18+

Treść tylko dla pełnoletnich

Kolejna strona może zawierać treści nieodpowiednie dla osób niepełnoletnich. Jeśli chcesz do niej dotrzeć, wybierz niżej odpowiedni przycisk!

reklama

Bytów: Najlepsze ekslibrisy z całego świata

Marcin PacynoZaktualizowano 
Ekslibrisy wystawione w Bytowie to prawdziwe dzieła sztuki
Ekslibrisy wystawione w Bytowie to prawdziwe dzieła sztuki M. Pacyno
Niezwykle skomplikowane, pracochłonne i piękne. W bytowskim Muzeum Zachodniokaszubskim otwarto wystawę prezentującą 20 najlepszych ekslibrisów z Europy, Azji i Ameryki.

To dzieła znakomitych artystów. Najlepszych w tej dziedzinie sztuki. Znalazły się wśród nich również prace Wacława Pomorskiego z Bytowa, który jest również zaliczany do światowej czołówki.

- Nie jest to prosta technika - przyznaje Pomorski. - W swoim dorobku mam jednak już ponad 400 ekslibrisów. Jeden z nich został zrobiony specjalnie dla papieża Jana Pawła II - dodaje artysta. Pomorski- tworzenie ekslibrisu zaczyna od drzeworytu, który jest dla niego wzorem przelewanym
później na papier. To jedna z technik, bo sposobów jest tyle co artystów. W Bytowie prezentują się ci najbardziej znani. Są dzieła m.in. Japończyka Takao Sano czy Argentyńczyka Mauricio Schvarzmana. Inicjatorem wystawy jest sławieński ekslibrista Kazimierz Babkiewicz.

- Warto obejrzeć tę wystawę, bo pokazuje ona trud jaki trzeba włożyć w stworzenie ekslibrisu. Niektóre z tych prac są prawdziwymi majstersztykami - podkreśla Babkiewicz.

Potwierdzają to zwiedzający wystawę, którzy podziwiają pracochłonność dzieł. - Trzeba mieć naprawdę anielską cierpliwość by nakreślić każdą z tych kresek i kropek. Od organizatora wystawy dowiedziałem się, że wiele prób przelania tych pomysłów na papier nie wychodzi - mówi Jerzy Jobczyk, który zwiedził wystawę.

Wystawa to nie wszystko. Muzeum Zachodniokaszubskie z Kazimierzem Babkiewiczem, przygotowuje cykl spotkań dla młodzieży szkół ponadgimnazjalnych. Na warsztatach artysta będzie prezentował proces tworzenia ekslibrisów.

- Mamy nadzieję, że ta propozycja spotka się z dużym zainteresowaniem - mówi Janusz Kopydłowski, dyrektor muzeum.

Wystawę można oglądać do 30 listopada od poniedziałku do piątku od godz. 10 do 16.
Ceny biletów na stronie www.muzeumbytow.pl.

Exlibris (łac. ex libris - z książek) pierwotnie służył wyłącznie do oznaczania książek.
Był to znak graficzny, najczęściej ozdobny, z imieniem i nazwiskiem lub nazwą instytucji. Jednym z jego celów jest zabezpieczenie przed kradzieżą oraz wyrażenie szacunku dla książki. Exlibris ma podnosić wartość i walory artystyczne książki.

Z czasem projektowanie exlibrisów stało się dziedziną sztuki. Zajmowało się i zajmuje tym wielu znanych artystów. Ponadto są kolekcjonerzy zbierający exlibrisy i dla nich m.in. organizuje się wystawy, takie jak ostatnia w Bytowie.

Flesz - nowi marszałkowie Sejmu i Senatu, sukces opozycji

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie