Budowa wiaduktu Biskupia Górka w Gdańsku. Jest kolejny termin otwarcia mostka nad Radunią na Zaroślak. Ma być gotowy w środę, 12.05.2021 r.

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki

Wideo

Zobacz galerię (21 zdjęć)
Po raz kolejny w ostatnich tygodniach przekładany jest termin otwarcia mostka na Zaroślak nad Radunią. W sobotę, 8.05.2021 r. zapowiadano, że powinien zostać otwarty w poniedziałek, 10.05.2021 r. Jednak rano urzędnicy poinformowali, że prace związane z budową wiaduktu Biskupia Górka muszą zostać przedłużone z powodu złych warunków atmosferycznych w weekend. O brakach w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej mieszkańcy dowiedzieli się jednak dopiero w poniedziałek rano.

Budowa wiaduktu Biskupia Górka w Gdańsku. Mostek nad Radunią na Zaroślak nadal zamknięty

Mieszkańcy Zaroślaka i okolic mogli w poniedziałek, 10 maja rano czuć się zaskoczeni. Ok. godz. 8:30 dowiedzieli się, że mostek nad Radunią prowadzący z wiaduktu Biskupia Górka wciąż jest nieczynny, choć w sobotę, 8 maja zapowiadano, że w poniedziałek zostanie otwarty.

Dyrekcja Rozbudowy Miasta Gdańska poinformowała wówczas, że z powodu weekendowych warunków atmosferycznych, asfaltowanie Traktu Św. Wojciecha musi potrwać dłużej. Ruch dwukierunkowy prowadzony jest jezdnią po „nowej nitce”, prowadzącą zazwyczaj w kierunku Pruszcza Gdańskiego. Zamknięto też wjazd na Nowe Podwale Grodzkie i właśnie wjazd w Zaroślak. Zamknięto również zjazdy w Toruńską i ulicę Świętej Trójcy. Nową nawierzchnię układano od wyjazdu z tunelu pod Forum Gdańsk do stacji paliw.

Obsługa przystanków autobusowych „Zaroślak” i „Toruńska” w kierunku centrum miastabyła nadal zawieszona. Ok. godz. 10:50 autobusy linii 108 w kierunku „Chełm Więckowkiego” miały jeździć już stałą trasą. Nie zatrzymywały się jednak przy przystankach „Zaroślak” przy ul. Zaroślak i przy Trakcie Świętego Wojciecha.

Przed 13:00 konferencję prasową przy mostku na Zaroślak zwołali radni Prawa i Sprawiedliwości: Andrzej Skiba i Przemysław Majewski, który mieszka w pobliżu. Zwracali uwagę, że to kolejne opóźnienie, a także, że jednostki miejskie zbyt późno informują o kolejnych utrudnieniach dla mieszkańców, takich jak odcięcie okolicy z możliwości korzystania z komunikacji miejskiej.

– Dziś rano okazało się, że inwestycja nie została ukończona, most jest zamknięty. W związku z tym, ze Zarząd Transportu Miejskiego nie dogadał się z Dyrekcją Rozbudowy Miasta Gdańska, nie ma teraz nawet tymczasowej linii autobusowej. Wielu mieszkańców odbiło się od przystanku, bo żaden autobus nie przyjechał i nie mogli przyjechać nawet do przystanku „Cienista” na Chełmie. Ta bardzo potrzebna inwestycja jest prowadzona tak, że cierpią na niej mieszkańcy.

– 2 kwietnia prezydent Dulkiewicz mówiła, że mieszkańcy Zaroślaka otrzymali „na zajączka” nowy mostek. Później termin otwarcia tego mostu był wielokrotnie przesuwany – mówił radny PiS Przemysław Majewski.

– Te terminy są co chwila przekładane. To trwa już ponad 2 lata. Mieliśmy nadzieję, że rano będziemy mogli pojechać do pracy komunikacją miejską, ale żaden autobus nie przyjechał. Można było nie otwierać drugiej nitki tak szybko i może mielibyśmy tę inwestycję dokończoną w połowie kwietnia. Informacje dostawaliśmy za późno – mówi mieszkaniec Zaroślaka Tomasz Karmasz, który przyszedł na konferencję radnych.

– My jesteśmy za inwestycjami, ale za takimi, które będą wykonywane w rzetelny sposób. Na Stogach notujemy wiele usterek i niedoróbek.

– Miasto Gdańsk powinno korzystać z zapisów umów z wykonawcami dotyczących kar umownych. Mamy wrażenie, że miasto Gdańsk boi się sięgać po te kary umowne – komentował radny PiS Andrzej Skiba.

Budowa wiaduktu Biskupia Górka w Gdańsku. Jest nowy termin otwarcia mostka nad Radunią na Zaroślak

O wyjaśnienia poprosiliśmy Dyrekcję Rozbudowy Miasta Gdańska.

– W przesyłanych wcześniej komunikatach z dnia 22 oraz 30 kwietnia, dotyczących zmian na wiadukcie, informowaliśmy o możliwej potrzebie przedłużenia prac, w zależności od warunków pogodowych. Jak podawaliśmy w komunikacie z 30 kwietnia, prace miały potrwać co najmniej do poniedziałku, 10 maja – mówi Agnieszka Zakrzacka z DRMG.

– Dlatego też dziś rano przekazana została informacja o konieczności przedłużenia tymczasowej organizacji, wynikającej z niekorzystnych warunków pogodowych. Niemniej jednak, za zamieszanie związane z zaistniałą sytuacją w imieniu nadzorujących budowę przepraszamy – dodaje.

Zdaniem przedstawicielki DRMG, to nie wykonawca prac spowodował opóźnienie, a kwestie pogodowe.

– Na budowie wiaduktu Biskupia Górka trwa układanie ostatniej warstwy nawierzchni jezdni – mówi Agnieszka Zakrzacka. – Aby proces ten przebiegał właściwie i zgodnie z technologią, musi być przeprowadzony w optymalnych warunkach atmosferycznych, zarówno pod względem temperatury, jak i wilgotności. Przede wszystkim, musi być sucho, ale ważna jest również temperatura oraz wiatr, które wpływają m.in. na elastyczność układanej masy.

– Nowa nawierzchnia układana jest na dwóch nitkach wiaduktu, od wyjazdu z tunelu pod Forum Gdańsk do wysokości stacji paliw. Na wykonanie tych prac potrzebne są łącznie cztery dni sprzyjającej pogody, po jednym na każdy z ciągów głównych oraz dwa dni na ulice boczne. Z uwagi na proces technologiczny, nie można tych prac przerwać, gdyż wiąże się to z ryzykiem niewłaściwego ułożenia masy.

– Dlatego też, z powodu bardzo zmiennej pogody, jaka była w ostatnich dniach, wykonawca robót nie podjął się układania masy w zakładanym terminie, do poniedziałku 10 maja – dodaje.

DRMG zapowiada, że przywrócenie ruchu na obu nitkach wiaduktu Biskupia Górka będzie możliwe w środę, 12.05.2021 r. Podobnie na mostku na Zaroślak.

– Za utrudnienia związane z przedłużającymi się zmianami jeszcze raz przepraszamy – mówi Agnieszka Zakrzacka.

Radni PiS przedstawili „Piątkę dla lepszej realizacji inwestycji w Gdańsku”

Zdaniem radnych Skiby i Majewskiego, problem z realizacją inwestycji w mieście jest szerszy. Przedstawili swoją „Piątkę dla lepszej realizacji inwestycji w Gdańsku”, na którą składają się:

  • 1. Uproszczenie struktury i poprawa komunikacji między miejskimi jednostkami.
  • 2. Realizacja projektów budowlanych w systemie „Projektuj i buduj”.
  • 3. Egzekwowanie od wykonawców terminowej realizacji inwestycji.
  • 4. Korzystanie z możliwości naliczania kar umownych wobec nierzetelnych wykonawców.
  • 5. Obowiązek informowania Rad Dzielnic przez miejskie jednostki o zmianach w zakresie inwestycji i funkcjonowania usług miejskich.

Powyższe tematy mają poruszać w najbliższych interpelacjach do władz miasta.

Parking przy Wiadukcie Biskupia Górka w Gdańsku coraz bliżej...

WSZYSTKO DLA KIEROWCÓW:

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie