Bytów. Wyrok w sprawie znęcania się nad królikami. Rodzice i...

  Bytów. Wyrok w sprawie znęcania się nad królikami. Rodzice i dziadkowie dziewczynki z gm. Lipnica skazani. Muszą zapłacić 4 tys. zł

  Maria Sowisło

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  Bytów. Wyrok w sprawie znęcania się nad królikami. Rodzice i dziadkowie dziewczynki z gm. Lipnica skazani. Muszą zapłacić 4 tys. zł
  1/3

  Przejdź do
  galerii zdjęć

  ©fot. TOZ Koszalin

  Ograniczenie wolności, wykonywanie prac społecznych oraz wpłacenie na rzecz koszalińskiego TOZ-u w sumie 4 tys. zł. To wyrok dla rodziców i dziadków kilkuletniej dziewczynki z gminy Lipnica, która na ich oczach rzucała królikami, a oni nie reagowali.
  Wyrok zapadł przed Sądem Rejonowym w Bytowie. Dorośli wnosili o samoukaranie i z prokuratorem uzgodnili dla siebie karę. Każdy z nich musi przez osiem miesięcy wykonywać przez 20 godzin miesięcznie prac społecznie użytecznych. I to jest właśnie to ograniczenie wolności. Kolejna kara, dużo bardziej dotkliwa, to wpłacenie na rzecz Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami w Koszalinie po 1 tys. zł.

  Sąd przystał na to i dodatkowo orzekł odebranie rodzinie królików.

  Czytaj również: Dziadkowie i rodzice usłyszeli zarzut za "dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień zwierzętom"

  - Jesteśmy usatysfakcjonowani karą oraz tym, że wyrok zapadł tak szybko. Satysfakcja byłaby większa, gdyby sprawa trafiła na wokandę. Wówczas moglibyśmy wystąpić w charakterze oskarżycieli posiłkowych i wnioskować o zakaz trzymania zwierząt. Zgodnie z ustawą maksymalnie przez 10 lat. Nie mamy gwarancji, że ci dorośli ponownie nie dopuszczą do – komentuje inspektor koszalińskiego TOZ-u Bogumiła Tiece.

  To właśnie do tego oddziału organizacji trafił filmik, który nagrała telefonem komórkowym matka dziewczynki i rozesłała do znajomych. Jedna z osób była tym zbulwersowana i od razu zawiadomiła organizację. Na nagraniu widać bowiem około dwuletnią dziewczynkę wokół której biegają małe króliczki. Co rusz podnosi po jednym zwierzęciu i z impetem rzuca nim o podłogę. Widoczni na nagraniu dorośli w ogóle nie reagowali. Przyglądali się i co jakiś czas przysuwali króliki stopą bliżej dziewczynki. Jeden z mężczyzn kładł też na jej głowę królika.

  Kiedy tylko filmik trafił do TOZ-u, inspektorzy sprawę zgłosili policji. Natychmiast ruszyły poszukiwania. Okazało się, że zarejestrowane na filmiku zdarzenie miało miejsce w gminie Lipnica, u dziadków dziewczynki. Kiedy zjawili się u niego policjanci z inspektorami TOZ-u, miał stwierdzić, że nie rozumie o co chodzi, bo przecież to są tylko zwierzęta, a tyle się przecież mówi o ich pozytywnym wpływie na dzieci. Ponoć określił to jako… niewinną zabawę.

  Tego samego dnia inspektorzy w asyście policji udali się też do rodziców dziewczynki. Jak się dowiedzieliśmy, ojciec był nietrzeźwy, a matka bagatelizowała sprawę. - Była bardzo oburzona, kiedy jej powiedzieliśmy, że królik czuje tak samo jak człowiek – relacjonowała na naszych łamach Tiece.

  Czytaj także: Zwierzęta którymi rzucała dziewczynka zostały odebrane jej rodzicom. Udana interwencja Towarzystwa Opieki nad Zwierzętami [zdjęcia]

  W efekcie wątpliwej zabawy, dwa z dziewięciu królików odebranych mieszkańcowi gminy Lipnica miały połamane nóżki. Mimo że od razu była im udzielona pomoc weterynarza, nie przeżyły.

  Sześć pozostałych znalazło nowe domy. Jeden został u Bogumiły Tiece. - Urósł i waży już siedem kilogramów. Jest przesympatyczny. Był twarzą mojej kampanii wyborczej do Rady Miejskiej Koszalina. Często jeździ ze mną do szkół i przedszkoli, gdzie opowiadam o zwierzętach, o tym, że czują jak my. Uwielbia być głaskany przez dzieci. Jest w pełni uspołeczniony – dodaje Tiece.

  Jeden z królików, który przeżył okrutną zabawę Z archiwum B. Tiece


  O wyroku w sprawie znęcania się nad królikami przeczytasz też w serwisie kwidzyn.naszemiato.pl


  Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:
  POLECAMY NA STREFIE AGRO:

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Polecamy

  "Pomaganie przez gotowanie". Nasza akcja charytatywna!

  POMORZE - region wolności

  POMORZE - region wolności

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!

  Program MiauCzat. Fit Lovers w nowym programie!