Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burze i ulewy na Pomorzu 8-9.07.2021 r. Strażacy: W porównaniu do tego, co zapowiadano, było bardzo spokojnie

Tomasz Chudzyński
Tomasz Chudzyński
Burze, intensywne opady deszczu oraz silne i bardzo silne porywy wiatru zapowiadano w nocy z czwartku na piątek na Pomorzu, Warmii i Mazurach oraz Kujawach. Na szczęście na Pomorzu, jak przyznają strażacy, noc minęła w miarę spokojnie.

Burze, ulewy i silny wiatr na Pomorzu 8-9.07.2021 r.

Aktualizacja godz. 7:30

Na Pomorzu od 8.07.2021 r. od godziny 21 odnotowano 12 zdarzeń. Służby interweniowały w sprawie 7 podtopień. Reszta przypadków dotyczyła konarów i pochylonych drzew. Strażacy mówią, że w porównaniu z zapowiedziami, sytuacja na Pomorzu była bardzo spokojna.

Aktualizacja 9.07.2021 r. godz. 7

To nie koniec silnych burz - ostrzegają synoptycy z Info Meteo - Elbląg. Dodają też, że "dziś najgwałtowniejszych zjawisk należy oczekiwać na wschód od Wisły". Czy dotkną Pomorza? Będziemy śledzić prognozy.

Aktualizacja godz. 14:45

Większość wyliczeń potwierdza, że wiatrowa burza (część niżu o imieniu Arno), która swój początek ma mieć miejsce na granicy Dolnego Śląska i województwa Lubuskiego, po czym, bardzo szybko dobudowując od strony południowej, przemknie nad Wielkopolską, Kujawami, południowym Pomorzem i być może Powiślem oraz północno zachodnią Warmią - podkreśla w najnowszej prognozie Piotr Kowalkowski z portalu Info Meteo Elbląg. - W maksymalnej fazie możliwe są lokalne wichury osiągające prędkość 100 km/h i więcej. Docierając do samego krańca Wybrzeża Gdańskiego, burza najpewniej zacznie tracić na sile.

- Rozległa burza, która jest zapowiadana, osiągnie najpewniej stopień 2 na południe od linii Szczecinek - Starogard Gdański. Nadal nie do końca jest znana jej trajektoria. Moim zdaniem najsilniejszy impet rozwinie się na styku dwóch różnych mas powietrza, a więc w okolicach północno wschodniej Wielkopolski, Kujaw czy granicy Kujaw z Pomorzem. Musimy być czujni. Proszę wszystkich o śledzenie najnowszych komunikatów. Alert II stopnia to nadal dynamiczne zjawiska atmosferyczne mogące powodować szkody materialne - dodaje Kowalkowski.

Coraz bardziej dynamiczne prognozy na noc z czwartku na piątek zakładające nawet destrukcyjną burzę Bow Echo (podobna wystąpiła w 2017 r.) z silnymi, bardzo silnymi porywami wiatru wylicza dla naszego obszaru synoptycznego krótkoterminowy model meteo.pl - informuje Piotr Kowalkowski, meteorolog z portalu Info Meteo Elbląg.

Nad Polską, z południowego-zachodu na północ i północny-wschód przemieszczać się będzie dziś wieczorem i w nocy z czwartku na piątek układ burzowy, który powstał przy granicy polsko-niemiecko-czeskiej.

Burze i silny wiatr na Pomorzu 7.07.2021 r. Tak wyglądało śr...

- Przemieszczając się nieść będzie zjawiska wiatrowe oraz znaczną ilość wyładowań atmosferycznych. Jego trajektoria aż do samego rozwoju burz pozostanie niepewnym scenariuszem. Być może odchyli się bardziej na wschód lub też zachód. Stawiałbym jednak na tę pierwszą wersję z uwagi na silniejsze warunki termodynamiczne obejmujące ciepły sektor powietrza zalegający nad regionami centralnymi - tłumaczy Piotr Kowalkowski.

Grzmieć może już w ciągu dzisiejszego dnia - pojedyncze, rozproszone superkomórki burzowe mogą wypiętrzyć się też w środkowej części województwa warmińsko-mazurskiego.

W naszym województwie groźnie może być w południowych powiatach Kaszub i Powiśla.

- Czerwonym Alertem z uwagi na rozbieżne prognozy obejmuję Polskę południowo zachodnią, częściowo centralną aż po południowe gminy województwa pomorskiego oraz warmińsko-mazurskiego. Na tym obszarze prawdopodobieństwo wędrówki Mezoskalowego Systemu Konwekcyjnego (MD) w godzinach nocnych ma być największe - prognozuje Kowalkowski.

Im bliżej morza, tym zjawiska powinny mieć bardziej łagodny przebieg.

- Żółty Alert wydany zostaje dla Wybrzeża Gdańskiego, północno zachodniej i środkowej Warmii, częściowo Polski zachodniej i wschodniej. W północnej Polsce znad terenów objętych stopniem 2 najpewniej przemieści się już osłabiony ale nadal aktywny elektrycznie klaster burzowy. Gasnąc nad gminami położonymi w pasie nadmorskim pozostawi po sobie czapę umiarkowanych - miejscami silnych opadów deszczu - podkreśla Kowalkowski.

Alerty portalu Info Meteo Elbląg zgadzają się z ostrzeżeniami II stopnia wydanymi przez IMGW. Prognozują one wystąpienie burz z gradobiciem.

Groźnie może być także w piątek, 9 lipca, jednak większość niebezpiecznych zjawisk, łącznie z trąbami powietrznymi, powinna mieć miejsce poza województwem pomorskim.

- W piątek potencjał do rozwoju niebezpiecznych burz superkomórkowych wzrośnie przede wszystkim na wschód od Wisły. Tego dnia nad Polską północno zachodnią rozwinie się niewielki niż będąc zapalnikiem do dynamicznego przebiegu warunków meteorologicznych. Lokalnie w pasie od małopolski przez województwo łódzkie po mazury należy oczekiwać nowych burz superkomórkowych - rotacyjnych. To oznacza podwyższone ryzyko zejścia mezocyklonalnej trąby powietrznej. W trakcie początkowej fazy budowy chmur Cumulonimbus niewykluczony jest opad gradu o średnicach przekraczających 3 cm - podkreśla Piotr Kowalkowski z Info Meteo Elbląg.

- Pamiętajmy, że to są tylko prognozy które mogą być również obarczone jakimś marginesem błędu. W takich sytuacjach zawsze zalecam śledzić bieżące dane z systemu detekcji - dodaje meteorolog.

Tak sinice na Bałtyku wyglądają z satelity Sentinel! Niesamo...

Okazje

Warto mieć je na plaży

Materiały promocyjne partnera

Zobacz zabawki ogrodowe dla dzieci

Materiały promocyjne partnera
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki