Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budownictwo mieszkaniowe w Gdańsku. W Gdańsku buduje się najwięcej mieszkań w Polsce w przeliczeniu na 1000 mieszkańców

Aleksandra Chomicka
Nowe Osiedle z segmentu popularnego - Zielony Południk w Gdańsku Maćkowach
Nowe Osiedle z segmentu popularnego - Zielony Południk w Gdańsku Maćkowach mat. prasowy/ wizualizacja
W Gdańsku buduje się najwięcej mieszkań w Polsce w przeliczeniu na 1000 mieszkańców. Średnia jest już wyższa od unijnej, do której mamy według rządowych planów dążyć . Nawet rekordowa podaż nie hamuje wzrostu cen mieszkań w Trójmieście.

Polska zajmuje obecnie przedostatnie miejsce w Europie, jeśli chodzi o liczbę mieszkań na 1000 mieszkańców (363). Cele, założone w Narodowym Programie Mieszkaniowym do 2030 roku, zakładają osiągnięcie średniej na poziomie 435 mieszkań/1000 mieszkańców.

Jak wiadomo zasoby nie rozkładają się równomiernie: Gdańsk już w 2017 roku przekroczył zakładany wskaźnik (było wówczas 466/1000), zamykając dziesiątkę najlepszych pod tym względem miast na prawach powiatu. Warto dodać, że tym rankingu Sopot (519/1000)znalazł się na drugim miejscu za Warszawą (532/1000).

Gdyby rozpatrywać cenę nieruchomości na rynku pierwotnym jako funkcję w odniesieniu do stosunku podaży do popytu (co wydaje się logiczne) - to wzrost cen nie ma sensu. Nigdzie nie buduje się tak wielu mieszkań jak w Gdańsku! Dzięki zmianie (w tym roku) metodologii stosowanej przez GUS przy zliczaniu liczby budowanych mieszkań - wzrosła wiarygodność wyników dotyczących rynku pierwotnego.

Obecnie GUS nie zalicza już deweloperów prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą do grona inwestorów indywidualnych. Tacy „mikro - deweloperzy” są klasyfikowani jako podmioty budujące na sprzedaż lub wynajem (razem ze spółkami deweloperskimi) - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Na podstawie danych GUS za 2017 rok, eksperci portalu sprawdzili, w których miastach na prawach powiatu rozpoczęto budowę największej liczby w przeliczeniu na 1000 osób.
Najwyższy wynik uzyskał Gdańska: w ubiegłym roku w stolicy Pomorza rozpoczęto budowę 16,4/1000 mieszkań deweloperskich na 1 tys. mieszkańców.
Dla Wrocławia wskaźnik wynosi 15,3/1000, dla Warszawy – 12,5/1000, dla Poznania – 12,3/1000, dla Krakowa – 10,9/1000, dla Rzeszowa – 10,6/1000, dla Gdyni – 9,0/1000, dla Białegostoku – 7,4/1000, dla Gorzowa Wielkopolskiego – 5,6/1000 i dla Torunia – 5,5/1000. A jednak przy tak rozpędzonym rynku mieszkania należą u nas do najdroższych.

Budownictwo mieszkaniowe w Gdańsku: Tempo budowy wzrasta

Warto przypomnieć, że ten rekord to właśnie wynik sytuacji na rynku, z którego mieszkania znikają tak szybko, jak nigdy. Deweloperzy budują więc ich coraz więcej. Świadczy o tym kolejna statystyka: liczba ukończonych w 2017 roku mieszkań deweloperskich, również w przeliczeniu na 1 tys. osób.

Tutaj liderem jest Kraków – 13,6/1000. Gdańsk jest na drugim miejscu (13,0/1000), przed Wrocławiem (12,6/1000), Warszawą – (10,8/1000), Rzeszowem (10,3/1000), Zieloną Górą (9,6/1000), Lublinem (7,0/1000), Białą Podlaską (6,9/1000), Poznaniem (6,0/1000) i Suwałkami (6,6/1000). W Gdańsku deweloperzy wzmogli więc intensywność (+3 lokale na 1 tys. osób), a Gdynia nawet nie załapała się wcześniej do pierwszej dziesiątki, więc ten przyrost, który „skonsumujemy” częściowo w tym, ale w większości w przyszłym roku, zapowiada kolejne rekordy sprzedażowe.

