Budżet Obywatelski w Sopocie. Zwycięskie projekty. Na co zostaną wydane 4 mln zł w 2019 r.?

Natalia Grzybowska
Tegoroczna edycja Sopockiego Budżetu Obywatelskiego była rekordowa. mieszkańcy zgłosili 285 projektów, 170 projektów zostało poddanych pod głosowanie, a frekwencja wyniosła 19,3 proc. Na realizację projektów wybranych przez mieszkańców miasto przeznaczyło w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego 4 mln zł, z czego 2 mln zł na projekty ogólnomiejskie i po 500 tys. zł na projekty lokalne w czterech okręgach.

W Sopocie zadbają o zdrowie

W ramach Budżetu Obywatelskiego Sopot 2019 z 62 propozycji projektów ogólnomiejskich i 91 lokalnych 3023 głosujących zaproponowało m.in. do realizacji: z myślą o seniorach dwa razy w tygodniu zajęcia gimnastyczne i rehabilitacji kręgosłupa. Dla maluchów, w lasku Karlikowskim, powstanie plac zabaw, na którym połączone zabawki mają nawiązywać kształtem do zamku, a wyposażenie stanowić zjeżdżalnie oraz elementy do wspinaczki: kładki i liny.

Natomiast dzieciom starszym i młodzieży służyć będzie modernizacja Orlika na Brodwinie (skatepark). Wszystkim zaś, małym i dużym, z pomocą w nagłych przypadkach przyjdzie całodobowe pogotowie ratunkowe za którym optowało aż 2259 mieszkańców. Zatrudniając chirurga oraz technika radiologa w nocy, w weekendy i święta, wykorzysta się specjalistyczny sprzęt (RTG, USG) przychodni przy ul. Chrobrego zamiast jeździć do odległych szpitali.

Uwzględniono także wygodę wszystkich pieszych. Zarówno przy Al. Niepodległości, realizując postulat mieszkańców osiedla NSM Sopot Dolny, jak i podejmując remont przejścia pod al. Niepodległości w ciągu ul. Bohaterów Monte Cassino i przystosowując go dla potrzeb niepełnosprawnych.

Do Sobieskiego po schodach, a do Opery po linie

Przewiduje się też, przeprowadzanie kosztem 500 000 zł, remontu najpiękniejszych w mieście, monumentalnych schodów prowadzących do ul. Sobieskiego z górnego tarasu - od ul. Lipowej, przy której przed wojną mieszkał słynny pisarz Stanisław Przybyszewski, a w ostatnich latach – znany podróżnik Marek Kamiński.

W tej grupie zadań znajduje się także instalacja artystyczna „Szlak świetlny do Opery Leśnej” – wyceniona także na 500 000 zł. Projekt zakłada współistnienie instalacji pomiędzy nawierzchnią, formą małej architektury oraz leśnym otoczeniem. Głównym motywem projektu jest światło w muzycznej aleja gwiazd, wykonanej z nawierzchni świecącej po zmroku w kształcie pięciolinii oraz linii świetlnych na ławkach nada szyk małej architekturze. Linie wyznaczone są poprzez farbą fluorescencyjną pokrywających ławki, inspirowane formą liścia. Zakończenie szlaku stanowią podświetlane na kolor zielony pojedyncze drzewa, pełniące funkcję drogowskazów. Mechanizm liniowy światła nawiązuje do wskazujących drogę spadających gwiazd. Idea przyjęta w projekcie uwzględnia zarówno działania w dzień jak i w nocy. Do tych pierwszych należą formy małej architektury, nocą zaś głównym elementem staje się światło.

Jeszcze jeden unikatowy obiekt, uwzględniony w sopockim Budżecie Obywatelskim znajduje się tuż przy ważnym węźle komunikacyjnym al. Niepodległości – ul. Malczewskiego. To licząca 90 lat neobarokowa kapliczka Stella Maris. Jej kompleksowa renowacja ma pochłonąć 250 000,00 zł. Zaprojektował ją Paul Puchmuller, wybitny architekt miejski i budowniczy Sopotu z inicjatywy przedwojennej katolickiej parafii Gwiazdy Morza, której znaczną cześć stanowili członkowie Gminy Polskiej Sopotu. Projekt przewiduje kompleksową renowację obiektu polegających m.in. na uzupełnienie braków dekoracji i rzeźb przez profesjonalnych sztukatorów, odtworzenie pierwotnej dekoracji malarskiej, remont i uzupełnienie ogrodzenia, uporządkowanie otoczenia i otoczenie kapliczki ozdobną zielenią.

Lepsze warunki dla braci mniejszych

Pamiętano też o „braciach mniejszych”. Z myślą o nich powstało nowe Schronisko dla Bezdomnych Zwierząt. W 2019 r. zaplanowano zaś kosztem 20 000 zł. wyposażenie wybiegu dla psów. Projekt zakłada zainstalowanie na wybiegu drewnianych przeszkód do ćwiczeń dla psów (slalom, palisada, tunel, kładka, stacjonata oraz basen).

POLECAMY

Działaj z nami na budzetalert.pl

Budżet alert

Do czego służy serwis budzetalert.pl

W serwisie Budżet Alert dowiesz się, czy w Twojej gminie jest budżet obywatelski. Znajdziesz tu aktualny harmonogram, poznasz zasady zgłaszania projektów, dowiesz się kiedy i gdzie oficjalnie zgłosić projekt. Budżet Alert pozwala Ci również opublikować Twój pomysł, opisać, go, dodać zdjęcia, oznaczyć miejsce na mapie i przedstawić innym, aby zbudować poparcie. Jeśli nie masz pomysłu, u nas możesz znaleźć inspirację. Możesz również przeglądać pomysły, które proponują do realizacji mieszkanki i mieszkańcy Twojej najbliższej okolicy. Będziesz wiedział na co możesz zagłosować.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie