Były kościół ewangelicki w Nowym Stawie ocalony. W "ołówku"...

  Były kościół ewangelicki w Nowym Stawie ocalony. W "ołówku" będzie... galeria

  Radosław Konczyński

  Dziennik Bałtycki

  Dziennik Bałtycki

  Słynny "ołówek" został uratowany. Chodzi o pochodzący z początku XIX w. były kościół ewangelicki w Nowym Stawie, nazywany tak od swojej wieży. Zabytek podniesiono z ruiny za niebagatelną, jak na małą gminę Nowy Staw, kwotę 6 mln zł. Teraz będzie się w nim mieścić Galeria Żuławska.
  Po dziesięcioleciach degradacji były kościół odzyskał blask

  Po dziesięcioleciach degradacji były kościół odzyskał blask ©Radosław Konczyński

  Kościół ewangelicki w Nowym Stawie (ówczesny Neuteich) zbudowano w 1804 roku, charakterystyczną wieżę dobudowano 60 lat później.

  Do celów sakralnych obiekt służył do 1945 roku. Po II wojnie światowej, już w polskim Nowym Stawie, następowała jego stopniowa degradacja. Najpierw był tu magazyn, później m.in. sklep meblowy. Samorząd przejął jednak kościół w użyczenie na 30 lat od miejscowej parafii, zdobył unijne dofinansowanie, ponad dwa lata temu rozpoczął prace ratujące zabytek i w środę obiekt został oficjalnie oddany do użytku.

  Czytaj też: Nowy Staw, Lichnowy: "Ołówek" zostanie wyremontowany


  - Zadanie wykonawców było bardzo trudne. To, co mieliśmy w pierwotnej dokumentacji, było namiastką tego, co tu zastali. Prace dodatkowe kosztowały ok. 2 mln zł - mówi Jerzy Szałach, burmistrz Nowego Stawu.

  Autorem projektu prac konserwatorskich był Dariusz Chmielewski, obecnie pomorski konserwator zabytków. - Wykonawca nie miał tu łatwego życia - potwierdza. - Prowadziliśmy wiele dyskusji na temat elementów wyposażenia. Każdy detal to były godziny narad.

  Podczas remontu odkryto - czego się nie spodziewano - piwnice ratusza miejskiego, który istniał w tym miejscu przed "ołówkiem". Dziś fragment fundamentów można oglądać, bo zostały wyeksponowane pod szklaną posadzką. Tylko ona zwiększyła koszty o ok. 300 tys. zł. Ostatecznie na 6-milionową inwestycję gmina pozyskała 4 mln zł unijnego wsparcia.

  Czytaj również: Nowy Staw: Zabytkowy kościół będzie mieć szklaną podłogę


  Na razie w Galerii Żuławskiej znajdują się zbiory z prywatnej kolekcji o przedwojennym Nowym Stawie. Warte obejrzenia są jednak same wnętrza.

  Możesz wiedzieć więcej! Zarejestruj się i czytaj wybrane artykuły Dziennika Bałtyckiego www.dziennikbaltycki.pl/piano

  Czytaj treści premium w Dzienniku Bałtyckim Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo