reklama

Burza magnetyczna 2019. Burza słoneczna o sile G2 uderzy prawdopodobnie w dniach 27-28 września 2019 roku. Co to za zjawisko?

Sandra JanikowskaZaktualizowano 
Burza magnetyczna 2019. Naukowcy przewidują, że w dniach 27-28 września 2019 roku wystąpi burza magnetyczna, zwana także słoneczną o sile G2. Co to za zjawisko? Czy zagraża nam niebezpieczeństwo? Jak burza słoneczna może wpłynąć na człowieka? Sprawdź! Pixabay
Burza magnetyczna 2019. Naukowcy przewidują, że w dniach 27-28 września 2019 roku wystąpi burza magnetyczna, zwana także słoneczną o sile G2. Co to za zjawisko? Czy zagraża nam niebezpieczeństwo? Jak burza słoneczna może wpłynąć na człowieka?

Burza magnetyczna 2019

Jak wynika z informacji podanych przez Laboratorium Astronomii Rentgenowskiej Słońca Instytutu Fizycznego Rosyjskiej Akademii do najbliższej burzy magnetycznej może dojść już w dniach 27-28 września 2019 r. Warto pamiętać, że burze magnetyczne, zwane także słonecznymi, opisuje się za pomocą pieciostopniowej skali. Przewidywane zjawisko, które może pojawić się pod koniec miesiąca, uzyskało stopień G2, określany jako średni.

Przypominamy, że najsilniejsze burze słoneczne wystąpiły cztery razy w ciągu ostatnich 11 latch i znacznie wpłynęły na nawigację satelitarną oraz zasilanie na Ziemi.

ZOBACZ TAKŻE:Burze z gradem na Pomorzu. Ostrzeżenie pogodowe I stopnia dla województwa pomorskiego

Burza magnetyczna 2019. Co to za zjawisko?

Burze magnetyczne to zjawiska powstające w wyniku gwałtownych zmian pola magnetycznego na Ziemi, tzw. magnosfery. Do zakłóceń tych prowadzą koronalne wyrzuty masy ze Słońca, powstające w trakcie rozbłysków. Zjawisko to wywołuje gwałtowne zmiany parametrów fizycznych wiatru słonecznego. W wyniku tych zmian obłoki naładowanych cząstek zaczynają przemieszczać się w stronę Ziemi. Docierają one do naszej planety po około 20-70 godzinach, po czym nastrafiają na magnosferę Ziemi. Warto mieć na uwadze, że silne burze magnetyczne mogą uszkodzić urządzenia elektryczne, a nawet przyczynić się do zakłóceń komunikacyjnych.

Według dostępnych informacji, z najpotężniejszą burzą magnetyczną mieliśmy do czynienia w 1859 roku, wtedy bowiem wyrzuty ze Słońca dotarły do Ziemi zaledwie po 18 godzinach.

Burza magnetyczna 2019. Jak burza słoneczna wpływa na człowieka?

Zjawisko to wiąże się ze skutkami, negatywnymi i pozytywnymi. Zacznijmy od tych pierwszych. Wszelkie urządzenie elektroniczne z łącznością bezporzewodową i satelitarną mogą gorzej działać. W najgorszym przypadku może dojść do przepalenia linii energetycznych.

Wśród negatywnych skutków tego zjawiska na człowieka należy wymienić:

Ponadto, możemy odczuwać ponadprzeciętne zmęczenia, dlatego zaleca się odpoczynek lub zmniejszony wysiłek fizyczny.

Czy są jakieś pozytywne skutki burzy magnetycznej?

Istnieje duże prawdopodobieństwo, że w wyniku burzy słonecznej, doświadczymy niesamowitej zorzy polarnej.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Skutki uboczne? Pisiorom notowania przedwyborcze wzrosną do 150%

Dodaj ogłoszenie