Budynek Ośrodka Kultury Morskiej już gotowy

Jacek Klein
W pomieszczeniach kompleksu Ośrodka Kultury Morskiej trwają prace wyposażeniowe
W pomieszczeniach kompleksu Ośrodka Kultury Morskiej trwają prace wyposażeniowe CMM Gdańsk
Udostępnij:
We wrześniu pierwsi zwiedzający będą mogli przekroczyć progi nowoczesnego Ośrodka Kultury Morskiej Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku. Gotowy jest budynek tego dużego kompleksu muzealnego nad Motławą, przylegającego do Żurawia Gdańskiego.

Zamontowano już przeszklone części elewacji, a betonową ścianę fasady południowej, od strony ul. Szerokiej, rozpoczęto okładać gotyckimi cegłami. Przygotowywane są już przyszłe ekspozycje.

- Zakończyliśmy już wszystkie przetargi, na drodze których wybraliśmy wykonawców poszczególnych etapów budowy i wyposażania naszego ośrodka - zaznacza Maria Dyrka, wicedyrektor CMM. - W ostatnim wybraliśmy firmę, która zaprojektowała i wykonuje już elementy wyposażenia oraz aranżacji wystaw. Obecnie większość prac budowlanych i instalatorskich prowadzi się w pomieszczeniach kompleksu. W jego holu głównym zamontowano konstrukcje pod przeszklone fragmenty dachów.

Kończone jest murowanie wewnętrznych ścianek działowych, pokrywanie dachów ceramicznymi, czerwonymi dachówkami oraz układanie poziomych izolacji stropowych - akustycznych i przeciwwilgociowych. Tynkowane są ściany wewnętrzne, trwają prace posadzkarskie i instalatorskie oraz montowanie stolarki okiennej i drzwiowej. Wykonano też elementy stalowej konstrukcji windy i urządzeń wyposażenia węzła cieplnego.

Ośrodek, w odróżnieniu od innych oddziałów gdańskiego muzeum, będzie nowoczesną placówką edukacyjną na miarę XXI stulecia, szczególnie atrakcyjną dla dzieci i młodzieży szkolnej. Program jego działalności ma obejmować warsztaty edukacyjne i lekcje muzealne. Eksponaty, w tym obiekty wydobyte z morza przez archeologów i obrazujące europejską historię morską, będą prezentowane z wykorzystaniem technik informatycznych - technologii multimedialnej i interaktywnej techniki przekazu. Atrakcyjność zwiedzania ośrodka zwiększą przeszklone fragmenty stropów i ścian, pozwalające na oglądanie prac konserwatorów, zabezpieczających drewniane i metalowe zabytki wydobyte z wody.

Forma architektoniczna kompleksu ośrodka nawiązuje podziałem i wyglądem elewacji, na przemian przeszklonych i ceglanych, do spichlerzy, jakie w średniowieczu zlokalizowane były w nadmotławskim porcie. Gmach ośrodka ma sześć kondygnacji, długość - 45 m i szerokość - 25 m. Jego całkowita powierzchnia wynosi prawie 6 tys. m kw.

Projekt "Przebudowa i rozbudowa infrastruktury kulturalnej Centralnego Muzeum Morskiego w Gdańsku na potrzeby Ośrodka Kultury Morskiej" jest największą inwestycją muzealną w Polsce. Jej wartość wynosi łącznie około 40 mln zł. Budowa i wyposażenie ośrodka zostało dofinansowane, w 85 proc., z funduszy Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Norweskiego Mechanizmu Finansowego. Dodatkowymi źródłami finansowania są dotacje w wysokości 4 mln zł z Programu Operacyjnego "Promesa" Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego i 2 mln zł z budżetu miasta Gdańska oraz własne środki finansowe CMM. Roboty budowlano- - montażowe, o wartości 21 mln zł, wykonuje wybrane na drodze przetargu konsorcjum firm PRI Pol - Aqua SA w Piasecznie, Pol - Aqua SA Oddział Generalnego Wykonawstwa w Gdańsku, Vectra SA w Płocku i Przedsiębiorstwa Budowlano-Remontowego Megaron w Gdańsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rośnie poczucie zagrożenia cyberprzestępczością

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Dziennik Bałtycki
Dodaj ogłoszenie