Uwzględniając ubiegłoroczne wyniki (według Katarzyny Kuniewicz z REAS przybyło w Gdańsku 19 mieszkań na 1000 mieszkańców) i te w budowie – pod koniec obecnego roku w stolicy Pomorza przekroczymy wskaźnik 500 mieszkań na 1000 mieszkańców!

A jednak, mimo takiej podaży - ceny na trójmiejskim rynku szybują. Autorzy ostatniego raportu Expander i Metrohouse ocenili, że w skali roku lokale z rynku wtórnego podrożały o 14,5 proc. Najwięcej w Polsce.

W tym przypadku powodów jest kilka. Po pierwsze - drożeją również nowe mieszkania od deweloperów, co zawsze znajduje odbicie w cenach na wtórnym. Po drugie - do sprzedaży trafia coraz więcej stosunkowo nowych M. To wynik zjawiska, które coraz częściej sygnalizują pośrednicy: wiele osób, które kupiły mieszkania przed zaledwie kilkoma laty teraz chce poprawić sobie warunki lokalowe i rozgląda się za kolejnym, większym lokalem.

- I to właśnie ten cel sprzedaży dotychczasowego lokum ma często wpływ na cenę: za punkt wyjściowy przy jej wyznaczaniu właściciele przyjmują kwotę, której... potrzebują na sfinansowanie planowanego zakupu - twierdzi Agnieszka Brol-Radzicka, prezes zarządu Stowarzyszenia Pomorskiego Pośredników w Obrocie Nieruchomościami.

Jakie są szanse na negocjacje cenowe? Niewielkie, bo naprawdę sprzedaje się wszystko, co zostało w miarę rozsądnie wycenione. Co nie zawsze jest regułą. Zdarzają się skrajne przypadki. Oto przykład : właściciel kawalerki w 4-piętrowych blokach na Przymorzu wycenił metr swojego mieszkania na 40 tys. złotych. Dla porównania - rekordowa cena apartamentu nad morzem w Juracie to aktualnie niespełna 35 tys. zł.

- Obecne ceny na rynku wtórnym to również kwestia pory roku - dodaje Agnieszka Brol-Radzicka. - Latem właściciele liczą na wzmożone zainteresowanie inwestorów.

Budownictwo mieszkaniowe w Gdańsku: Bez ograniczenia prędkości?

Wydaje się, że tempo na budowach przekroczyło granice bezpieczeństwa. W maju br. deweloperzy rozpoczęli 10 564 budów. Aby uświadomić, co to oznacza, dla porównania warto przypomnieć, że pięć lat temu, w całym 2013 roku liczba rozpoczętych budów wyniosła 43,5 tys. Od tego czasu roczne przyrosty wahały się w granicach 20 procent, w ciągu ostatniego roku wskaźnik dynamiki wyniósł 26 proc., w efekcie w ciągu ostatnich 12 miesięcy deweloperzy rozpoczęli budowę 117 004 lokali.

Kolejną statystyką, publikowaną przez GUS, jest liczba uzyskanych pozwoleń na budowę. Pierwszy raz w historii deweloperom udało się przekroczyć poziom 140 tys. pozwoleń na budowę w ciągu roku (wzrost o 10,9 proc. rok do roku).
Inni uczestnicy rynku nie notują wprawdzie tak spektakularnych wzrostów jak deweloperzy, ale i tak cały rynek dynamicznie rośnie. W ciągu ostatniego roku oddano w Polsce do użytkowania 183,8 tys. lokali, rozpoczęto budowę 213,8 tys. kolejnych, a liczba pozwoleń na budowę wyniosła prawie 254 tys.

ZOBACZ TAKŻE: Morawiecki: Musimy zwiększyć liczbę tanich mieszkań

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki