Butelki, pety, papierki - tak wygląda Górka Żydowska w Miastku. Mieszkańcy oburzeni, właściciel terenu odpowiada

Maria Sowisło
Maria Sowisło
Mieszkający na osiedlu Niepodległości w Miastku są zbulwersowani tym, co dzieje się w ich sąsiedztwie. Na tzw. Górce Żydowskiej leżą tony śmieci. Właściciel terenu - Fundacja Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego – sprawdzi sytuację i poinformuje służby, że nie uprzątnie śmieci.

Mieszkańcy Miastka są zbulwersowani tym, co dzieje się na tzw. Górce Żydowskiej. To teren zielony między ulicami Dworcową a osiedlem Niepodległości, tuż przy Zespole Szkół Ogólnokształcących i Technicznych w Miastku.

- Tam leżą tony śmieci. Mnóstwo petów, opakowań po chipsach, napojach gazowanych, piwie, wódce… Za cały ten syf odpowiedzialni są menele i uczniowie robiący sobie schadzki. To jest ich palarnia. Śmieci same się w to miejsce nie teleportowały – napisał do nas Czytelnik (imię i nazwisko do wiadomości redakcji).

"Jeżeli nie potrafią o niego zadbać, niech go zwrócą"

- Smutne to jest, bo teren został oddany Żydom. Jeśli nie potrafią o niego zadbać, niech go zwrócą. Gmina postawi jakiś prosty kamień z napisem „Cmentarz Żydowski”, wyryje Gwiazdę Dawida i tyle. W miejscu tym byłby świetny park i punkt widokowy - jest idealne. Byłoby to jedno z fajniejszych miejsc w gminie. Na górze, na wale można by było wybudować kładkę na kilka metrów w górę. Wówczas mielibyśmy całą panoramę Miastka – zaznacza mieszkaniec Miastka i przypomina, że od chwili przekazania terenu gminie żydowskiej, nikt tam nie sprząta. - Kilka lat temu była identyczna sytuacja – kwituje.

I faktycznie, na wspomnianym terenie tym w 1812 r. gmina żydowska, składająca się wówczas z 13 rodzin, kupiła 2 morgi ziemi na wzniesieniu Gerichtsberg (zwanym też Galgenberg) na skraju miasta, gdzie powstał cmentarz. Kirkut znajdował się w pewnym oddaleniu od skrzyżowania dawnej Bahnhofstraße (ulica Dworcowa) z Kösliner Straße (ulica Koszalińska). Od 1820 roku był to cmentarz żydowski. Zapoczątkowana w czasach hitlerowskich dewastacja kirkutu doprowadziła do jego całkowitego unicestwienia w czasie PRL-u. Obecnie nic nie przypomina o pierwotnym cmentarnym charakterze miejsca. W 2005 r. działka o powierzchni 6 900 metrów kwadratowych została przekazana Związkowi Gmin Wyznaniowych Żydowskich.

"To nie my umieszczamy tam śmieci"

Teren XIX-wiecznego cmentarza stanowi dzisiaj własność Fundacji Ochrony Dziedzictwa Żydowskiego. Jej przedstawiciele już na wstępie rozmowy zaznaczają, że nie uprzątną zalegających śmieci.

- Nie wiem, kto zaśmieca ten cmentarz. To nie jest zgodne z prawem. Nie my je tam umieszczamy. Możemy złożyć zawiadomienie na policję. Nie mamy tam oddziału. Do prac związanych z ogrodzeniem terenu potrzebne są pieniądze, którymi nie dysponujemy. Zawsze staramy się pozyskać wsparcie

– mówi Marta Jankowska z FODŻ i zapowiada, że wybrany w ubiegłym roku dyrektorem fundacji Piotr Puchta planuje latem wizytę w Miastku. - Podczas inspekcji sytuacja się wyjaśni. Omówiona zostanie kwestia śmieci. Będziemy próbować rozwiązać sytuację – dodaje Jankowska.

iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie