Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Budowa PKM zakończona. Lato to czas testów

Maciej Pietrzak
W 2013 roku trudno było sobie wyobrazić, że do Brętowa wróci ruch kolejowy
W 2013 roku trudno było sobie wyobrazić, że do Brętowa wróci ruch kolejowy PKM
W kwietniu zakończyła się budowa linii Pomorskiej Kolei Metropolitalnej. Do lipca wprowadzano poprawki, a teraz przyszedł dla niej kluczowy czas testów. Patrząc na zdjęcia sprzed dwóch lat, trudno uwierzyć, jak bardzo inwestycja zmieniła krajobraz Gdańska i całego regionu.

2 lipca jedyny stalowy wiadukt na całej linii PKM - oznaczony symbolem WK2 wiadukt kolejowy na gdańskiej Zaspie - jako ostatni ze wszystkich przeszedł dynamiczne próby obciążeniowe. Testy z udziałem lokomotywy Bombardier TRAXX F140 DE, wypożyczonej tradycyjnie z Lotosu Kolei, polegały na kilkukrotnym przejeździe przez obiekt w obu kierunkach lokomotywy jadącej z prędkościami: 10, 30, 50, 70 i 80 km/h.

- Najazd na ten wiadukt jest miejscem o najwyższym nachyleniu na naszej linii - 31 promili. Test wypadł jednak bez problemu. Teraz przyszedł czas na testowanie całej linii. Sprawdzane będą systemy sterowania i działanie poszczególnych elementów - zwrotnic, semaforów. Te próby rozpoczęły się dokładnie w zeszłym tygodniu, obejmują one także sprawdzenie współpracy motorniczych z dyżurnymi ruchu. - mówi Tomasz Konopacki, rzecznik prasowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej.

Choć docelowy tabor PKM już kilkakrotnie objeżdżał linię w czerwcu, to do połowy sierpnia nie będzie on brał udziału w testach. Bardziej jest w tej chwili potrzebny na liniach pasażerskich. Jeździ obecnie na Hel czy do Kościerzyny - tam skierował go właściciel, czyli Urząd Marszałkowski. W zamian Przewozy Regionalne, którym udostępniono tabor na okres wakacji, przekazały PKM do prób lokomotywę.

- Wspólnie doszliśmy do wniosku, że rozsądniejszym rozwiązaniem jest, aby tabor PKM woził latem pasażerów i w ten sposób też byłby on testowany w ruchu, niż jakby miał jeździć pusty w ramach testów naszej linii. Próby z udziałem lokomotywy potrwają do połowy sierpnia, a potem, już na dwa tygodnie przed uruchomieniem linii, na tory PKM trafi docelowy tabor - tłumaczy Tomasz Konopacki.

Czytaj więcej na temat budowy Pomorskiej Kolei Metropolitalnej >>>

Testy mają m.in. sprawdzić funkcjonowanie najnowocześniejszego systemu sterowania ruchem ERTMS, który jest wymagany przy budowie każdej nowej linii kolejowej w Unii Europejskiej. System odpowiada za automatyzację nadzoru nad prowadzeniem ruchu pociągów.

Komunikacja między pojazdami a centralą odbywać się będzie za pomocą 6 masztów GSM-R, przeznaczonych wyłącznie dla linii PKM. Nadajniki te spełniają wyższe wymagania jakościowe poziomu sygnału w porównaniu z typową telefonią 2G i 2,5 G oraz wprowadzają nowe funkcjonalności, jak np. wywołanie grupowe. Część radiowa systemu GSM-R będzie ściśle powiązana z centralami tego systemu należącymi do PKP PLK SA znajdującymi się w Warszawie i Poznaniu.

Jak dokładnie będzie działał ERTMS? Na przykład komputer pokładowy w pociągu, po otrzymaniu sygnału z Lokalnego Centrum Sterowania, będzie wyliczał niezbędne parametry, np. krzywe hamowania. Jeśli na którymś z przystanków dojdzie do wypadku z przekroczeniem krawędzi peronu, system automatycznie wykryje to zagrożenie. Krótko mówiąc, w razie gdyby maszynista nie zareagował na jakąś komendę dyżurnego ruchu, system zrobi to za niego.

- Ten system mógłby zapobiec chociażby takiej tragedii, jaka przed laty wydarzyła się pod Szczekocinami. Wszystko wskazuje na to, że nasza linia będzie pierwszą w Polsce praktycznie wykorzystującą ERTMS - dodaje Konopacki.

Systemy telematyczne PKM zapewnią oprócz bezpieczeństwa także wygodę podróżowania. Dzięki infokioskom na przystankach pasażer będzie mógł sprawdzić nie tylko rozkład pociągów czy zintegrowanej komunikacji miejskiej, ale także np. informacje turystyczne z całego regionu. Podróżujący będą też mogli korzystać na stacjach z bezpłatnego internetu w sieci Wi-Fi.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na dziennikbaltycki.pl Dziennik Bałtycki