Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Celnicy wzmocnią kontrole i uprzedzają o kolejkach

Szymon Zięba
Nielegalny alkohol, narkotyki, próba uniknięcia opłat celnych czy nawet przemyt broni. Funkcjonariusze pomorskiej Służby Celnej zwierają szyki. Przestępcy mogą bowiem próbować wykorzystać zamieszanie w związku z organizacją przez Polskę Światowych Dni Młodzieży i Szczytu NATO. Z tego powodu, zgodnie z poleceniem szefa Służby Celnej, mundurowi zapowiadają wzmocnienie kontroli na granicach.

- Trzeba będzie liczyć się z wydłużeniem czasu odprawy - mówi mł. asp. Marcin Daczko, rzecznik Izby Celnej w Gdyni.

Jak tłumaczą funkcjonariusze, w obliczu zbliżających się wydarzeń, najważniejszym zadaniem polskiej Służby Celnej jest zapewnienie bezpieczeństwa zarówno osób przekraczających granicę, jak i obrotu towarowego z zagranicą. A co za tym idzie - cała Służba Celna przewiduje wzmożone kontrole na wszystkich przejściach granicznych w ruchu lądowym, lotniczym, kolejowym i morskim.

Czytaj także: Gdyńscy celnicy oddali zarekwirowane buty potrzebującym

Przedstawiciele Ministerstwa Finansów, któremu podlega Służba Celna, przyznają, że tegoroczny lipiec będzie bardzo ważny dla Polski. To także test dla naszych służb, które mają zapewnić bezpieczeństwo również w związku z zagrożeniem terrorystycznym.

- Najpierw Szczyt NATO, a zaraz potem nasz kraj będzie gospodarzem spotkania papieża Franciszka z młodzieżą, przybywającą do Krakowa z wielu kontynentów. Światowe Dni Młodzieży to spotkania młodych katolików, odbywające się co dwa-trzy lata, zainicjowane przez Jana Pawła II w 1985 roku. To bardzo liczne spotkania - podkreśla Waldemar Grzegorczyk, rzecznik prasowy ministra finansów. Przedstawiciele resortu szacują, że w tym roku może przyjechać do Polski nawet 2,5 mln pielgrzymów.

Zdaniem szefostwa Służby Celnej, zwiększony ruch graniczny i możliwość wykorzystania tego przez organizatorów przemytu towarów niebezpiecznych, na przykład broni, nielegalnej migracji, przemytu towarów bez opłacenia odpowiednich podatków, wymusza potrzebę wzmożonych kontroli. - Naszym obowiązkiem na granicach zewnętrznych UE jest m.in. niedopuszczanie do obrotu towarami, które nie spełniają standardów bezpieczeństwa lub naruszają przepisy o ochronie życia i zdrowia ludzi - podkreśla rzecznik pomorskich celników.

Czytaj więcej w dzisiejszym (13.06.2016) wydaniu "Dziennika Bałtyckiego"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki