Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa tarczy antyrakietowej w podsłupskim Redzikowie rozpocznie się w 2017 roku [ZDJĘCIA]

Hubert Bierndgarski
Obecnie tereny w Redzikowie są odwiedzane przez inżynierów i wojskowych, którzy przygotowuję inwestycję
Obecnie tereny w Redzikowie są odwiedzane przez inżynierów i wojskowych, którzy przygotowuję inwestycję Hubert Bierndgarski
W 2017 roku w podsłupskim Redzikowie rozpocznie się budowa systemu tarczy antyrakietowej informuje Radio Gdańsk. Ambasador USA w Polsce Stephen Mull potwierdził, że plany budowy tarczy są niezagrożone i rząd USA ma zarezerwowane na ten cel pieniądze. Baza pod Słupskiem ma swoją gotowość bojową osiągnąć w 2018 roku.

W Redzikowie powstanie tak zwana "tarcza antyrakietowa", której pociski będą chronić Europę Zachodnią oraz USA przed zagrożeniami ze strony Iranu. Według nowej koncepcji w amerykańskiej bazie w Redzikowie zamiast stałych wyrzutni znajdą się wyrzutnie ruchome.

Tarcza ma się składać z wyrzutni Patriot, Thaad i SM3 IIA, które będą rozmieszczane wraz ze wzrostem zagrożenia ze strony Iranu. W Polsce, w podsłupskim Redzikowie wyrzutnie SM3 pojawią się w 2018 roku. Wcześniej, w 2015 roku wyrzutnie Patriot i Thaad mają być umieszczone na południu Europy, m.in. w Rumunii.

System ma obsługiwać od 200 do 500 żołnierzy amerykańskich. Wstępnie na terenie byłej jednostki wojskowej w Redzikowie miało pojawić się 10 silosów z wyrzutniami rakiet, których zadaniem było niszczenie rakiet wroga. Rząd USA ostatecznie wycofał się z pomysłu. Jednym z powodów była mała skuteczność tego rodzaju obrony.

Wiadomo również, że na tarczę nie zgadza się wschodni sąsiad Polski Rosja. Rosjanie są również przeciwni instalowaniu w Polce rakiet SM3. W ostatnim wywiadzie dla CNN ze stycznia tego roku premier Federacji Rosyjskiej Dmitrij Miedwiediew stwierdził, że nie ma żadnego porozumienia między USA a Rosją.

Na planach utworzenia pod Słupskiem Amerykańskiej Tarczy Antyrakietowej skorzystały lokalne samorządy i mieszkańcy regionu. Choć część obietnic do dzisiaj nie została spełniona. Rząd obiecał budowę i modernizację dróg. Między innymi nowej drogi szybkiego ruchu ze Słupska do Gdańska. Temat do dzisiaj nie został podjęty. Dodatkowo część dróg (trasa Słupsk - Ustka) trafiły pod zarząd dróg krajowych. Lokalne samorządy otrzymały w ramach rekompensaty dodatkowe grunty pod inwestycje.

[email protected]

Treści, za które warto zapłacić!
REPORTAŻE, WYWIADY, CIEKAWOSTKI


Zobacz nasze Magazyny: REJSY, HISTORIA, NA WEEKEND

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki