MKiDN uchyliło decyzję zakazującą wyburzenia LOT-u
Decyzja administracyjna Generalnego Konserwatora Zabytków w sprawie „LOT-u” jest następstwem odwołania złożonego przez gdyńską spółkę Elfeko, która nie zgadza się z Igorem Strzokiem zakazującym wyburzenia niespełna 60-letniego obiektu. Inwestor w sąsiedztwie Bramy Wyżynnej planuje budowę 7-kondygnacyjnego obiektu biurowo-hotelowego, którego architektoniczny kształt miał zostać wypracowany w drodze konkursu, następnie dopracowany w ramach konsultacji z Pomorskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Na drodze do realizacji stanęła odmowna decyzja w sprawie wyburzenia, podparta opinią Stowarzyszenia Historyków Sztuki.
– Mimo zaniedbania oraz znaczącego przekształcenia, obiekt jest wybitnym dziełem architektury późnego modernizmu, który gwarantuje widok na Targ Węglowy nie tylko z perspektywy ul. Wały Jagiellońskie, ale także z Biskupiej Górki – wskazywało SHS.
Konserwator krytycznie o decyzji w sprawie wyburzenia LOT-u
Procedura rozpatrzenia odwołania Elfeko, które w 2012 r. nabyło prawo użytkowania wieczystego nieruchomości, przeciągała się z powodu pandemii koronawirusa. Ostatecznie, 17 sierpnia tego roku Generalny Konserwator Zabytków uchylił w całości decyzję wojewódzkiego konserwatora oraz przekazał sprawę do ponownego rozpatrzenia. To z pewnością dobra wiadomość dla inwestora, który ciągle ma nadzieję na budowę nowego obiektu przy Wałach Jagiellońskich.
– Decyzja MKiDN oznacza, że w przedmiotowej sprawie konserwator powinien jeszcze raz przeprowadzić postępowanie, uwzględniając uwagi ministerstwa – mówi Marcin Tymiński, rzecznik Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Gdańsku.
Jak ustaliliśmy, Magdalena Gawin, Generalny Konserwator Zabytków ma duże wątpliwości, czy zaskarżona decyzja została wydana przy należytym rozpoznaniu stanu faktycznego. W uzasadnieniu orzeczenia wskazuje, że pomorski konserwator nie zapewnił możliwości czynnego udziału w postępowaniu wszystkim stronom, pominięto m.in. reprezentanta Skarbu Państwa – właściciela nieruchomości – PLL LOT.
– Ponadto organ odwoławczy stwierdził, że dopuszczenie Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, oddział w Gdańsku, do udziału w postępowaniu na prawach strony było pozbawione podstaw i wykraczało poza zakres wniosku stowarzyszenia z 21 października 2019 r.
– informuje biuro prasowe Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. – Z przekazanych akt sprawy wynika również, że choć do rozpatrywanego wniosku nie załączono wymaganego przepisami projektu budowlanego rozbiórki, Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków nie wezwał inwestora do jego uzupełnienia i rozpatrzył niekompletny wniosek.
MKiDN uchyliło decyzję zakazującą wyburzenia LOT-u. Nie tylko względy architektoniczne
MKiDN wskazuje, że Igor Strzok powinien wezwać spółkę Elfeko do uzupełnienia wniosku, a następnie przeprowadzić oględziny obiektu z zapewnieniem możliwości wzięcia czynnego udziału wszystkim stronom.
– Powinien ustalić wszystkie istotne okoliczności sprawy, ponownie określić i ocenić wpływ wnioskowego zamierzenia na zachowane wartości zabytkowe tej części miasta, mając na uwadze stan techniczny obiektu i ustalenia miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego – zaznacza w uzasadnieniu do decyzji Magdalena Gawin.
Pomorski konserwator ma zapoznać się ze stanowiskiem MKiDN po powrocie z urlopu.
LOT w Gdańsku. Historia budynku
„Szklany pałac”, jak niegdyś mówiono o budynku LOT-u, wyszedł spod kreski Lecha Kadłubowskiego, architekta i generalnego projektanta odbudowy Głównego Miasta w Gdańsku w latach 1954–1958. Powstał w 1961 r. i jest przykładem „odwilżowej” architektury modernizmu. Dziś rozpoznawany jest przez niemal wszystkich gdańszczan. Nie ma mieszkańca, który nie umówił się kiedyś „pod LOT-em”. W latach 70. budynek pełnił rolę salonu wystawienniczego meblarskich nowości jako nowoczesny pawilon Domu Meblowego. W 1979 r. obiekt przejęły Polskie Linie Lotnicze LOT i poddały go znacznej przebudowie. Przez ostatnie lata popadał w coraz większą ruinę, obecnie straszy kolorem, zakrytymi oknami i odpadającą farbą.
Budynek LOT-u w Gdańsku. MKiDN uchyliło decyzję zakazującą w...
Odwiedź nas na Facebooku!
Czy technologie niszczą psychikę dzieci?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?