Bytów zrezygnował z imprezy

  Bytów zrezygnował z imprezy

  Maria Sowisło

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Jeszcze nie przebrzmiały głosy niezadowolenia w sprawie propozycji organizacji koncertu inaugurującego Międzynarodowy Festiwal Folkloru we Wielu, a już zapadła decyzja, że przyszłoroczny odbędzie się... we Wielu. I to jubileuszowy, bo piętnasty.
  - Nieraz deklarowaliśmy, że możemy każdego roku organizować inaugurację u nas - mówi Jan Orlikowski, sekretarz gminy Karsin. - U nas tak ładnie ten koncert wychodzi. Zespoły grają dla około 2000 osób. Niektórzy urlopy sobie planują w terminie festiwalu. To jest prawdziwa promocja.

  Inaugurację, zgodnie z umową, organizować powinien co roku inny samorząd, który przystąpił do tej kulturalnej uczty, czyli Bytów, Chojnice, gmina Chojnice, gmina Karsin, Kościerzyna lub Brusy. Pierwszy koncert jest jednym z najpiękniejszych, bo towarzyszy mu otoczka barwnego pochodu ulicami miejscowości. Na scenie z kolei prezentuje się przez kilka minut każdy zespół.

  Jubileuszowa inauguracja miała się odbyć w Bytowie. - Jesteśmy za rotacyjnością organizowania koncertu inaugurującego, lecz my w przyszłym roku nie jesteśmy w stanie podjąć się przygotowania trzeciej, tak dużej imprezy - argumentuje Adam Leik, zastępca burmistrza Bytowa. - Zresztą argumenty Karsina są takie, że nie sposób ich zignorować.
  W przyszłym roku w Bytowie, oprócz festiwalu, ma się także odbyć Zjazd Kaszubów oraz obchodzony ma być Dzień Jedności Kaszubów.

  Kolejna nowinka w sprawie przyszłorocznej edycji to wstępna deklaracja gminy Czersk. Festiwal miałby się więc odbywać na terenie kolejnej gminy w Pomorskiem. I choć oficjalnej decyzji nie ma, a burmistrz sprawę zostawia na razie bez komentarza, nie można się oprzeć wrażeniu, że jednak w przyszłym roku do mieszkańców Czerska przybędzie folklor ze świata.

  - Będę przekonywał mojego szefa [burmistrz Czerska - przyp. red.], bo naprawdę warto - tłumaczy Krzysztof Gradowski, kierownik Ośrodka Kultury w Czersku. - Mamy jeden z pierwszych na południu regionu zespołów folklorystycznych, wiele osób z Czerska jeździ na koncerty festiwalowe do Wiela, poza tym jest to doskonała promocja gminy - wylicza.

  Podczas jubileuszowej edycji MFF będą niespodzianki. Jakie?
  - Na razie analizujemy wszystkie pomysły. Chcielibyśmy, aby ten festiwal był wyjątkowy - mówi Marek Czarnowski, prezes Stowarzyszenia Zespołu Folklorystycznego "Krebane" w Brusach, główny organizator koncertów. - Wszystko zależy od pieniędzy pozyskanych od sponsorów, ale nie zabraknie jarmarków, wystaw i warsztatów. Chcemy też w większym stopniu zaangażować publiczność, aby nie była tylko obserwatorem, ale też uczestnikiem.

  Jubileuszowy festiwal odbędzie się w dniach 28 lipca - 2 sierpnia. Finałowy koncert, także z barwnym pochodem uczestników, zorganizowany zostanie jak co roku w Brusach. Tego nikt nie poddaje pod dyskusję.

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo