Były prezes Lotosu Paweł Olechnowicz nie trafi do aresztu. Taka jest prawomocna decyzja sądu

wie
fot. ©Grzegorz Mehring/Archiwum
To już pewne. Były wieloletni prezes Grupy Lotos SA, Paweł Olechnowicz nie trafi do aresztu. Taka jest prawomocna już decyzja Sądu Okręgowego w Gdańsku. Sąd rozpatrywał zażalenie śledczych na decyzję I instancji, która również nie zgodziła się na aresztowanie nieprzyznającego się do winy menedżera, któremu prokuratura zarzuca „wyrządzenia spółce LOTOS S.A. znacznej szkody majątkowej w kwocie nie mniejszej niż 246 tysięcy złotych”. Analogiczna sytuacja dotyczy Tomasza S. b. zastępcy dyrektora generalnego Lotosu i biznesmena mającego świadczyć usługi doradcze dla paliwowego giganta.

- W treści zażalenia wskazano na konkretne ustalenia dowodowe, które w ocenie prokuratury stanowią podstawę do zastosowania środków izolacyjnych w celu zabezpieczenia prawidłowego toku postępowania - tłumaczył „Dziennikowi Bałtyckiemu” prokurator Maciej Załęski z Prokuratury Regionalnej w Gdańsku.

Czytaj więcej na ten temat: Prokuratura przedstawiła zarzuty ws. "wyrządzenia szkody spółce Lotos". Wśród zatrzymanych był Paweł Olechnowicz, były prezes zarządu

Niespełna półgodzinne posiedzenie dotyczące zażaleń prokuratury na brak tymczasowego aresztowania byłego wieloletniego prezesa Grupy Lotos SA, Pawła Olechnowicza [zgodził się na publikację pełnych danych osobowych – dop. red.] i Tomasza S. - byłego radnego Gdańska i b. asystenta Sławomira Nowaka oraz b. zastępcę dyrektora generalnego Lotosu, a później biznesmena mającego świadczyć usługi doradcze dla paliwowego giganta odbyło się z wyłączeniem jawności rano w czwartek 21 lutego. Decyzję, również za zamkniętymi drzwiami, ogłoszono do 12. w południe.

- Sąd Okręgowy w Gdańsku, po rozpoznaniu zażalenia prokuratora, zaskarżone postanowienia utrzymał w mocy. Orzeczenie jest prawomocne – relacjonuje sędzia Tomasz Adamski, rzecznik prasowy Sądu Okręgowego w Gdańsku.

- Sąd krytycznie ocenił zażalenie prokuratury i uznał, że ocena Sądu Rejonowego Gdańsk-Południe dotycząca materiału dowodowego oraz przesłanek do nie zastosowania tymczasowego aresztowania była adekwatna, a jej uzasadnienie wyczerpujące i trafne. W mojej ocenie ta decyzja odpowiada realiom sprawy - skomentował adwokat Janusz Kaczmarek, obrońca Pawła Olechnowicza.

Czytaj więcej: Jest wniosek o tymczasowe aresztowanie Pawła Olechnowicza, byłego prezesa Lotosu

Byłemu prezesowi zarządu oraz b. zastępcy dyrektora generalnego w paliwowym koncernie prokurator przedstawił zarzut wyrządzenia spółce LOTOS S.A. znacznej szkody majątkowej w kwocie nie mniejszej niż 246 tysięcy złotych poprzez zawarcie, w roku 2011, z jednym z podmiotów zewnętrznych, fikcyjnej umowy o świadczenie usług doradczych. Umowa ta miała zostać zawarta z jednoczesnym pominięciem obowiązujących w spółce procedur dotyczących zakupu w trybie negocjacyjnym.

Paweł Olechnowicz do winy się nie przyznaje.

Zobacz też: "Umowa nie była realizowana, a spółka opłacała faktury". Prokuratura o zatrzymaniu b. prezesa Lotosu

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

W
WSIowy

Nagrodzona przez Ubermeschów Prezesa Małgosza od Gehsdohfów czuwa wraz z nadzwyczajną kastą swoich stulejek i żuhków żeby WSIo było tak jak było za POPSLA! :)

Dodaj ogłoszenie