Centrum badań i kompetencji dla przemysłu offshore

Artykuł sponsorowany POLITECHNIKA GDAŃSKA
Oferta CMEW PG skupia się na czterech priorytetowych obszarach.
Oferta CMEW PG skupia się na czterech priorytetowych obszarach. Fot. zdjęcie ilustracyjne/Pexels
Udostępnij:
Najbliższa dekada będzie stała pod znakiem rewolucji energetycznej na morzu. Na polskich wodach Bałtyku stanie kilkanaście farm wiatrowych o mocy przynajmniej 6 MW. Zaplecze naukowe oraz inżynierskie, bez których transformacja będzie niemożliwa, przygotowała już Politechnika Gdańska.

Gdańska uczelnia techniczna, w ramach współpracy z otoczeniem społeczno-gospodarczym, trzy miesiące temu powołała ogólnouczelniane, interdyscyplinarne oraz badawczo-wdrożeniowe Centrum Morskiej energetyki Wiatrowej (CMEW). Jednostka specjalistów ze wszystkich obszarów wiedzy związanych z morską energetyką wiatrową dysponuje wysoce wyspecjalizowaną bazą laboratoryjną, która umożliwia przeprowadzenie szczegółowej identyfikacji wielu problemów technicznych, a także organizacyjnych w zakresie budowy i eksploatacji morskich farm wiatrowych.

- Idea przyświecająca powołaniu CMEW wynika wprost z potrzeby, jakie niesie ze sobą transformacja energetyczna zachodząca w Europie i Polsce – mówi dr hab. inż. Marcin Łuczak, dyrektor Centrum Morskiej Energetyki Wiatrowej PG. - Technologia pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, w tym z morskich farm wiatrowych, mimo że użytkowana od lat, nie jest wciąż dojrzała. W związku z tym jest szereg argumentów do prowadzenia prac badawczych i wdrożeniowych, aby była ona jeszcze bardziej bezpieczna, niezawodna i efektywna. PG jest centrum naukowym, które jest w stanie zaproponować atrakcyjne rozwiązania dla przemysłu offshore. Jesteśmy gotowi do współpracy, a CMEW nadało jej formę organizacyjną.

Innowacje w czterech obszarach

Oferta skupia się na czterech priorytetowych obszarach. Pierwszym jest cyfryzacja, funkcjonująca w powszechnym obiegu pod terminem Przemysł 4.0. Obejmuje metody uczenia maszynowego, sztucznej inteligencji, przetwarzanie dużych zbiorów danych oraz technologię cyfrowych bliźniaków, czyli cyfrowej repliki fizycznych obiektów, systemów urządzeń. Kolejnym priorytetowym obszarem badawczym jest utrzymanie i nadzór ruchu siłowni wiatrowych.

Nz. dr hab. inż. Marcin Łuczak, dyrektor CMEW PG

- Wspólnie z polskim przemysłem planujemy rozwój kompetencji w tym obszarze – dodaje Marcin Łuczak. - Stopniowo będziemy je implementować na morskich inwestycjach. Turbiny wiatrowe, jak każde urządzenie techniczne, ulegają awariom, zatem istnieje konieczność monitorowania ich stanu technicznego, wykrywania i przewidywania awarii, optymalizacji procesu naprawczego.
Trzeci główny obszar oferty CMEW to pływająca konstrukcja wsporcza.

- Na Pomorzu znajduje się szereg zakładów przetwórstwa stali i produkcji betonu – wyjaśnia dr hab. inż. Marcin Łuczak. - Innowacyjne rozwiązania w zakresie pływających platform dla siłowni wiatrowych wykorzystują zarówno stal jak i beton. Wydział Inżynierii Mechanicznej i Okrętownictwa posiada unikalne kompetencje w projektowaniu jednostek pływających jak również konstrukcji mechanicznych. Możemy i chcemy nawiązać współpracę z lokalnym przemysłem w celu opracowania innowacyjnych rozwiązań. Proszę zwrócić uwagę, że w ostatnich latach takie badania intensywnie rozwijane są w Wielkiej Brytanii, Japonii, USA, Norwegii, Danii, Holandii. Chcemy być w awangardzie technologicznych innowacji.

CMEW nie ogranicza się tylko do energetyki odnawialnej. Badania dotyczą także szeroko pojętej energii, a więc systemów jej magazynowania oraz prac nad innymi nośnikami energii, takimi jak zielony wodór czy amoniak, które mogą być wykorzystane w transporcie czy produkcji ciepła.

Kooperacja z przemysłem

CMEW prowadzi szeroko zakrojone działania w celu nawiązania i rozwijania współpracy z firmami polskimi i zagranicznymi.
- Rozmawiamy z ponad 20 podmiotami. Są to duże spółki Skarbu Państwa jak i koncerny zagraniczne. Dotyczą one bardzo konkretnych obszarów i zadań badawczych, takich jak technologie budowy i wykorzystania cyfrowego bliźniaka w zakresie utrzymania ruchu turbiny i przewidywania awarii – dodaje Marcin Łuczak. - Oferujemy nowe rozwiązania technologiczne dla przemysłu, które mogą być wdrożone na farmie wiatrowej. Prowadzimy także działalność innowacyjną polegającą na realizacji konkretnych, komercyjnych zamówień od firm na opracowanie jakiejś technologii, lub rozwiązania danego problemu.
Zespół naukowców skupionych wokół centrum ma także doświadczenia i osiągnięcia dydaktyczne w szkoleniu specjalistycznym oraz menedżerskim kadry inżynierskiej i kierowniczej szeroko rozumianego sektora morskiej energetyki wiatrowej. Centrum oferuje wsparcie naukowe w zakresie projektowania, inżynierii wytwarzania, eksploatacji morskich farm wiatrowych, prowadzi badania, doradza, jak rozwiązać problemy techniczne, szkoli kadrę kierowniczą i inżynierską.

- Dla każdego partnera biznesowego oferujemy kształcenie jego kadr. Szacuje się, że obecnie w branży energetyki morskiej brakuje około 70 tys. specjalistów, a za kilka lat będzie ich brakowało dwa razy więcej. Te trzy płaszczyzny współpracy z przemysłem, czyli działalność badawcza, edukacyjna i komercyjna, są ściśle ze sobą powiązane. Jeżeli prowadzimy doskonałej jakości badania jesteśmy w stanie kształcić studentów w zakresie najnowszych technologii, a prowadząc prace komercyjne jako inżynierowie rozwiązujemy problemy z jakimi boryka się przemysł – podsumowuje dyrektor CMEW. - Zapraszamy przedsiębiorstwa do współpracy przy nowych technologiach, które podniosą wydajność, bezpieczeństwo i efektywność działalności.

CMEW prężnie się rozwija. Ośrodek przeprowadza rekrutację personelu inżynierskiego, jak i specjalistów w zakresie współpracy z przemysłem. Jest w trakcie aplikacji środków na remont dużego Laboratorium Testów Hybrydowych, gdzie już teraz są prowadzone testy niszczące i nieniszczące na dużych obiektach inżynierskich w skali przemysłowej. Organizuje również wydarzenia promujące korzyści ze współpracy nauki i biznesu w dziedzinie offshore. Co miesiąc odbywają się otwarte wykłady specjalistów z kraju i zagranicy. 14 czerwca wspólnie z Pracodawcami Pomorza, Uniwersytetem Gdańskim, Polską Grupą Energetyczną i CI TASK - CMEW organizuje spotkanie z uczniami trójmiejskich techników i liceów, aby przedstawić atrakcyjność studiów i kariery w offshore. 8 września natomiast odbędzie się ogólnopolska konferencja Baltic Windustry, której celem jest wyraźne zaznaczenie wartości dodanej dla firmy wynikającej ze współpracy badawczej w obszarze morskiej energetyki wiatrowej.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Więcej informacji na stronie głównej Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie