CBA weszło do gdańskiego magistratu

Szymon ZiębaZaktualizowano 
Akcja CBA w gdańskim Urzędzie Miejskim
Akcja CBA w gdańskim Urzędzie Miejskim Archiwum
Agenci Centralnego Biura Antykorupcyjnego weszli do Urzędu Miejskiego w Gdańsku. Chodzi m.in. o plan zagospodarowania przestrzennego jednej z dzielnic miasta

Aktualizacja, godz. 14.40

Do działań CBA odniósł się także Paweł Adamowicz

Aktualizacja, godz. 12.40

Komunikat CBA

Gdańscy agenci CBA zabezpieczają w Urzędzie Miasta w Gdańsku dokumentację dotyczącą okoliczności zmiany miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego w Gdańsku Jelitkowie, gdzie powstało osiedle mieszkaniowe, na którym Prezydent Miasta Gdańska wraz z najbliższą rodziną zakupił na preferencyjnych warunkach trzy mieszkania. Równocześnie CBA zabezpiecza dokumenty związane z zawarciem umowy pomiędzy Urzędem Miasta Gdańska a developerem, na mocy której Urząd przekazał prawo własności gruntu, na którym powstało osiedle mieszkaniowe. Delegatura Centralnego Biura Antykorupcyjnego w Gdańsku działa na podstawie postanowień wydanych przez Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu. Zabezpieczona dokumentacja zostanie zweryfikowana w podjętym z umorzenia postępowaniu w sprawie dotyczącej przyjęcia przez Pawła Adamowicza korzyści majątkowej znacznej wartości w wyniku zakupu po preferencyjnych cenach trzech mieszkań na tym osiedlu oraz nieujawnienia w okresie 2006 — 2011r. właściwemu organowi podatkowemu przedmiotu opodatkowania w postaci dochodów stanowiących łącznie kwotę ponad 750 tys. złotych.

CBA Wydział Komunikacji Społecznej CBA

Aktualizacja, godz. 12.20

Oświadczenie rzecznika prezydenta Gdańska:

"Dziś w godzinach przedpołudniowych w Urzędzie Miejskim zawitała ekipa funkcjonariuszy Centralnego Biura Antykorupcyjnego. Funkcjonariusze poprosili o wydanie w dokumentów związanych z umowami między Gminą Miasta Gdańska a Pomeranką sp. z o.o. oraz dokumentów związanych ze zmianą planu zagospodarowania przestrzennego Jelitkowa w rejonie ul. Wypoczynkowej. Żądanie funkcjonariuszy wzbudziło w Urzędzie lekkie zdumienie, jako że CBA już dwa razy te materiały dostawała – zarówno w roku 2012, jak i w roku 2014. A w tych sprawach od tamtego czasu nic się nie zmieniło.

Antoni Pawlak
Rzecznik Prezydenta Gdańska"

***
Rzecznik prezydenta Pawła Adamowicza - Antoni Pawlak, potwierdził nam informację o tym, że służby pojawiły się w magistracie. Miasto zapowiedziało , że wyda oświadczenie w sprawie akcji CBA w magistracie.

Czytaj też: Prezydent Gdańska nie odpowie, skąd się wzięły jego zagadkowe 754 tys. zł

- Mogę potwierdzić, że Dolnośląski Wydział Zamiejscowy Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu zlecił działania CBA, które przeprowadza swoje czynności w Urzędzie Miejskim w Gdańsku - poinformowała "Dziennik Bałtycki" prok. Ewa Bielik z Prokuratury Krajowej w Warszawie.

Śledztwo ws. oświadczeń majątkowych Pawła Adamowicza zostało przeniesione do Wrocławia po tym, jak śledczy z Poznania skierowali do sądu wniosek o warunkowe umorzenie zarzutów, dotyczących fałszowania oświadczeń majątkowych w latach 2010-2012 (chodziło o kwoty kilkudziesięciu, a nawet 320 tys. zł). Nie jest tajemnicą, że później tylko naciski z gabinetu ministra sprawiedliwości i prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobry doprowadziły do tego, że śledczy zaskarżyli swoją własną decyzję.

Pod koniec lipca prok. Robert Tomankiewicz, naczelnik Dolnośląskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu do Spraw Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej we Wrocławiu powiedział nam, że śledczy "badają wątek zakupu trzech mieszkań w kontekście podejmowanych w Urzędzie Miejskim w Gdańsku decyzji korzystnych dla spółki, która te mieszkania sprzedawała. "

Według hipotezy, jaką przedstawiali "Dziennikowi Bałtyckiemu" śledczy, 2 mieszkania kupione przez Adamowicza na prestiżowym osiedlu Neptun Park i jedno kupione tam przez jego rodziców, sprzedane zostały po preferencyjnych cenach (ok. 6 tys. zł za metr). Według prezydenta zniżka wynikać miała z terminu transakcji (jeszcze przed budową) i „hurtu” (zakup 3 mieszkań naraz).

Więcej informacji wkrótce.

polecane: FLESZ: Podział Mandatów po wyborach parlamentarnych

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 21

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

D
Dreistadt
W dniu 14.08.2016 o 11:47, gość napisał:

Sprawdzić wszystkie przetargi w Słupsku

W całym kraju powinni wnikliwie sprawdzić wszystkie przetargi z 10 lat i wyciągnąć wnioski, a nawet i konsekwencje! :ph34r:

g
gość
W dniu 12.08.2016 o 12:37, słupczanin napisał:

Kiedy CBA wkroczy do słupskiego magistratu i rozliczy poprzednia władzę która doprowadziła miasto do bankructwa i rozliczyć park wodnych ustawkę biznesową .

Sprawdzić wszystkie przetargi w Słupsku które nadzorowała Danielecka np.Lodowisko ,orliki itp.

G
Gość
W dniu 13.08.2016 o 05:31, UKS napisał:

Te działania to przykład planowego i systematycznego budowania atmosfery strachu, negatywnego wizerunku mojego i miasta. :o

 

Masz rację znowu więźniowie będą masowo popierać PO KOD w nadchodzących wyborach. 

U
UKS

Te działania to przykład planowego i systematycznego budowania atmosfery strachu, negatywnego wizerunku mojego i miasta. :o

 

G
Gość
W dniu 12.08.2016 o 12:37, słupczanin napisał:

Kiedy CBA wkroczy do słupskiego magistratu i rozliczy poprzednia władzę która doprowadziła miasto do bankructwa i rozliczyć park wodnych ustawkę biznesową .

 

Nie było doniesienia od obecnego prezydenta.

s
słupczanin

Kiedy CBA wkroczy do słupskiego magistratu i rozliczy poprzednia władzę która doprowadziła miasto do bankructwa i rozliczyć park wodnych ustawkę biznesową .

G
Gość

 ubliza ludziom maly kurdupelek mysli ze jest najmadrzejszy z elektoratem mocherowe berety ale pozaluja tego jeszcze troche i zrobimy MAJDAN

O
Obserwator

Jaworski nie odpuszcza...

m
mucha

Invest Konfort, Doraco, Robryg korumpują urzędników. Tuska syn za pół ceny kupił mieszkanko przy Hallera róg Kościuszki. W gdańsku rządzi mafia z biura planowania, developerów i wydziału architektury z jej szefem na czele.

P
Putin

Jak udowodnia mu łapówki albo malwersacje zamknąć natychmiast. Jak nie , przeprosić.

o
ok

Wreszcie mam nadzieje kończy się okres dojenia Panstwa przez PO-muinistyczne elity, teraz trzeba zdać Panowie sprawozdanie z urzędu ,co niektórzy będą mieli problem jak już widać .Właśnie oni zaczną teraz jaki krzyczeć że PiS jest zły bo nie pozwala dalej doić RP !!!!

k
kola

Ten cwaniaczek próbuje sprzedać bazę ZKM na Hallera Robrygowi. Juz robią MPZ . Transakcja za minimum 100 mln zł.

/ oksza

nie tylko tych, które wysłaliście...

X
XYZ

Czy prezydentem Gdańska może być osoba która odmawia udzielenia informacji
dot. źródeł pieniędzy za które zakupił przedmiotowe mieszkania? Według mnie
ani dnia dłużej! Prezydentem Gdańska - i nie tylko Gdańska - może być tylko osoba,
która nie ma takich tajemnic.

g
gdanszczanin

jeden z najbiedniejszych prezydentów po 18 latach jest najbogatszy na państwowej posadzie ,nie znam takich prawideł że na urzędzie mając czyste ręce można mieć taki majątek!

Dodaj ogłoszenie