MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Budowy i remonty statków idą szybciej bez 2-tygodniowej kwarantanny

Jacek Klein
Jacek Klein
mat. prasowe
Firmy branży stoczniowej przez kilka tygodni obowiązywała kwarantanna dla pracowników wykonujących zadania za granicą i kontrahentów przyjeżdżających z zagranicy. Miesiąc temu obostrzenia zostały zdjęte. Jak to wpłynęło na działalność branży sprawdziło Forum Okrętowe.

Rząd zwolnił z obowiązków 2-tygodniowej kwarantanny osoby wykonujące pracę lub świadczące usługi na statkach lub morskich platformach wydobywczych i wiertniczych, w oparciu o inny stosunek niż marynarska umowa o pracę.

O zniesienie kwarantanny postulowało Forum Okrętowe. Organizacja argumentowała, że nie skoro sytuacja pandemiczna np. w Oslo, Kopenhadze, Szczecinie czy w Gdańsku jest podobna, to nie ma sensu utrzymywania 2-tygodniowej obowiązkowej kwarantanny dla podróżujących z Oslo do Gdańska, skoro nie ma takiego wymagania przy podróżowaniu ze Szczecina do Gdańska.

Rząd przychylił się do argumentów znosząc kwarantannę, co spółki przemysłu okrętowego, których codzienna działalność jest mocno uzależniona od swobody międzynarodowego przemieszczania się ich pracowników odczuły korzystnie.

- Produkcja statków i okrętów nie jest możliwa bez szerokiej współpracy z dostawcami urządzeń z zagranicy, wymagających inspekcji, uruchomienia i przyjazdu serwisantów z innych krajów. Konieczność odbycia przez nich 2-tygodniowej kwarantanny bardzo mocno utrudniała nam zachowanie ciągłości procesów produkcyjnych, podnosiła koszty i wpływała na terminowość realizacji poszczególnych etapów wyposażania jednostek. Zniesienie obowiązku odbywania kwarantanny znacznie te procesy usprawni, jednak musimy jeszcze poczekać, aż wszystko wróci do sytuacji sprzed pandemii koronawirusa. Jako stocznia z optymizmem patrzymy w przyszłość, choć branża morska jeszcze długo będzie odczuwać skutki COVID-19 - przyznaje Marcin Ryngwelski, prezes zarządu Remontowa Shipbuilding SA z grupy Remontowa Holding.

- Duża część naszej aktywności biznesowej, to wyjazdy naszych pracowników na inspekcje, uruchomienia, serwisy i naprawy, często w trybie nagłym i następujące jeden po drugim, w krótkich odstępach czasu. Wprowadzone na początku epidemii ograniczenia ruchu międzynarodowego i konieczność odbywania 2-tygodniowej kwarantanny bardzo mocno skomplikowało nam działalność. Ułatwienia wprowadzone rozporządzeniem z dnia 2 maja znoszącym obowiązek 2-tygodniowej kwarantanny po powrocie do kraju znacznie ułatwiło nam działalność - mówi Marek Wronka, dyrektor zarządzający Wartsilla Polska sp. z o.o.

- Od momentu wejścia rozporządzenia, wreszcie mogliśmy rozpocząć przeprowadzanie inspekcji poza granicami Polski, bez konieczności odbywania 2-tygodniowej kwarantanny przez naszych projektantów po powrocie. Ostatnio przeprowadziliśmy skanowanie siłowni statku Ficaria Seaways na potrzeby instalacji systemu BWT. Wygląda na to, że życie projektowe wraca na poprzednie tory - przyznaje Krzysztof Wróbel, prezes zarządu Remontowa Marine Design & Consulting sp. z o.o. z grupy Remontowa Holding.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Gadżety i ceny oficjalnego sklepu Euro 2024

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki