Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski w Gdańsku. Pierwsze dni głosowania przyniosły wiele pytań i wad systemu. Mieszkańcy nie mogą oddać głosu

Kamil Kusier
Kamil Kusier
Głosowanie w gdańskim Budżecie Obywatelskim przyniosło pytania i wady systemu
Głosowanie w gdańskim Budżecie Obywatelskim przyniosło pytania i wady systemu Przemyslaw Swiderski
Głosowanie w Budżecie Obywatelskim ma sporo wad i zniechęca mieszkańców naszego miasta do tego, aby wziąć udział w tej wspaniałej inicjatywie, jaką jest sam Budżet Obywatelski – mówi Michał Dworakowski, mieszkaniec Gdańska, społecznik i przedsiębiorca, który sam zaangażował się w ideę Budżetu Obywatelskiego. Zdaniem mieszkańców Gdańska, już od pierwszych dni głosowania system pokazywał wady, uniemożliwiając zalogowanie się, a tym samym – oddanie głosu wielu mieszkańcom.

Głosowanie w gdańskim Budżecie Obywatelskim przyniosło pytania i wady systemu

– Takie błędy niweczą nasze roczne starania o dany projekt w ramach Budżetu Obywatelskiego – mówi Michał Dworakowski i dodaje: – Otrzymuję liczne zgłoszenia od mieszkańców, że system do głosowania nie działa, że mieszkający od lat w Osowej gdańszczanie nie mogą oddać swoich głosów, bo system nie widzi ich numeru PESEL, lub nie mogą zalogować się, bo nie otrzymują kodu autoryzującego na adres e-mail. Większość, po pierwszym niepowodzeniu, rezygnuje z dalszego udziału w głosowaniu.

Ile zgłoszeń o nieprawidłowościach otrzymało miasto od początku głosowania w Budżecie Obywatelskim?

– Od początku głosowania w Budżecie Obywatelskim otrzymaliśmy kilkanaście zgłoszeń – mówi Dariusz Wołodźko, starszy inspektor z referatu prasowego prezydent Gdańska. – Były one jednak spowodowane błędami po stronie wprowadzania danych klientów, np. literówki, brak polskich znaków, złe wprowadzanie dwuczłonowych nazwisk, czy też innymi działaniami zaburzającymi pracę, np. generowaniem wielu autoryzujących kodów OTP poprzez klikanie komendy „Wyślij kod ponownie”. Musimy pamiętać, że jeśli mowa o systemie do głosowania, to dotyczy serwisu Ardvote, nie części logowania kartą mieszkańca, którą dostarcza nam GOT.

Michał Dworakowski zauważa, że problem z głosowaniem na wybrany projekt jest nieco bardziej złożony i dotyczy np. rodzin, a zwłaszcza małych dzieci, gdy cała rodzina ma podpięte karty pod konto rodzica. Co na to gdański magistrat?

Gdańska Karta Mieszkańca jak najbardziej umożliwia głosowanie na projekty Budżetu Obywatelskiego. Jest to jedna ze ścieżek głosowania online, obok klasycznego sposobu z wprowadzaniem numeru PESEL, nazwiska i innych danych. Do zalogowania się należy użyć loginu, tj. adresu e-mail lub numeru telefonu, i hasła, używanych do logowania się do konta w systemie Karty Mieszkańca – mówi Dariusz Wołodźko.

– W ten sposób głosowanie poprzez Kartę Mieszkańca jest możliwe również dla osób niepełnoletnich, jeśli posiadają one indywidualny login i hasło. Opiekunowie kont rodzinnych w systemie Karty Mieszkańca mogą dopisać adresy e-mail do kont swoich podopiecznych i, tym samym, umożliwić dzieciom samodzielne zalogowanie się i oddanie głosów na projekty Budżetu Obywatelskiego, a także otrzymanie potwierdzenia bezpośrednio na własny e-mail lub telefon. Dzięki temu głosujący młodzi ludzie są zaangażowani jeszcze bardziej – bo zupełnie samodzielnie – w sprawy miasta – dodaje Dariusz Wołodźko.

Głosowanie nieletnich nie jest jednak tak proste, jak tłumaczy to przedstawiciel referatu prasowego. Jak alarmują mieszkańcy – głosowanie dzieci jest praktycznie niemożliwe, szczególnie, że wymaga to np. zakładania konta e-mail nawet bardzo małym, rocznym czy 2-letnim dzieciom.

Michał Dworakowski dodaje, że podobny problem dotyczy numerów PESEL, których niekiedy próżno szukać w systemie, a których dopisanie w urzędzie miasta wymaga wiele determinacji i zajmuje sporo czasu, nie jest też, wbrew pozorom, tak szybkie, jakby to mogło się wydawać.

Co, gdy nie ma nas w systemie PESEL?

– Wtedy można zagłosować za pomocą Karty Mieszkańca i nie ma konieczności dopisania do bazy danych po stronie Ardvote – weryfikacja odbywa się po stronie aplikacji Karty Mieszkańca, którą Ardvote przekazuje niezbędne dane.

– Jeśli osoba, która nie ma Karty Mieszkańca, a nie jest też zameldowana czy nie widnieje w stałym rejestrze wyborców, jednak jest mieszkańcem Gdańska, może złożyć stosowne oświadczenie osobiście w urzędzie lub za pośrednictwem e-PUAP (lub lepiej gov.pl – Mój Gov – przyp. red.) – wtedy zostanie do listy dopisana – dodaje Dariusz Wołodźko.

Nadal nie znaleziono jednak rozwiązania co z osobami nieletnimi, których w systemie PESEL nie ma, a które nie chcą zakładać specjalnie konta e-mail lub nie mają aktywnego numeru telefonu, bo po prostu do tej pory z Karty Mieszkańca korzystały, będąc podpiętymi pod konto rodziców.

Niejawne głosowanie zniechęca do udziału w Budżecie Obywatelskim

Coś, co wzbudza kontrowersje wokół Budżetu Obywatelskiego, to brak bieżącej publikacji wyników.

– System jest przygotowany do prezentowania wyników na żywo, administracja ma do nich dostęp, jednak nie publikujemy tych danych. Wyniki nigdy nie były do tej pory publikowane. Zasada ta jest stosowana od pierwszej edycji, dopiero po zakończeniu głosowania, w terminie określonym zarządzeniem wyniki są publikowane. Temat może wrócić w czasie ewaluacji tej edycji, bo, być może, byłby dobrym czynnikiem mobilizacji w kolejnych edycjach. W tej edycji zmian już nie możemy wprowadzić – informuje Dariusz Wołodźko.

– Brak publikacji wyników szkodzi projektowi. Miasto zasłania się, że mogłoby to rodzić niezdrową konkurencję i zarzuca wnioskodawcom chęć manipulacji wynikami. Dla mnie jednak obecna sytuacja, w której logowanie do systemu nie zawsze działa prawidłowo, wzbudza wątpliwości co do ogólnej poprawności działania systemu. Ponadto, w trakcie głosowania ważna jest wzajemna mobilizacja, walka o każdy głos. Walka na zdrowych zasadach. Poprzez ukrywanie się, nie zbudujemy silnego społeczeństwa. Władza nie wzbudzi zaufania do siebie, gdy będzie do ostatniej chwili ukrywała wyniki głosowania on-line. To główna wada Budżetu Obywatelskiego – kończy Michał Dworakowski.

Przypominamy, że głosować w ramach Budżetu Obywatelskiego można do 18 października 2021 roku.

Mieszkańcy Gdańska mogą głosować na 387 projektów:

  • 116 projektów Zielonego Budżetu Obywatelskiego (w tym 97 dzielnicowych i 19 ogólnomiejskich),
  • 271 projektów Budżetu Obywatelskiego (w tym 238 dzielnicowych i 33 ogólnomiejskie)

Do rozdysponowania zostało 20 830 669 zł, z czego 4 992 303 zł przeznaczono na Zielony Budżet Obywatelski.

708 pomysłów do Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku. Czego potrzebują mieszkańcy?

Rekordowa liczba projektów zgłoszonych do Budżetu Obywatelsk...

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki