MKTG SR - pasek na kartach artykułów

CBA przeszukało Zakład Karny w Czarnem. Chodzi o budowę więziennego szpitala

Jacek Wierciński
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne CBA
Nie nieprawidłowości finansowe, a te w dokumentacji budowy placówki medycznej przy więzieniu w Czarnem są głównym przedmiotem śledztwa, w którym uczestniczą agenci z gdańskiej i szczecińskiej delegatury Centralnego Biura Antykorupcyjnego.

Z relacji Temistoklesa Brodowskiego, rzecznika prasowego Centranego Biura Antykorupcyjnego wynika, że funkcjonariusze służby dokonali ostatnio przeszukań pod adresami czterech podmiotów, w tym w Zakładzie Karnym w Czarnem i w siedzibie przedsiębiorcy wykonującego prace na rzecz budowy szpitala.

- W trakcie przeszukań zabezpieczono dokumentację, nośniki danych, które będą stanowiły dowód w sprawie. Zabezpieczony materiał dowodowy trafi do Prokuratury Okręgowej w Słupsku - zapowiada rzecznik CBA.

Jak słyszymy, trwające od stycznia tego roku śledztwo jest następstwem przeprowadzonych wcześniej szeregu czynności analityczno-informacyjnych dotyczących Okręgowego Inspektoratu Służby Więziennej w Koszalinie (to jej podlega ZK w Czarnem - dop. red.), Pomorskiej Instytucji Gospodarki Budżetowej „Pomerania” z siedzibą w Koszalinie (to spółka Skarbu Państwa, która odpowiada za inwestycje w placówkach penitencjarnych) oraz samego czarneckiego więzienia.

Prace zostały wykonane zgodnie ze specyfikacją przetargową i kosztami. Jednak zapisy w dzienniku budowy, dotyczące na przykład odbioru robót, dotyczą innych dat niż rzeczywiście miało to miejsce

- Przedmiotem śledztwa jest poświadczenie nieprawdy w dokumentacji. Do jego wszczęcia doprowadziły ustalenia własne CBA - tłumaczy prokurator Krzysztof Młynarczyk, szef Prokuratury Okręgowej w Słupsku. - Ze wstępnych ustaleń wynika, że prace zostały wykonane zgodnie ze specyfikacją przetargową i kosztami. Jednak zapisy w dzienniku budowy, dotyczące na przykład odbioru robót, dotyczą innych dat niż rzeczywiście miało to miejsce. Wyjaśniamy przyczynę. To wstępny etap postępowania - zaznacza.

Poświadczenie nieprawdy to przestępstwo zagrożone karą od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności.

Rzecznik prasowy słupskiej „Okręgówki”, prok. Paweł Wnuk zastrzega jednak, że jeśli w toku postępowania wykryte zostaną inne nieprawidłowości, również one zostaną objęte śledztwem. Dziś prowadzone jest ono „w sprawie”, a nie „przeciwko” komukolwiek, bowiem jak dotąd nikomu nie postawiono zarzutów.

Najnowocześniejszy w Polsce szpital penitencjarny w Polsce otwarty został 15 lutego 2017 roku. Obiekt powstawał przez pięć lat. Budowali go także zatrudnieni więźniowie. Do szpitala trafiają skazani z całego kraju, którzy wymagają całodobowej opieki medycznej. Całkowity koszt tej inwestycji to 14 milionów złotych, z czego 3 mln zł przeznaczono wyłącznie na wyposażenie placówki w nowoczesny sprzęt.

Szpital ma dwa oddziały: wewnętrzny i dla przewlekle chorych, w sumie składają się na nie 32 łóżka. Częścią jednostki są także poradnie specjalistyczne, apteka oraz własne laboratorium i pracownie diagnostyczne.

Zakład Karny Czarne to jeden z największych w kraju. Może on pomieścić ponad 1400 osadzonych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Ślubowanie olimpijczyków - wywiad Przemysław Zamojski

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki