Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Burza wokół uchwały "anty-LGBT" w powiecie sztumskim. To pierwszy samorząd w województwie, który przyjął Samorządową Kartę Praw Rodziny

Piotr Piesik
Za przedstawioną uchwałą głosowali w Sztumie m.in. widoczni od lewej radni Marcin Jarocki oraz Łukasz Merchut. Pozostali radni na zdjęciu: Ryszard Mazerski, Zbigniew Zwolenkiewicz, Leszek Sarnowski, Teresa Skolimowska i Dariusz Browarczyk (co ciekawe, w komplecie nauczyciele!) - byli przeciw.
Za przedstawioną uchwałą głosowali w Sztumie m.in. widoczni od lewej radni Marcin Jarocki oraz Łukasz Merchut. Pozostali radni na zdjęciu: Ryszard Mazerski, Zbigniew Zwolenkiewicz, Leszek Sarnowski, Teresa Skolimowska i Dariusz Browarczyk (co ciekawe, w komplecie nauczyciele!) - byli przeciw. Piotr Piesik
„Przepraszam za powiat sztumski” – napisał na swoim Facebooku Leszek Sarnowski, radny Powiatu Sztumskiego z ramienia Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego "Powiśle". To pierwszy samorząd w województwie pomorskim, który zdecydował się na przyjęcie uchwały o Samorządowej Karcie Praw Rodzin. Ten dokument uważany jest za tzw. kartę anty LGBT. Wnioskodawcy uchwały podkreślają, że uchwała ma charakter intencyjny i wzmacnia prawa rodziców do wpływu na proces wychowawczy ich dzieci.

- To nie jest na szczęście jeszcze decyzja o wprowadzeniu w powiecie sztumskim strefy wolnej od LGBT, ale pierwszy krok w tym kierunku został niestety wykonany, bo w wypowiedziach niektórych radnych i przedstawicieli Ordo Iuris właśnie o to chodziło. Przepraszam za powiat sztumski – powiedział radny Leszek Sarnowski (Obywatelskie Porozumienie Samorządowe) po zakończonej sesji Rady Powiatu Sztumskiego. – Smutne, kiedy o sprawach moralności decyduje po prostu większość, bez żadnej refleksji czy konsultacji społecznych.
Przyjęcie uchwały, potocznie określanej jako anty LGBT, natychmiast odbiło się szerokim echem w całym kraju. Zwolennicy Karty uważają to za sukces - powiat sztumski jest bowiem pierwszym samorządem w województwie pomorskim, gdzie taką uchwałę przyjęto.

Projekt uchwały na sesji przedstawił radny Zbigniew Pędziwilk (PiS). Jego zdaniem ma to być wyraz ochrony wartości poświadczonych w Konstytucji RP, w tym ochrony rodziny i małżeństwa jako związku kobiety i mężczyzny, rodzicielstwa i macierzyństwa, prawa do ochrony życia rodzinnego, prawa rodziców do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami oraz prawa dziecka do ochrony przed demoralizacją.

Radnym w trakcie sesji nie przedstawiono uzasadnienia uchwały, przesłano je drogą elektroniczną. Dariusz Browarczyk (Obywatelskie Porozumienie Samorządowe) wskazał, że nie mówi się o częstych przypadkach ignorowania praw rodziców w szkołach. Pytał o listę takich przypadków, urzędowo potwierdzonych. Zwrócił uwagę na brak konsultacji uchwały, której ostateczny projekt dotarł do niego we wtorek (11.02.2020) o godz. 14.25, czyli dobę przed sesją. Złożył tez wniosek o odłożenie przyjęcia uchwały i skierowanie jej do konsultacji, by radni uzyskali opinie przynajmniej rad rodziców placówek oświatowych, podlegających powiatowi sztumskiemu. Wniosek został jednak odrzucony 10 głosami przeciwko 7.

Na sesji głos zabrał także Paweł Kwaśniak. To on koordynuje z ramienia szeregu organizacji pozarządowych wdrażanie Samorządowej Karty Praw Rodzin. Przekazał, że do końca kwietnia przyjęły ją 33 samorządy w kraju. Jak wyjaśniał, Karta jest dokumentem programowym, kierunkowym. Stwierdził, że nie wie, czy negatywne zjawiska miały miejsce na terenie powiatu sztumskiego, lecz przyjęcie karty stanowi działanie prewencyjne i zapobiegawcze.

- Smutny dzień dla samorządności sztumskiej. Samorządność została pokonana przez ideologię, za sprawą rządzącej „pisowskiej” większości. Rada Powiatu Sztumskiego podjęła uchwałę o Samorządowej Karcie Praw Rodzin, którą de facto przygotowało Stowarzyszenie Ordo Iuris, znane ze swych restrykcyjnych i ortodoksyjnych działań. To niebywałe, że radni PiSu przyznali się, że to nie oni, a właśnie Stowarzyszenie ją przygotowało – komentuje Leszek Sarnowski. - To początek wojny ideologiczno-politycznej, którą wznieca się w samorządach. Inicjatorzy oczywiście nie potrafili odpowiedzieć na nasze pytania, co złego dzieje się z rodzinami, że potrzeba aż uchwały w ich obronie. Do tej pory ponad 30 samorządów w całej Polsce przyjęło taką uchwałę, zupełnie przypadkowo :) w samorządach tych rządzą politycy PiS.. Powiat sztumskie jest niestety pierwszym samorządem w województwie pomorskim, nad czym ubolewam.

Kto głosował za przyjęciem Samorządowej Karty Praw Rodzin?

Za przyjęciem uchwały głosowało pięciu radnych PiS: Adam Krupa, Marcin Jarocki, Łukasz Merchut, Zbigniew Pędziwilk i Jarosław Stawny; troje radnych Porozumienia Samorządowego: Dobrosława Frączek, Karolina Skowrońska i Piotr Stec; ponadto radni Sylwia Kubik (niezależna) i Grzegorz Kostrzewa (PSL). Przeciw byli radni: Dariusz Browarczyk i Leszek Sarnowski (obaj z Obywatelskiego Porozumienia Samorządowego), Teresa Skolimowska i Ludwik Butkiewicz (oboje z Porozumienia Samorządowego), Ryszard Mazerski i Zbigniew Zwolenkiewicz (oboje z klubu Razem dla Powiśla) oraz Wojciech Cymerys (PSL)

W Radzie Powiatu Sztumskiego zasiada liczna grupa nauczycieli. Interesująco wygląda wynik głosowania pedagogów. Za byli Sylwia Kubik i Piotr Stec. Przeciw Leszek Sarnowski, Zbigniew Zwolenkiewicz, Dariusz Browarczyk, Ryszard Mazerski i Teresa Skolimowska.

czytaj więcej o sesji Rady Powiatu Sztumskiego

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki