Budżet Obywatelski w Gdańsku. Mieszkańcy zdecydowali o zagospodarowaniu prawie 20 mln złotych Budżetu Obywatelskiego 2019

Natalia Grzybowska
Projekt "Aktywna Matarnia". mat. wnioskodawców BO
Aspiracje, by zmienić swoje otoczenie, realizować wymarzone projekty i mieć wpływ na rozwój swojego miasta, realizowane są na różne, nieraz bardzo oryginalne sposoby. W Gdańsku między 10 a 24 września mieszkańcy zdecydowali o zagospodarowaniu prawie 20 mln złotych Budżetu Obywatelskiego 2019. Wybrano 82 projekty, w tym 9 ogólnomiejskich, które będą realizowane w latach 2019 i 2020. W tym roku w głosowaniu wzięło udział 48 760 osób.

W Gdańsku króluje sport

Obok załatwiania największych potrzeb z obszaru remontów dróg i ulic króluje sport, czyli boiska małe i duże, takie, jak np. boisko wielofunkcyjne między pętlą tramwajową Łostowice - Świętokrzyska a zbiornikiem retencyjnym "Augustowska" (Orunia Górna) za 420 tys. zł, Leśny zakątek i miniboisko w Złotej Karczmie w ramach projektu "Aktywna Matarnia" za 290 tys. zł, jak również boisko wielofunkcyjne: os. Pięć Wzgórz/Jaworzniaków Ujeścisko – Łostowice - 776 000 zł i boisko dla Dolnego Wrzeszcza przy II LO za 727 tys. zł. Przy tym tworzenie terenów dla gier i zabaw kryją się np. pod takim hasłem, jak Multi Park Morena, którego realizacja ochłonąć ma 817 tys. zł. Chodzi o kompleksowe zagospodarowanie terenu przy ul. Królewskie Wzgórze, wzbogacenie go o elementy infrastruktury rekreacyjnej i zieleni parkowej. Ma to być uzupełnienie istniejącego placu zabaw, boiska oraz zielonej plaży zrealizowanych w poprzednich edycjach Budżetu. Projekt oparto na zeszłorocznym pomyśle „Migowo 3w1”. Przewiduje się więc uporządkowanie całego terenu, stworzenie alejek parkowych wraz z zielenią. Dodatkowo na terenie mają się znaleźć: siłownia zewnętrzna, plac do nauki jazdy na rowerze, miejsce do jazdy na sankach, punkt widokowy, zagajniki (w formie zielonych altan), rampa do skateboardu, wybieg dla psów. Multi Park ma powstać na terenach bezpośrednio sąsiadujących z osiedlami mieszkaniowymi jako centrum rekreacyjnym tej części dzielnicy.

Znacznie taniej (277 tys. zł), choć niemniej ambitnie widzą mieszkańcy Strzyży swój „Przystanek Relaks”, dedykowany lokalnej społeczności od przedszkolaków po seniorów, na który składają się: 1. Przystanek Kulturalny (Amfiteatr), miejsce sąsiedzkich festynów, koncertów, akcji społecznych, przeglądów teatralnych, wokalnych, recytatorskich, festiwali dla dzieci, młodzieży i dorosłych. 2. Przystanek Relaksacyjny dla osób, które chcą spędzić czas na świeżym powietrzu w przytulnym miejscu. 3. Przystanek Active, służący aktywnej formie spędzania czasu w siłowni pod chmurką, czy grom towarzyskim.

Pobawią się także dorośli

Z kolei pierwszym na Pomorzu Placem Zabaw dla Dorosłych ma być "Karuzelin" - przedłużenie rekreacyjnego terenu Parku Reagana. Orędownicy projektu wychodząc z założenia, że nie tylko najmłodsi lubią się bawić widzą na Placu dużych rozmiarów: trampoliny, huśtawki, bujaki, liny, karuzele, zjeżdżalnie, hamaki i wygodne siedziska - przystosowane do rozmiarów i wagi dorosłych. Projekt nikogo nie wyklucza. „Karuzelin” ma być miejscem wypoczynku dla dużych i małych, miejscem integracji międzypokoleniowej.

Imponująco zapowiada się także realizacja ma Chełmie Skatepark Jar Wilanowska. Etap I zakłada wykonanie elementu skateparku o nazwie Bowl - betonowym basenie w kształcie przypominającym nerkę. który można wkomponować w większy projekt. Łagodne łuki bowla będą odpowiednie dla mniej i bardziej zaawansowanych użytkowników jeżdżących na deskorolkach, bmx, rolkach i hulajnogach. Obok bowla znajdzie się niewielki placyk z płaską nawierzchnią i grindboxem dla początkujących. Obiekt będzie oświetlony i wyposażony w małą architekturę: ławki, grill, poidełko. Docelowo na w pełni rozbudowanym skateparku możliwe będzie organizowanie zawodów lokalnych oraz w randze Mistrzostw Polski.

Bezpieczeństwo i wygoda

Uwagę zwraca bardzo pojemna nazwa „Razem dla Wrzeszcza”. Projektowi przyznano 600 tys. zł Za tą tajemnicza nazwą kryje się kilka propozycji zgłaszanych w poprzednich latach, które nie otrzymały liczby punktów umożliwiającą ich realizację. Zawiera w sobie elementy poprawiające bezpieczeństwo mieszkańców Górnego Wrzeszcza jak i uatrakcyjnienie form spędzania wolnego czasu. Zakłada też połączenie ul. Reymonta z osiedlem przy ul. Makuszyńskiego - wykonanie schodów z prefabrykowanych elementów betonowych i zjazdem dla wózków. Przewiduje również modernizację chodnika wzdłuż ul. Róży Ostrowskiej z rozważaniem możliwości wykonania miejsc postojowych równoległych.

Rodzicielstwo online

W kategorii „projekty ogólnomiejskie” znalazła się m.in. Gdańska Szkoła dla Rodziców Online. Internetowa Szkoła dla Rodziców. Kurs prowadzony przez Internet. Pozwoli uczestnikom na żywo oglądać transmisję zajęć i zadawać pytania za pośrednictwem messengera. Po zakończeniu spotkania zapis video będzie dostępny online. Uzupełnienie kursu stanowić będzie grupa wsparcia online. Do udziału w kursie potrzebny jest tylko komputer/telefon z dostępem do Internetu. Przykładowe tematy spotkań dotyczą: radzenie sobie ze złością i trudnymi emocjami, budowy bliskości z dzieckiem, komunikacji bez przemocy (NVC) itd.. Internetowa Szkoła dla Rodziców stanowi kontynuację projektu "Rozbrajamy złość" kursu online dla rodziców.

Koty mają się dobrze

Na koniec podkreślić należy fakt, że aż dziewięć grantów przyznano inicjatywom związanym z opieką nad kotami. Przedsięwzięcia, służące opiece i pomocy bezdomnym Mruczkom otrzymały nazwy, w pełni oddające istotę sprawy. Ogólnomiejską akcję „Koty S.O.S” wspiera wola, by poprawić los, czy dobrostan kotów w Jasieniu, na Stogach i Suchaninie. Nieść pomoc kotom wolno żyjącym chcą mieszkańcy Śródmieścia, na Zaspie i Chełmie. A gdyby ktoś miał wątpliwości niech się dowie, że: „Koty wolno żyjące są ważnym elementem ekosystemu dzielnicy Brzeźno”! Dlatego też w stolicy Pomorza nie szczędzi się środków na karmę dla kotów wszelkie usługi weterynaryjne oraz akcje edukacyjno-informacyjna na temat kotów wolno żyjących.

POLECAMY

Działaj z nami na budzetalert.pl

Budżet alert

Do czego służy serwis budzetalert.pl

W serwisie Budżet Alert dowiesz się, czy w Twojej gminie jest budżet obywatelski. Znajdziesz tu aktualny harmonogram, poznasz zasady zgłaszania projektów, dowiesz się kiedy i gdzie oficjalnie zgłosić projekt. Budżet Alert pozwala Ci również opublikować Twój pomysł, opisać, go, dodać zdjęcia, oznaczyć miejsce na mapie i przedstawić innym, aby zbudować poparcie. Jeśli nie masz pomysłu, u nas możesz znaleźć inspirację. Możesz również przeglądać pomysły, które proponują do realizacji mieszkanki i mieszkańcy Twojej najbliższej okolicy. Będziesz wiedział na co możesz zagłosować.

Nasz serwis służy również temu, abyś mógł promować swój pomysł w social mediach i zbierać sojuszników, którzy poprą Twoją ideę.

Jeśli zauważysz, że w Twojej gminie budżet obywatelski nie jest właściwie prowadzony, są problemy z realizacją projektów, widzisz inne nieprawidłowości – możesz zgłosić to w specjalnym formularzu na stronie budzetalert.pl, a nasi dziennikarze zajmą się sprawą i wyjaśnią.

Cała wiedza w jednym miejscu

W Polsce nie było dotąd jednego miejsca, w którym zebrane byłyby wszystkie najważniejsze i aktualne informacje na temat budżetów obywatelskich. Wiedza ta jest rozsiana po setkach stron internetowych samorządów w Polsce. Celem projektu Budżet Alert jest zgromadzenie całej wiedzy w jednym miejscu, umożliwienie mieszkańcom i mieszkankom promowania swoich pomysłów i budowania poparcia dla nich. Celem serwisu jest także dziennikarska kontrola przejrzystości procesów partycypacyjnych w Polsce. Realizacja projektu jest możliwa, ponieważ Polska Press Grupa dysponuje najszerszą w Polsce siatką dziennikarzy, mających bezpośredni dostęp do wszystkich informacji dotyczących tej formy wydawania gminnych pieniędzy i tej formy współuczestnictwa obywateli w sprawowaniu władzy.

Skąd wziął się budżet obywatelski?

Historia budżetów obywatelskich jest bardzo młoda. Wszystko zaczęło się 1989 roku, kiedy w brazylijskim mieście Porto Alegre po raz pierwszy zrealizowane zostało takie przedsięwzięcie. Do 2008 roku budżet obywatelski w Brazylii wprowadziło około 200 miast. W Europie jako pierwsi o wydatkowaniu publicznych pieniędzy współdecydowali mieszkańcy Wielkiej Brytanii, Francji, Niemczech, Hiszpanii czy Włoch.

Najważniejszym celem budżetów obywatelskich jest włączenie mieszkańców i mieszkanek w zarządzanie okolicą, w której żyją, rozwój dyskusji wśród lokalnych społeczności na temat koniecznych zmian, a przez to efektywniejsze i zgodne z rzeczywistymi potrzebami ludzi wydawanie samorządowych pieniędzy.

Jaka jest Twoja rola?

Mieszkańcy i mieszkanki i ich zaangażowanie to najważniejszy element procesu partycypacji. Do obywateli i obywatelek należy opracowanie projektów, dyskusja nad nimi oraz oficjalne ich zgłoszenie, promocja i zdobycie poparcia. Samorząd weryfikuje projekty, ocenia, czy są realne i poddaje pod głosowanie, wreszcie – realizuje zwycięskie projekty.

Nie ma przeszkód, aby projekty w ramach budżetu obywatelskiego dotyczyły wszystkich zadań własnych gminy. Zawiera się w nich m.in. ład przestrzenny, drogi, ulice, edukacja, kultura, kultura fizyczna i turystyka, tereny rekreacyjne i urządzenia sportowe, ochrona zdrowia, opieka społeczna, porządek publiczny i bezpieczeństwo, polityka prorodzinna, transport zbiorowy.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie