Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Całodobowy patrol w pasie nadmorskim? Zdaniem władz Gdańska - niepotrzebny

Ewelina Oleksy
Karolina Misztal
W pasie nadmorskim nie jest bezpiecznie! - wskazuje grupa radnych PO. I domaga się wyodrębnienia stałego i całodobowego patrolu Straży Miejskiej od parku w Brzeźnie do granic Jelitkowa z Sopotem.

Pas nadmorski rzeczywiście nie cieszy się dobrą sławą, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Okolica parku Reagana oraz przyległe tereny rekreacyjne stały się bowiem w ostatnim czasie miejscem tragicznych wydarzeń. To tam w lutym tego roku znaleziono ciało 17-letniej Agaty z Wejherowa. Tam też bez śladu zaginęła Iwona Wieczorek.

- Zaginięcia, zabójstwa, zuchwałe napady na tzw. wyrwę, wandalizm. Stan bezpieczeństwa obniżył się tam do tego stopnia, że mieszkańcy Brzeźna postanowili powołać tzw. straż obywatelską - wskazuje w interpelacji radny Przemysław Ryś.

- Biorąc pod uwagę wzrost aktywności sportowej wśród mieszkańców, efektem czego jest korzystanie z terenów nadmorskich przez cały rok od godzin porannych do późnych wieczornych, oraz nakłady, jakie poniosło miasto na park Reagana, powołanie specjalnie dla tego terenu patrolu Straży Miejskiej jest uzasadnione - podkreśla radny.

Władze Gdańska są jednak innego zdania. Dlatego apel radnych o całodobowe patrolowanie pasa nadmorskiego spotkał się z odmową.

- Wyodrębnienie stałego, całodobowego patrolu Straży Miejskiej i przypisanie go do pracy w pasie nadmorskim spowoduje zmniejszenie liczby patroli w innych rejonach miasta - wskazuje wiceprezydent Wiesław Bielawski. I podkreśla, że wniosek radnych nie znajduje uzasadnienia także w oparciu o twarde statystyczne dane. W odpowiedzi na interpelację wiceprezydent Bielawski wylicza, że w ubiegłym roku Straż Miejska podjęła w pasie nadmorskim 140 interwencji, dotyczących głównie spożywania alkoholu i zaśmiecania.

Stanowiło to zaledwie 0,7 proc. wszystkich interwencji podjętych w tym czasie przez strażników na terenie miasta. Z kolei liczba przestępstw z rejonu pasa nadmorskiego zgłoszonych na policję od stycznia 2014 do końca lutego tego roku wyniosła 61. A to 0,5 proc. wszystkich w Gdańsku. - Z tych analiz wynika, że liczba wykroczeń i przestępstw odnotowanych na terenie pasa nadmorskiego jest mała w porównaniu z incydentami zgłaszanymi z terenu całego miasta - zaznacza Bielawski.

Informuje też, że zarówno straż, jak i policja obejmują pas nadmorski nadzorem w ramach swoich codziennych obowiązków. W sezonie letnim te patrole są wzmacniane, a czas ich pracy wydłużany.

- Niezależnie od tego w grudniu tego roku w rejonie ul. Dworskiej w Brzeźnie zainstalowane zostaną dodatkowe dwie kamery stacjonarne i jedna obrotowa - zapowiada Bielawski.

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki