Burzliwa historia DKW Hohe Klasse [ZDJĘCIA]

  Burzliwa historia DKW Hohe Klasse [ZDJĘCIA]

  Marek Ponikowski

  Dziennik Bałtycki

  Aktualizacja:

  Dziennik Bałtycki

  DKW F89 zadebiutował kilka miesięcy później niż IFA F9. Dla odróżnienia zmieniono więc wygląd przodu
  1/4
  przejdź do galerii

  DKW F89 zadebiutował kilka miesięcy później niż IFA F9. Dla odróżnienia zmieniono więc wygląd przodu ©Archiwum autora

  Jak to się stało, że we Wschodnich i Zachodnich Niemczech produkowano dwa niemal identyczne samochody? - wyjaśnia Marek Ponikowski
  Gdybym napisał, że moje dzieciństwo i młodość spowijała błękitna mgiełka spalin wydmuchiwanych przez dwusuwy, byłaby to zapewne górnolotna przesada. Nawet najbardziej zdezelowanych "dekawek" z drewnianym nadwoziem oklejonym sztucznym tworzywem zwanym dermatoidem i marnych, ale za to drogich jak na ówczesną kieszeń, motocykli SHL i WFM było w Polsce o wiele za mało, by ich kopcące spalonym olejem silniki mogły przesłonić słońce.

  Z drugiej strony - na podwórku kamienicy, na którym jako kilkulatek bawiłem się z kolegami, starszy kuzyn jednego z nich, pan Gienek, wiecznie naprawiał albo regulował swoje kilkunastoletnie DKW F8.

  Pierwszym samochodem w naszej rodzinie była przedwojenna "dekawka" wuja, wyróżniająca się tym, że jej oryginalne nadwozie któryś z poprzednich właścicieli zastąpił blaszaną karoserią Polskiego Fiata 508 Junak.

  Gdy moi rodzice dorobili się auta, był to dwusuwowy Trabant 601, produkowany w Automobilwerk Zwickau w NRD, czyli w zakładach należących niegdyś do koncernu Auto Union i wytwarzających samochody DKW. Jako jedyny domownik z prawem jazdy zostałem nadwornym kierowcą…

  Komentarze

  Dodajesz komentarz jako: Gość

  Dodając komentarz, akceptujesz regulamin forum

  Liczba znaków do wpisania:

  zaloguj się

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo