MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Bytów: Konsorcjum lokalnych firm przebuduje plac kardynała Wyszyńskiego taniej niż planowano

Redakcja
Konsorcjum firm Richter z Borowego Młyna, Pol-Dróg z Lęborka i Jereczek z Bytowa złożyło najtańszą ofertę przebudowy bytowskiego placu kard. Wyszyńskiego. Konsorcjum zaproponowało cenę 5,1 mln zł. Pozostałe cztery oferty były dużo wyższe, najdroższa - 7,17 mln zł.

- Kilka dni potrwa sprawdzanie zwycięskiej oferty pod względem formalnym. Następnie poczekamy do 23 marca, kiedy to przed Wojewódzkim Sądem Administracyjnym ma zapaść wyrok ws. pozwolenia na budowę. Liczę, że będzie dla nas korzystny i do końca sierpnia przebudujemy rynek - mówi burmistrz Ryszard Sylka.

To optymistyczna wersja. Według pesymistycznej, WSA blokuje przebudowę rynku, a w związku z tym przepada 5 mln zł unijnej dotacji. Postępowanie dotyczy wydania pozwolenia na przebudowę pl. kard. Wyszyńskiego. Słupska Prokuratura Okręgowa dopatrzyła się nieprawidłowości, polegających na zbyt lakonicznym uzasadnieniu wydanego pozwolenia. Zarzuciła brak dostatecznych informacji dla stron postępowania. Od WSA zależy, czy prace modernizacyjne zaczną się w tym roku, czy też może przepadnie unijna dotacja.

- To błahe nieprawidłowości, więc liczę, że wyrok nie przyblokuje przebudowy - komentuje Sylka.
Burmistrz jest zadowolony z ceny zaproponowanej przez konsorcjum, bo to mniej niż zaplanowano w budżecie. - Jednak nie wszystko w tym przetargu zostało uwzględnione. Będzie kolejny, na monitoring. Znajdziemy firmę, która specjalizuje się w tej dziedzinie - dodaje Sylka.

Dodatkową sumę trzeba przeznaczyć na badania archeologiczne, jeśli będą konieczne.
Początkowo planowano wycinkę drzew i krzewów od 22 do 24 lutego. Wzbudziło to protest u przeciwników inwestycji.

- Przystąpienie do wycinki drzew i krzewów jest decyzją bezprawną, bowiem wydający to polecenie nie jest i nie może być zapoznany z decyzją sądu przed jej podjęciem - mówi Andrzej Szczepanik, jeden z protestujących. - Decyzję o wycince drzew podjęto z miesięcznym wyprzedzeniem, co nasuwa podejrzenie o zamiarze celowego wprowadzenia w błąd opinii publicznej. Zastanawia również fakt otwarcia ofert przetargowych na wykonanie robót bez znajomości decyzji WSA.
Wycinka, decyzją burmistrza, została przesunięta o miesiąc.

- Rozpocznie ją zwycięzca przetargu, który wejdzie na plac budowy - informuje Sylka, który jest pewien, że wyrok będzie dla gminy korzystny.

Przebudowa przewiduje nowe zagospodarowanie pl. Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz fragmentu ulic Jana Pawła II i Wojska Polskiego. Planowana inwestycja obejmuje wykonanie nowej nawierzchni z klinkieru, granitu, montaż elementów małej architektury, fontanny oraz nasadzenia zieleni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki