Centrum badań chorób

Kazimerz NetkaZaktualizowano 
Nowoczesność przy ul. Trzy Lipy w Gdańsku. Tu powstanie centrum biotechnologii
Nowoczesność przy ul. Trzy Lipy w Gdańsku. Tu powstanie centrum biotechnologii Archiwum GPNT
Na najwyższym światowym poziomie, spełniające międzynarodowe standardy - takie ma być laboratorium biotechnologiczne, które w połowie przyszłego roku rozpocznie działalność w Gdańskim Parku Naukowo-Technologicznym, na terenie Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej.

Nigdzie w Polsce nie będzie podobnie nowoczesnej placówki naukowo-badawczej z tej dziedziny, nastawionej na współpracę z biznesem i przedsiębiorstwami. Laboratorium wejdzie w strukturę organizacyjną Bałtyckiego Centrum Biotechnologii i Diagnostyki Innowacyjnej, które znajdzie siedzibę na terenie GPNT.

- Zaprojektowano je według najnowszych, światowych standardów - mówi Teresa Kamińska, prezes zarządu Pomorskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. - Nie będzie problemu z uznaniem za granicą wyników prowadzonych tutaj badań. Jako specjalna strefa zapewniamy infrastrukturę, obiekty, by naszym naukowcom stworzyć jak najlepsze warunki. My wkładamy w to przedsięwzięcie 20 milionów złotych.

Fundusze pochodzić będą także z dotacji Unii Europejskiej, z programu operacyjnego "Innowacyjna Gospodarka" (70 mln zł) oraz od innych partnerów. Całkowity koszt - 120 mln zł. - W obiektach parku funkcjonować będzie ponad 20 laboratoriów wyposażonych w najnowocześniejszy sprzęt - zapowiada prof. Krzysztof Bielawski, pracownik naukowy Uniwersytetu Gdańskiego, prezes zarządu Bałtyckiego Centrum Biotechnologii i Diagnostyki Innowacyjnej.

- Zakres badań obejmie tematykę od ochrony środowiska po nowe leki. Będziemy ściśle współpracować z przemysłem. Diagnostyka obejmie choroby człowieka, głównie nowotworowe, wirusy chorób zakaźnych ludzi i zwierząt, a także związane z przemysłem spożywczym. Po ocenie projektów badawczych przez radę naukową zacznie się ich wdrażanie za pieniądze z naukowych grantów, a także pozyskane z innych źródeł, na przykład z Unii Europejskiej.

Gdański Park Naukowo-Technologiczny, noszący imię prof. Hilarego Koprowskiego, światowej sławy naukowca, znajduje się w Gdańsku, przy ul. Trzy Lipy 3. Bałtyckie Centrum Biotechnologii i Diagnostyki Innowacyjnej, które będzie się rozwijać w tym parku, zostało powołane przez trzy uczelnie - Politechnikę Gdańską, Akademię Medyczną, Uniwersytet Gdański - oraz samorządy Gdańska i województwa pomorskiego.

polecane: Porozumienie PKO Banku Polskiego z PFRON to nowe miejsca pracy

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie