Nasza Loteria - pasek na kartach artykułów

Budżet Obywatelski 2022 Gdynia. Znamy listę zwycięskich projektów GALERIA

OPRAC.:
Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
W tegorocznym Budżecie Obywatelskim zagłosowało 9,15 proc. mieszkańców Gdyni, to o dwa proc. mniej niż w zeszłym roku, jednak mniejsza frekwencja to nadal ponad 20 tysięcy osób, które zagłosowały na najważniejsze ich zdaniem, dzielnicowe i miejskie projekty. Które projekty wygrały w konkretnych dzielnicach?

Budżet Obywatelski Gdynia 2022. Znamy wyniki

Do realizacji z tegorocznego BO2022 trafi 84 projektów dzielnicowych oraz dwa projekty Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego. Głosowanie podczas dziewiątej edycji projektu trwało od 5 do 19 września - najmłodszy mieszkaniec, który "oddał" głos miał 16 dni, najstarszy 99 lat. Jak podkreślali gdyńscy urzędnicy na ogłoszeniu wyników, brak dolnej bariery wiekowej jest, ich zdaniem, częścią polityki prorodzinnej w mieście. Najwięcej głosów oddano ostatniego dnia, kiedy zagłosowało blisko 4 tysiące osób.

– Dziękujemy za wszystkie głosy, gratulujemy wnioskodawcom, gratulujemy wszystkim gdynianom, którzy głosowali - podkreślał Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji. - To Państwo są siłą napędową tego procesu. Dzięki Państwu zostanie zrealizowanych 86 projektów, które wniosą na pewno wiele dobrego do przestrzeni naszych dzielnic i całego miasta Najbliższych dniach wszystkie wygrane projekty zostaną przydzielone do odpowiednich komórek Urzędu Miasta, które zaczną się przygotowywać do ich realizacji – mówił podczas podsumowania BO Michał Guć, wiceprezydent Gdyni ds. innowacji.

W gdyńskim Budżecie Obywatelskim 2022 do podziału było 11 054 272 zł plus premia w ramach „Projektu +1”. Gdynianie wybierali spośród 241 projektów dzielnicowych. Najwięcej było ich na Chyloni – 27, najmniej na Kamiennej Górze – trzy. Ostatecznie do realizacji mieszkańcy i mieszkanki Gdyni wskazali 61 projektów dzielnicowych małych oraz 23 projekty dzielnicowe duże. Spośród czterech poddanych pod głosowanie projektów miejskich w Klimatycznym Budżecie Obywatelskim wybrano dwa.

Najwyższą frekwencję – 20,04 procent głosujących – osiągnięto na Chwarznie-Wiczlinie i to właśnie w tej dzielnicy zrealizowany zostanie dodatkowy duży „Projekt +1”: „Modernizacja drogi rowerowej wzdłuż ulicy Chwarznieńskiej na odcinku od Amona do SP48” o wartości 585 000 zł. Na drugim i trzecim miejscu rankingu frekwencji ostatecznie uplasowały się, odpowiednio: Wielki Kack (16,34 proc.) oraz Działki Leśne (15,63 proc). W tych dzielnicach zrealizowane zostaną dodatkowe projekty małe: „Rabata kwietna o powierzchni do 25 m2 na zakręcie ulicy Radosnej” w Wielkim Kacku oraz „ Integracja na parkurze strzeleckim – cykliczne treningi strzeleckie oraz łucznicze dla dzieci, młodzieży i dorosłych wraz z turniejami” na Działkach Leśnych o wartości – odpowiednio – 15 000 zł i 14 890 zł. Najmniej mieszkańców zagłosowało na Kamiennej Górze - 2,12 proc.

Projekt, który otrzymał najwięcej punktów w tegorocznym głosowaniu – 9640 – to „Nasadzenia drzew oraz rabat przyulicznych oraz rozszczelnienie betonowych nawierzchni w 6 dzielnicach: Chwarzno-Wiczlino, Obłuże, Dąbrowa, W. Kack, Dz. Leśne i Leszczynki”, czyli ogólnomiejska inicjatywa Klimatycznego Budżetu Obywatelskiego.

Wśród projektów dzielnicowych w całym mieście najwięcej punktów otrzymały „Zainstalowanie lamp przy ciągu pieszym na długości Potoku Wiczlińskiego od zejścia przy Przedszkolu nr 59 do ul. Krauzego” w dzielnicy Chwarzno-Wiczlino oraz „Park kieszonkowy przy ul. Lipowej” w Wielkim Kacku. Oba te projekty uzyskały 1389 punktów.

Wybrany do realizacji projekt dzielnicowy o największej wartości to „Boisko do piłki nożnej ze sztuczną nawierzchnią przy ul. Błękitnej” (Oksywie – 538 241 zł). Najtańszy projekt dzielnicowy, który trafi do realizacji to „Cykliczne zajęcia ruchowe – joga i fitness w Redłowie” (Redłowo – 5300 zł).

Realizacja zwycięskich projektów będzie mogła rozpocząć się od stycznia 2023 roku, czyli w kolejnym roku budżetowym.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: „Wojna cenowa” sklepów. Ile sklepy na tym zarabiają?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki