Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Buraki cukrowe - czy to się jeszcze opłaca? Polaryzacja w 2020 najsłabsza od lat

Agata Wodzień-Nowak
Agata Wodzień-Nowak
pixabay.com/Sopisat
Polaryzacja w 2020 roku jest bardzo niska, a to przekłada się na obniżenie ceny za buraki cukrowe. Rolnikom coraz trudniej mówić o opłacalności tej uprawy. Niektórzy zastanawiają się, czy wiosną znów je posiać na swoich polach.

Do buraków cukrowych przysługują płatności bezpośrednie. Oto stawki dopłat za 2020 rok:

Jak przebiega tegoroczny zbiór buraków cukrowych i czy zbiory oraz polaryzacja są satysfakcjonujące? Co z opłacalnością tej produkcji? Stawka płatności do ha buraków za 2020 jest nieco niższa od tej ubiegłorocznej. "Czekam na podsumowanie finansowe. Patrząc na nakłady, to prócz dopłaty nie za wiele z nich zostanie. Trzeba się poważnie zastanowić nad sianiem na kolejny sezon", pisze rolnik.

Jeden z producentów rolnych podzielił się na Twitterze informacją o swoich zbiorach buraków cukrowych. Uprawiał je w mijającym sezonie na 52 hektarach, z których zebrał 3318 ton, średnia polaryzacja wyniosła nieco ponad 15%. Gdyby nie dopłaty, nie odnotowałyby żadnego dochodu związanego z tą uprawą.

- Niestety tegoroczna kampania jest bardzo trudna - przyznaje Rafał Strachota, dyrektor biura Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego. - W wielu rejonach kraju mamy do czynienia z problemami podczas zbioru i załadunku buraków - dodaje. Sporo padało, pola rozmiękły.

Mało cukru w burakach, polaryzacja niespotykana od lat

Warunki zbioru buraków cukrowych to nie jedyny problem, jest nim także jakość plonu. - Największym zmartwieniem jest bardzo niska zawartość cukru w burakach, niespotykana od lat - uważa Rafał Strachota.

- Średnia wynosi ok. 15%, czyli dwa punkty procentowe mniej niż średnia ubiegłoroczna. Bardzo często zdążają się dostawy z polaryzacją poniżej 14%. Niższa niż standardowa polaryzacja (16%) oznacza obniżenie ceny za dostarczone korzenie, w niektórych przypadkach nawet o 30%. Jest to sytuacja tragiczna dla wielu gospodarstw, trudno mówić tu o jakiejkolwiek opłacalności, przychód z uprawy nie pokryje kosztów produkcji.

Co jest powodem słabym parametrów polaryzacji? - Głównych przyczyn tak niskiej zawartości cukru należy dopatrywać w warunkach pogodowych, niekorzystnym rozłożeniu opadów oraz w szkodach spowodowanych przez chwościka buraka - uważa dyrektor biura Krajowego Związku Plantatorów Buraka Cukrowego.

- Jedynie płatność do produkcji buraków może częściowo zniwelować straty. Jak ważny jest to instrument, pokazuje ten rok, bez jego funkcjonowania w przyszłości możemy zapomnieć o uprawie buraków i produkcji cukru w Polsce - kończy Strachota.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Buraki cukrowe - czy to się jeszcze opłaca? Polaryzacja w 2020 najsłabsza od lat - Gazeta Pomorska

Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki