Budżet Obywatelski na Pomorzu. W Gdańsku dotąd zagłosowało tylko 8 proc. Ostatnie godziny, by poprzeć projekty

Natalia Grzybowska
Natalia Grzybowska
Zaktualizowano 
Głosować można także przez komórkę 123rf
Tegoroczne głosowania na projekty Budżetu Obywatelskiego 2020 rozpoczęły się na początku września. Nie warto zwlekać z tym dłużej, bo czas na decyzję powoli się kończy. Zagłosować można już tylko do poniedziałku, 23 września (włącznie), do godz. 23.59. Do wyboru są setki pomysłów, najlepsze z nich - wskazane przez samych mieszkańców - sfinansują miasta.

W Gdańsku - mała frekwencja, choć bez ograniczeń wiekowych

Gdańszczanie w głosowaniu na projekty budżetu obywatelskiego wezmą już po raz siódmy. W tym roku w wyborze najlepszych inwestycji pomogą również najmłodsi obywatele, nowością jest, że zniesione zostały ograniczenia wiekowe.

Do niedzieli wieczór z tego przywileju skorzystało prawie 37 tys. mieszkańców Gdańska. Czyli tylko 8 proc. uprawnionych do głosowania.

Wybór jest spory, ponieważ pod głosowanie poddanych zostało aż 331 propozycji, które pozytywnie przeszły weryfikację prowadzoną przez pracowników gdańskiego magistratu i miejskie spółki. W tej edycji do wydania jest ponad 18 milionów złotych.

https://gdansk.zetwibo.pl/projekty
https://gdansk.zetwibo.pl/projekty

Najprościej jest zagłosować z domu, z komputera - przez stronę gdansk.pl. Oddanie głosu w ten sposób zajmuje kilka minut.
Wystarczy przygotować swój numer PESEL oraz mieć przy sobie telefon komórkowy, na który system automatycznie prześle SMS-em specjalny kod, umożliwiający podjęcie decyzji.

Czytaj także

Z myślą o osobach, które nie mają dostępu do internetu, bądź nie potrafią z niego korzystać, na terenie Gdańska zorganizowano miejsca, w których mieszkańcy mogą zagłosować z pomocą konsultanta. By aktywować cały proces również wymagany jest: numer PESEL (plus Karta Mieszkańca w przypadku braku zameldowania lub wpisu do rejestru wyborców), imię, nazwisko oraz wskazanie dzielnicy zamieszkania. W tym przypadku nie ma konieczności aktywowania konta za pośrednictwem maila lub sms.

Punkty konsultacyjne znajdują się w Zespole Obsługi Mieszkańców Nr 1, zlokalizowanym przy ul. Partyzantów 74, ZOM Nr 3, przy ul. Nowe Ogrody 8/12 oraz ZOM Nr 4, przy ul. Wilanowska 2. Trzeba pamiętać, że punkty te będą czynne wyłącznie do godz. 16.

W ten sposób zagłosujemy także w niektórych bibliotekach, w godzinach pracy poszczególnych filii.
Głos oddamy w Bibliotece Głównej przy Targu Rakowym 5/6 oraz w filiach biblioteki (z wyjątkiem: Filii Nr 46 przy ul. E.Hoene 6, Biblioteki Brzeźno przy ul. Dworskiej 27 oraz Filii Naukowej przy ul. Obrońców Wybrzeża 2) głosować można samodzielnie lub za pomocą konsultantów, którymi są pracownicy bibliotek.

Dokładne lokalizacje oraz godziny otwarcia można sprawdzić na stronie: http://www.wbpg.org.pl/filie

Sopot ma pulę 4 mln zł

W Sopockim głosowaniu decydować może każdy mieszkaniec miasta, który ukończył 16 lat i oświadcza, że jest mieszkańcem kurortu. Głos można oddać elektronicznie bądź poprzez papierową kartę do głosowania w Urzędzie Miasta Sopotu i wielu mobilnych punktach rozmieszczonych na terenie całego kurortu.

Głosujący wybiera maksymalnie pięć, jego zdaniem, najważniejszych projektów z zadań lokalnych oraz pięć projektów z zadań ogólnomiejskich. By głos był ważny, spośród czterech list zadań lokalnych, można wybrać zadania tylko z jednego okręgu.

W tym roku sopocianie wybierają spośród 59 inwestycji lokalnych oraz 36 ogólnomiejskich. Pula środków do zagospodarowania to 4 mln zł.

Gdynia chodzi własnymi drogami

Gdyńska Rada ds. Budżetu Obywatelskiego przygotowała pierwsze z rekomendacji dotyczących organizacji Budżetu Obywatelskiego 2020. We wtorek, 17 września, zarekomendowano następujące terminy dla przyszłorocznego harmonogramu BO:

  • składanie wniosków dzielnicowych i zapisy na warsztaty wypracowywania projektów miejskich: 27.01 -24.02.2020
  • weryfikacja wniosków: 25.02 - 26.05.2020
  • głosowanie na zakwalifikowane projekty: 8 - 22.06.2020

O tym, jaka całkowita kwota zostanie przeznaczona na Budżet Obywatelski 2020, dowiemy się po przyjęciu budżetu miasta.

Na Pomorzu tez głosują na wybrane projekty

* W Pucku i Władysławowie
Pomnik syrenki we Władysławowie, odlane z brązu ryby, neon w Karwi, dywany z krokusów, wybiegi dla psów w Pucku czy zaślubinowa ławeczka - w sumie 36 projektów (10 w Pucku, 26 we Władysławowie). Wśród tylu propozycji można wybierać w Budżecie Obywatelskim 2020.

CZYTAJ WIĘCEJ: Budżet Obywatelski 2020 we Władysławowie i Budżet Obywatelski 2020 w Pucku. W sumie chcą inwestycji za ok. 2 mln zł.

ZOBACZ: Budżet alert - wszystkie informacje o budżecie obywatelskim

POLECAMY w SERWISIE DZIENNIKBALTYCKI.PL:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 1

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

J
Janosik

Dajcie spokój z tą hucpą , żenada - parę złociszy dla gawiedzi (z ich własnych ciężko wypracowanych podatków) by mogli postawić latarnie na przystanku lub inną pierdółkę ku uciesze gawiedzi . Biegnijcie po okruszki z ,,pańskiego" stołu ! ;) ...żałosne .

Dodaj ogłoszenie