Bytów. Wyrok w sprawie znęcania się nad królikami. Rodzice i dziadkowie dziewczynki z gm. Lipnica skazani. Muszą zapłacić 4 tys. zł

Maria Sowisło
Ograniczenie wolności, wykonywanie prac społecznych oraz wpłacenie na rzecz koszalińskiego TOZ-u w sumie 4 tys. zł. To wyrok dla rodziców i dziadków kilkuletniej dziewczynki z gminy Lipnica, która na ich oczach rzucała królikami, a oni nie reagowali.

Wyrok zapadł przed Sądem Rejonowym w Bytowie. Dorośli wnosili o samoukaranie i z prokuratorem uzgodnili dla siebie karę. Każdy z nich musi przez osiem miesięcy wykonywać przez 20 godzin miesięcznie prac społecznie użytecznych. I to jest właśnie to ograniczenie wolności. Kolejna kara, dużo bardziej dotkliwa, to wpłacenie na rzecz Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Koszalinie po 1 tys. zł.

Sąd przystał na to i dodatkowo orzekł odebranie rodzinie królików.

Czytaj również: Dziadkowie i rodzice usłyszeli zarzut za "dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień zwierzętom"

- Jesteśmy usatysfakcjonowani karą oraz tym, że wyrok zapadł tak szybko. Satysfakcja byłaby większa, gdyby sprawa trafiła na wokandę. Wówczas moglibyśmy wystąpić w charakterze oskarżycieli posiłkowych i wnioskować o zakaz trzymania zwierząt. Zgodnie z ustawą maksymalnie przez 10 lat. Nie mamy gwarancji, że ci dorośli ponownie nie dopuszczą do – komentuje inspektor koszalińskiego TOZ-u Bogumiła Tiece.

To właśnie do tego oddziału organizacji trafił filmik, który nagrała telefonem komórkowym matka dziewczynki i rozesłała do znajomych. Jedna z osób była tym zbulwersowana i od razu zawiadomiła organizację. Na nagraniu widać bowiem około dwuletnią dziewczynkę wokół której biegają małe króliczki. Co rusz podnosi po jednym zwierzęciu i z impetem rzuca nim o podłogę. Widoczni na nagraniu dorośli w ogóle nie reagowali. Przyglądali się i co jakiś czas przysuwali króliki stopą bliżej dziewczynki. Jeden z mężczyzn kładł też na jej głowę królika.

Kiedy tylko filmik trafił do TOZ-u, inspektorzy sprawę zgłosili policji. Natychmiast ruszyły poszukiwania. Okazało się, że zarejestrowane na filmiku zdarzenie miało miejsce w gminie Lipnica, u dziadków dziewczynki. Kiedy zjawili się u niego policjanci z inspektorami TOZ-u, miał stwierdzić, że nie rozumie o co chodzi, bo przecież to są tylko zwierzęta, a tyle się przecież mówi o ich pozytywnym wpływie na dzieci. Ponoć określił to jako… niewinną zabawę.

Tego samego dnia inspektorzy w asyście policji udali się też do rodziców dziewczynki. Jak się dowiedzieliśmy, ojciec był nietrzeźwy, a matka bagatelizowała sprawę. - Była bardzo oburzona, kiedy jej powiedzieliśmy, że królik czuje tak samo jak człowiek – relacjonowała na naszych łamach Tiece.

Czytaj także: Zwierzęta którymi rzucała dziewczynka zostały odebrane jej rodzicom. Udana interwencja Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami [zdjęcia]

W efekcie wątpliwej zabawy, dwa z dziewięciu królików odebranych mieszkańcowi gminy Lipnica miały połamane nóżki. Mimo że od razu była im udzielona pomoc weterynarza, nie przeżyły.

Sześć pozostałych znalazło nowe domy. Jeden został u Bogumiły Tiece. - Urósł i waży już siedem kilogramów. Jest przesympatyczny. Był twarzą mojej kampanii wyborczej do Rady Miejskiej Koszalina. Często jeździ ze mną do szkół i przedszkoli, gdzie opowiadam o zwierzętach, o tym, że czują jak my. Uwielbia być głaskany przez dzieci. Jest w pełni uspołeczniony – dodaje Tiece.

Jeden z królików, który przeżył okrutną zabawę
Jeden z królików, który przeżył okrutną zabawę Z archiwum B. Tiece

O wyroku w sprawie znęcania się nad królikami przeczytasz też w serwisie kwidzyn.naszemiato.pl

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie