejnych etapów. Taki program na terenie Pomorza prowadzimy od 2010 roku. Dotychczas wzięło w nim udział 1600 dzieci z ponad 70 szkół.

Zainteresowanie szkół i uczniów jest duże?

Bardzo duże. Dzieci są ciekawe programowania, technologii, bo obecnie cały świat się kręci wokół niej. Cyfryzacja postępuje i wiedza, i umiejętności w tym zakresie będą cenione. Mamy także międzynarodowy program Intel AI for Youth z zakresu nauczania o sztucznej inteligencji skierowany do starszych uczniów, powyżej 13 lat. Od kilku lat jest on realizowany także w Polsce wspólnie z Poznańskim Centrum Superkomputerowo-Sieciowym. W ramach programu nasi pracownicy przybliżają zagadnienia z dziedziny sztucznej inteligencji, uczniowie przygotowują następnie projekty jej wykorzystania. Angażujemy się także w inne inicjatywy lokalne jak np. “Straszy brat, starsza siostra” gdańskiego Miejskiego Ośrodka Pomocy Rodzinie. Polega ona na wsparciu nauczania dzieci z rodzin, które tego potrzebują. Staramy się także bezpośrednio wspierać szkoły i uczniów, np. przekazując im sprzęt komputerowy. W zeszłym roku było to ponad 1000 laptopów niezbędnych do zdalnego nauczania.

Jakie plany rozwojowe Intel rysuje przed gdańskim kampusem?

Gdańsk ma wielki potencjał w zakresie przyciągania i rozwoju inwestycji w sektor IT. Jest także jednym z miast oferujących najlepsze warunki do życia. Z tego względu przyciąga specjalistów z całego świata. Także kadra inżynierska jest na najwyższym poziomie. To są optymalne warunki do rozwoju naszego biznesu i jestem przekonana, że będziemy rośli tutaj nadal.

Przygotuj swój turystyczny biznes na sezon

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie