Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Bursztynowy Słowik w zamku w Malborku. To i inne dzieła sopockiego artysty można oglądać na nowej wystawie

Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Radosław Konczyński
Dzieła słynnego mistrza bursztynnictwa z Sopotu będzie można oglądać od piątku (19 maja) w Muzeum Zamkowym w Malborku. Wśród nich są m.in. statuetki Bursztynowego Słowika, które Bogdan Mirowski, bo o nim mowa, wykonywał na festiwal piosenki w Sopocie.

Muzeum Zamkowe w Malborku słynie także z bursztynu

W czwartek (18 maja) w Muzeum Zamkowym w Malborku odbył się wernisaż wystawy „Ubrać bursztynową bryłę - Bogdan Mirowski”. Jej współorganizatorem jest Fundacja OKO-LICE KULTURY z prezesem Lechem Zdrojewskim, przyjacielem tytułowego bohatera ekspozycji. Jak wyjaśniał, wystawa jest pokłosiem wieloletniej pracy nad albumem „Bogdan Mirowski - mistrz szczegółu”.

Bursztyn jest związany z Muzeum Zamkowym w Malborku od początku istnienia instytucji, czyli od 1961 r. Trudno sobie wyobrazić lepsze miejsce na umieszczenie dzieł sopockiego mistrza.

- Muzeum Zamkowe szczyci się jedną z najlepszych kolekcji bursztynowych w Europie. Dużą jej część można zobaczyć na wystawie „Bursztynowe konteksty”. Ta kolekcja jest wciąż przez nas rozbudowywana. Ale wymyśliliśmy sobie, że cyklicznie będziemy pokazywali coś, czego na co dzień nie pokazujemy, a przy okazji będziemy zwracali uwagę na osoby, które są ważne dla rzemiosła bursztynniczego, osoby mające cudowną umiejętność obróbki bursztynu, wyczarowywania z niego pięknych rzeczy – mówił podczas wernisażu dr hab. Janusz Trupinda, dyrektor Muzeum Zamkowego w Malborku.

Bogdan Mirowski (1945-2014) to sopocki bursztynnik, złotnik, rzeźbiarz, jeden z założycieli Międzynarodowego Stowarzyszenia Bursztynników. Autor biżuterii, instalacji, rzeźb i płaskorzeźb. Mówi się o nim, że był mistrzem ubierającym bursztyn w srebro.

Jego prace wyróżniają się niezwykłą precyzją wykonania, niepowtarzalnymi, indywidualnymi projektami oraz poszanowaniem dla kruchego i delikatnego bursztynu. Srebrnymi formami oplatającymi bursztynowe bryły podkreślał ich szlachetność. Poprzez stosowane techniki obróbki srebra potrafił wydobyć piękno bursztynu, nie naruszając przy tym jego struktury – opowiadała podczas wernisażu Katarzyna Kita, kurator wystawy, opiekun kolekcji bursztynu w Muzeum Zamkowym.

Bursztynowe Słowiki Ireny Santor można podziwiać w Malborku

Na wystawie po raz pierwszy został zaprezentowany publiczności obraz „Biesiada” z malborskich zbiorów, a także jedna z najsłynniejszych prac artysty - statuetka Bursztynowego Słowika będącą Nagrodą Grand Prix na festiwalu piosenki w Sopocie. Z tego też powodu gościem specjalnym wernisażu była wybitna polska wokalistka - Irena Santor, która Bursztynowego Słowika otrzymała w 1993 i 2002 roku. Zresztą, obie statuetki, wypożyczone z Biblioteki Publicznej w Solcu Kujawskim, znajdują się na wystawie. Są tam również: biżuteria, głównie naszyjniki oraz brosze, a także małe formy rzeźbiarskie, pochodzące ze zbiorów prywatnych.

Ekspozycja została umieszczona tuż przy wystawie stałej „Bursztynowe konteksty”. Będzie można ją oglądać do końca września 2023 r. po zakupie biletu do zamku.

CZYTAJ TEŻ: Zamek, Krzyżacy i Grunwald. Muzeum przygotowuje kolejną międzynarodową wystawę

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki