Budżet Obywatelski 2018 w Gdyni. Znamy wyniki głosowania [zdjęcia]

Justyna Degórska, Szymon Szadurski
Progi zwalniające przy ul. Chylońskiej to jedna z inwestycji z BO, po której realizacji w Gdyni protestowali mieszkańcy. Przemyslaw Swiderski
Po trwającym pół miesiąca głosowaniu poznaliśmy już zwycięskie projekty Budżetu Obywatelskiego 2018 w Gdyni. Do dalszej realizacji skierowane zostanie trzydzieści pomysłów, zgłoszonych przez mieszkańców.

Razem z premią dla dzielnicy, której mieszkańcy popisali się najwyższą frekwencją przy okazji tegorocznego głosowania, do rozdysponowania było w tym roku ponad 6 milionów złotych. To kwota o niecały milion złotych większa, niż w roku 2017. Nie przełożyło się to jednak na frekwencję, która drugi rok z rzędu była najniższa w historii, spadając z 15,56 procent do 13,04 procent. Najlepiej było pod tym względem na Pustkach Cisowskich i Demptowie. Zagłosowało aż 42,7 proc. mieszkańców tej dzielnicy, co spowodowało, że wywalczyli do realizacji dodatkowy projekt. Najstarsza osoba, która wzięła udział w głosowaniu, miała 102 lata.

budzetalert.pl - zobacz serwis o budżetach obywatelskich w całej Polsce!

Wybierano propozycje spośród 97 projektów. Było ich także mniej, niż w ubiegłym roku, kiedy zgłoszono 137 projektów. Zdaniem większości obserwatorów i specjalistów, przyglądających się ewolucji gdyńskiego Budżetu Obywatelskiego, aby odwrócić niekorzystny trend, związany z malejącym zainteresowaniem i frekwencją, potrzebne są zmiany. Mówił to ostatnio na łamach "Dziennika Bałtyckiego" m.in. dr Marcin Gerwin z Sopockiej Inicjatywy Rozwojowej, twórca Budżetu Obywatelskiego w tym mieście.

- W Gdyni nie ma w ogóle puli projektów ogólnomiejskich, co, moim zdaniem, jest dużą dziurą, a na projekty dzielnicowe przeznaczane są dużo mniejsze kwoty niż np. w Sopocie - powiedział Marcin Gerwin. - I nagle okazuje się, że zainteresowanie BO w Gdyni spada.

Siłownie pod chmurką, place zabaw i udogodnienia dla dzieci to najczęstsze inwestycje w ramach Budżetu Obywatelskiego w Gdyni.
Siłownie pod chmurką, place zabaw i udogodnienia dla dzieci to najczęstsze inwestycje w ramach Budżetu Obywatelskiego w Gdyni. Tomasz Bolt/archiwum

Nie wszyscy jednak zgadzają się z takimi opiniami. Radny Gdyni Paweł Brutel z prezydenckiego ugrupowania Samorządność, jedna z "twarzy" gdyńskiego BO, nie uważa, aby wielkość nakładów, przeznaczanych na projekty dzielnicowe, w prosty sposób przekładała się na frekwencję i zainteresowanie BO.

- Popularność BO nie jest zależna od przyznanej kwoty - twierdzi Paweł Brutel. - To jego lokalność, dostępność, szybka realizacja i przede wszystkim elastyczność wpływa na poziom zainteresowania i frekwencję w głosowaniu.

Przypomina on też, że w przeszłości duże budżety partycypacyjne w innych miastach, choćby w Katowicach i Krakowie, potrafiły osiągać frekwencję poniżej 10 procent.

Czytaj także: Ruszyło głosowanie nad Budżetem Obywatelskim 2018 w Gdyni

Jednak zdaniem wielu obserwatorów i mieszkańców malejąca liczba głosów w Gdyni i tak jest sztucznie zawyżana, bowiem rodzice dzieci mają możliwość głosowania w ich imieniu, oddając po kilka głosów. Dla przykładu w tegorocznej edycji BO zagłosowało aż 90 mieszkańców urodzonych w 2018 roku. Jest logiczne, że nie byli oni w stanie samodzielnie obsłużyć komputera. W wielu innych miastach takiej możliwości nie ma. Według obserwatorów taki stan rzeczy w Gdyni podbija co prawda frekwencję, ale ma też wiele wad.

- Place zabaw i projekty realizowane przy szkołach już na samym starcie zyskują nieuczciwą przewagę nad innymi inicjatywami - uważa Kajetan Lesisz, mieszkaniec Dąbrowy. - Widać to doskonale po wynikach głosowania. Cały czas, od kilku lat kręcimy się wokół takich samych, lub podobnych projektów. Są one mało atrakcyjne, bo na żadne, ciekawe inicjatywy nie ma pieniędzy. Chciałem zagłosować w tegorocznym BO, ale przejrzałem projekty w mojej dzielnicy i stwierdziłem ze smutkiem, że nie mam na co. Jeśli znacząco nie zwiększy się finansowanie BO w Gdyni i nie pojawią się inicjatywy, które realnie rozbudzą wyobraźnię mieszkańców, nie wróżę temu budżetowi rozkwitu. Frekwencja i zainteresowanie nadal będą maleć. Niewiele pomoże zakrojona na szeroką skalę promocja, wykonywana przez duży zespół ludzi, plakaty w autobusach, ogłoszenia w miejskim tygodniku "Ratusz", czy na portalu miasta. Lepszym pomysłem byłoby, aby część tych potężnych środków, wydawanych na promocję, po prostu dorzucić do realizacji projektów, żeby były one ciekawsze.

Progi zwalniające przy ul. Chylońskiej to jedna z inwestycji z BO, po której realizacji w Gdyni protestowali mieszkańcy.
Progi zwalniające przy ul. Chylońskiej to jedna z inwestycji z BO, po której realizacji w Gdyni protestowali mieszkańcy. Przemyslaw Swiderski

Zdaniem obserwatorów kłopotem mogą być także projekty, które zamiast łączyć, będą dzielić mieszkańców. Przykłady takie zdarzały się już w przeszłości, kiedy po wybudowaniu progów zwalniających na ul. Chylońskiej w ramach BO część mieszkańców tej dzielnicy wpadła we wściekłość, wydzwaniając po trójmiejskich redakcjach i skarżąc się, że inwestycja tylko dodatkowo tamuje ruch na i tak wiecznie zakorkowanej ulicy. Według Jacka Piechockiego ze Śródmieścia podobnie może być w tym roku z projektem przejścia dla pieszych przy ul. Śląskiej.

- To logiczne, że wybudowana będzie musiała tam być sygnalizacja świetlna, co spotęguje korki - mówi Jacek Piechocki. - Projekt ten jest absurdalny. Budowane ma być przejście dla pieszych na ulicy, pod którą jest podziemny tunel. Na pewno nie spotka się to z aprobatą kierowców. Moim zdaniem takie projekty powinny być wycofywane jeszcze przed głosowaniem. Inne z tej zwycięskiej listy, jak choćby wymiana oświetlenia na ulicach na Chwarznie i Wiczlinie, czy przebudowa wąwozu przy ul. Sienkiewicza, już dawno temu powinny zostać wykonane z budżetu miasta.

ZWYCIĘSKIE PROJEKTY

 • Rozbudowa placu zabaw dla dzieci młodszych, starszych i młodzieży przy ul. Dedala (Babie Doły, 160 200 zł)
 • Wymiana oświetlenia przy głównych ulicach dzielnicy na oprawy LED oraz montaż solarnych ławek przy ul. Okrężnej, Chwarznieńskiej, Wiczlińskiej, Zaruskiego, Filipkowskiego i Staniszewskiego (Chwarzno-Wiczlino, 472 350 zł)
 • Instalacja oświetlenia i monitoringu na boiskach sportowych przy Szkole Podstawowej nr 10 i XIV Liceum Ogólnokształcącym (Chylonia, 405 300 zł)
 • Budowa placu zabaw, boiska do gry piłkę nożną oraz bieżni lekkoatletycznej na terenie Szkoły Podstawowej nr 31 (Cisowa, 313 560 zł)
 • Odbudowa ścieżki zdrowia w lasku za kościołem przy ul. Nagietkowej (Dąbrowa, 65 000 zł)
 • Miasteczko gier podwórkowych z ulicami i znakami ruchu drogowego przy Zespole Szkół nr 3 oraz mini-miasteczko gier podwórkowych przy Zespole Wczesnej Edukacji nr 1 (Dąbrowa, 60 000 zł)
 • Nasadzenie drzew wzdłuż ul. Rdestowej (Dąbrowa , 38 700 zł)
 • Budowa parkour park przy Szkole Podstawowej nr 47 (Dąbrowa, 66 000 zł)
 • Instalacja oświetlenia przy trzech przejściach dla pieszych (Dąbrowa, 98 000 zł)
 • Naziemne przejście dla pieszych na ul. Śląskiej na wysokości skrzyżowania z ul. Nowogrodzką i Podolską (Działki Leśne, 187 700 zł)
 • Psie strefy czystości - montaż psich toalet i dystrybutorów woreczków na psie odchody wzdłuż ul. Morskiej, Komandorskiej, Okrzei, Kapitańskiej, Beniowskiego i Kołłątaja (Grabówek, 89 617 zł)
 • Rozbudowa placu zabaw dla dzieci małych i większych wraz z miejscem do wypoczynku między ul. Morską, a Komandorską (Grabówek, 83 600 zł)
 • Przebudowa alejki w wąwozie przy ul. Sienkiewicza (Kamienna Góra, 201 930 zł)
 • Budowa wyniesionych przejść dla pieszych przy skrzyżowaniu ul. Nałkowskiej, Korzennej i Gojawiczyńskiej oraz na ul. Brzechwy przy Szkole Podstawowej nr 46 (Karwiny, 255 698 zł)
 • Utworzenie parku między Estakadą Kwiatkowskiego, a wieżowcami przy ul. Dantyszka (Leszczynki, 208 500 zł)
 • Park rodzinny przy ul. Spokojnej ze strefą dla psów, rekreacyjną i workout (Mały Kack, 322 200 zł)
 • Zagospodarowanie terenu sportowego przy CKZiU nr 2 na ul. Płk. Dąbka, budowa boisk do piłki nożnej, siatkówki plażowej i rugby (Obłuże, 333 000 zł)
 • Integracyjny plac zabaw przy ul. Błękitnej (Oksywie, 316 162 zł)
 • Ciąg dalszy estetyzacji terenu zielonego przy Placu Górnośląskim (Orłowo, 274 900 zł)
 • Uporządkowanie zieleni oraz budowa wybiegu dla psów pomiędzy ul. Żelazną, Szpunara i Steyera (Pogórze, 253 000 zł)
 • Rozbudowa placów zabaw przy Szkole Podstawowej nr 16, elementy siłowni oraz stacje naprawy rowerów przy ul. Borowikowej (Pustki Cisowskie - Demptowo, 203 900 zł)
 • Miejsce zabawy i rekreacji od juniora do seniora przy Szkole Podstawowej nr 16, AED przy przychodni oraz mural w tunelu mi,ędzy Pustkami Cisowskimi, a Demptowem (Pustki Cisowskie - Demptowo, 203 900 zł)
 • Remont nawierzchni ścieżki między Płytą Redłowską, a Polanką Redłowską (Redłowo, 207 360 zł)
 • Ustawienie dodatkowych ławek przy ul. 10 Lutego i Wójta Radtkego (Śródmieście, 24 700 zł)
 • Hamak miejski w okolicach Parku Rady Europy (98 000 zł)
 • Iluminacja pomniku Józefa Conrada Korzeniowskiego (Śródmieście, 88 325 zł)
 • Budowa brakującego chodnika i oświetlenia na ul. Górniczej oraz oświetlenie o monitoring na ul. Starodworcowej (Wielki Kack, 304 670 zł)
 • Próg zwalniający, oznakowanie przejścia dla pieszych tablica Tristar i ławka solarna z iternetem oraz remont chodnika przy ul. Polnej (Witomino-Leśniczówka, 188 000 zł)
 • Budowa ścieżki rowerowej i zręcznościowej pętli rowerowej w lesie komunalnym (Witomino-Radiostacja, 198 200 zł)
 • Stworzenie strefy rekreacyjnej przy Skwerze Arki Gdynia, instalacja ławek, oświetlenia oraz napisu przestrzennego z nazwą skweru (Wzgórze Św. Maksymiliana, 231 500 zł)

Przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dni:

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie