Budżet Obywatelski 2020 w Gdańsku. Do 15 kwietnia każdy będzie mógł złożyć swój projekt [Harmonogram]

red
W ramach BO w Gdańsku w latach 2013 – 2018 powstało m.in. 13 siłowni zewnętrznych, 13 boisk, zmodernizowano kilometry dróg i chodników a także zadbano o bezpieczeństwo mieszkańców poprzez monitoring zewnętrzny. A to tylko mała część z propozycji gdańszczan... Karolina Misztal
Do 15 kwietnia każdy gdańszczanin będzie mógł złożyć projekt czyli zgłosić propozycję co zmienić w swojej dzielnicy lub w mieście. W Gdańsku rusza edycja Budżetu Obywatelskiego 2020.

Oficjalnie to dopiero za parę dni -19 marca rozpocznie się 7. edycja Budżetu Obywatelskiego w Gdańsku. Do 15 kwietnia każdy będzie mógł złożyć projekt, czyli zgłosić propozycję co zmienić w swojej dzielnicy lub w mieście.

Budżet Obywatelski 2020 w Gdańsku. Kwota do rodysponowania

Dwa tygodnie przed startem naboru zaczynają się przygotowania – zarządzenie rozpoczynające konsultacje społeczne budżetu obywatelskiego to jedno z pierwszych zarządzeń nowej prezydent Gdańska Aleksandry Dulkiewicz.

W dokumencie określony został m.in. harmonogram tegorocznej edycji budżetu obywatelskiego, wzór formularza wniosku i kwoty dla poszczególnych dzielnic oraz kwota całościowa BO2020.

Kwota budżetu obywatelskiego na 2020 rok to 18 543 609 zł. Jest to suma kwoty podstawowej w wysokości 18 000 000 zł oraz kwoty środków, które nie zostały rozdysponowane w części dzielnic w ramach Budżetu Obywatelskiego 2019 w Gdańsku w wysokości 543 609 zł - podaje Jędrzej Sieliwończyk z UM w Gdańsku.

Budżet Obywatelski 2020 w Gdańsku. Harmonogram:

  • 20 marca – 16 kwietnia 2019 r. – zgłaszanie projektów;
  • 17 kwietnia – 31 lipca 2019 r. – weryfikacja projektów;
  • do 20 sierpnia 2019 r. - losowanie numerów projektów do głosowania;
  • 9 – 23 września 2019 r. – głosowanie;
  • do 30 września 2019 r. – ogłoszenie wyników głosowania.

Budżet Obywatelski 2020 w Gdańsku. Zmiany niektórych zasad

Do tej pory złożyć projekt i głosować mogli mieszkańcy, którzy ukończyli 16 lat. Według nowych zasad, każda osoba mieszkająca w Gdańsku może wziąć udział w budżecie obywatelskim (brak wymogu zameldowania został zniesiony dwa lata temu).

Kolejne nowości to: możliwość zgłaszania projektów związanych z rekreacją czy sportem na terenach nie będących własnością miasta, ograniczenie liczby podpisów poparcia pod propozycją projektu do jednego (zmiana ta wynika z nowych zapisów w ustawie o samorządzie gminnym), 200 punktów poparcia dla projektu ogólnomiejskiego w głosowaniu jako warunek przy wyborze projektów do realizacji.

W tym roku w budżecie obywatelskim nowością jest także możliwość zgłaszania projektów w 35 dzielnicy: Orunia Górna – Gdańsk Południe.

Budżet Obywatelski 2020 w Gdańsku. Jak złożyć projekt?

Podobnie jak do tej pory składanie projektów będzie polegało na wypełnieniu elektronicznego formularza wniosku poprzez stronę www.gdansk.pl. W Urzędzie Miejskim i w jednostkach miejskich będą wyznaczone osoby, które pomogą określić koszt projektu, sprawdzą plany zagospodarowania przestrzennego czy własność gruntu.

ZOBACZ TAKŻE: Budżet Obywatelski Gdańsk. Rozmowa z prezesem FRAG Karolem Spieglanim

Budżet Obywatelski w Gdańsku. Historia

Od 2013 roku w Gdańsku odbyło się 6 edycji budżetu obywatelskiego. Łącznie ponad 77 milionów złotych zostało przekazanych do decyzji mieszkańców. Spośród 2079 projektów złożonych w latach 2013 – 2018 do realizacji wybranych zostało 393 projektów na łączną kwotę prawie 58 milionów zł.

Powstało m.in. 13 siłowni zewnętrznych, 13 boisk, zmodernizowano kilometry dróg i chodników a także zadbano o bezpieczeństwo mieszkańców poprzez monitoring zewnętrzny. To tylko mała część z propozycji gdańszczan.

We wrześniu 2018 r. odbyło się głosowanie na projekty BO2019, w którym wzięło udział 48760 mieszkańców Gdańska. Wybrali oni 82 projekty, które zostaną zrealizowane w latach 2019/2020. Wśród wygranych są m.in. modernizacje terenów zielonych, budowy placów zabaw, boisk czy zajęcia sportowe.

ZOBACZ TAKŻE: Budżet Alert. Społecznicy chwalą nasz portal i zachęcają do interesowanie się budżetami obywatelskimi

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie