Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Były dyrektor Muzeum II Wojny Światowej złożył skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przeciwko państwu polskiemu

Katarzyna Gruszczyńska
Były dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, złożył skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przeciwko państwu polskiemu
Były dyrektor Muzeum II Wojny Światowej, złożył skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przeciwko państwu polskiemu Karolina Misztal
Jak wyjaśnia powody swojej decyzji prof. Paweł Machcewicz, który w kwietniu 2017 roku został odwołany ze stanowiska dyrektora Muzeum II Wojny Światowej? Twierdzi, że Naczelny Sąd Administracyjny uznał, że spór prawny jest poza jego kompetencją. Tym samym odmówiono mu możliwości obrony na drodze sądowej. Skarży się też na to, że naruszono jego wolność słowa, wypowiedzi i działalności naukowej.

- Złożyłem skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka przeciwko rządowi polskiemu. Pozbawiono mnie prawa do sądu. Teraz Trybunał zapoznaje się z moją skargą. Mam nadzieję, że uzna, że jest ona zasadna – mówi w rozmowie z "Dziennikiem Bałtyckim" prof. Paweł Machcewicz.

Przedstawiciele Muzeum II Wojny Światowej określają tę skargę mianem "donoszenia".
- Sam fakt jej złożenia wydaje się odpowiadać ulubionej w niektórych kręgach formie walki o własne interesy poprzez donoszenie na Polskę do instytucji zagranicznych – komentuje dla nas Aleksander Masłowski, rzecznik prasowy Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Konflikt między poprzednim dyrektorem, a obecnymi władzami Muzeum II Wojny Światowej trwa praktycznie od momentu odwołania ze stanowiska prof. Machcewicza w kwietniu 2017 roku. Dotyczy on przede wszystkim zmian w wystawie głównej, sygnowanych przez Karola Nawrockiego, nowego dyrektora tej placówki. Były dyrektor nie zgadza się na nie i określa je mianem destrukcyjnych.

CZYTAJ TEŻ: Kolejna zmiana na wystawie głównej Muzeum II Wojny Światowej

Przypomnijmy, że autorami oryginalnej koncepcji wystawy Muzeum II Wojny Światowej jest właśnie prof. Paweł Machcewicz oraz: dr Janusz Marszalec, dr hab. Piotr Majewski i prof. Rafał Wnuk. Już w styczniu br. złożyli pozew, sprzeciwiając się powołując się na wcześniej wprowadzone modyfikacje. Domagają się oni przywrócenia stanu pierwotnego wystawy, przeprosin za wprowadzenie zmian bez ich zgody oraz wpłacenia 10 tys. zł na cel społeczny.

POLECAMY NA DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki